سرمقاله

نمود شکاف گفتمانی در دناپلاس

ژوبین صفاری

یک رسانه‌ غربی با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تدارک کره شمالی برای انجام آزمایش موشک برد بلند ظرف چند روز یا چند هفته آینده خبر داد.
به گزارش فارس، شبکه ‌ان‌بی‌سی‌نیوز‌ در گزارشی با استناد به تحلیل تصاویر ماهواره‌ای مدعی شد: کره شمالی یک کارخانه مرتبط با تولید موشک‌های برد بلند خود را توسعه داده است.
طبق این گزارش، با توجه به تصاویر ماهواره‌ای شرکت «پلنت لبس» (PlaneLabs) که به رویت کارشناسان شبکه ان‌بی‌سی‌ نیوز رسیده است، احتمال از سرگیری یک آزمایش موشکی توسط کره شمالی که تهدیدی برای آمریکا است، قوت گرفته است. «جفری لوئیس» مدیر برنامه عدم اشاعه در «بنیاد مطالعات بین‌المللی میدلبوری» معتقد است: این تصاویر ساخت یک سازه موقت را نشان می‌دهد؛ سازه‌ای که به نظر می‌رسد یک سکوی پرتاب باشد. وی گفت: «از نظر ما، کره شمالی این سازه را در تاسیساتی که در کار تولید یا تغییرات سکوهای پرتاب‌ موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای دخیل هستند، نصب خواهد کرد. تحرکاتی در مجموعه‌ای از نقاط نشان می‌دهد که کره شمالی در حال انجام مقدمات برای توسعه برنامه موشک بالستیک بین‌قاره‌ای خود است، تحرکاتی از قبیل سیستم‌های جدید، سازه‌های بیشتر و توانمندی‌های بیشتر». ان‌بی‌سی‌نیوز در ادامه گزارش خود، از نگرانی رو به گسترش مقام‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکا در‌خصوص احتمال توسل کره شمالی به آزمایش یک موشک برد بلند طی چند روز یا هفته آینده خبر داده است. به نظر این رسانه آمریکایی، انجام آزمایش موشک برد بلند کره شمالی، «سیگنالی برای فروپاشی نهایی مذاکرات دیپلماتیک این کشور با دونالد ترامپ خواهد بود». در هفته‌های اخیر کره شمالی بارها با هشدار به مواضع خصمانه واشنگتن در قبال پیونگ‌‎یانگ از احتمال دادن «یک هدیه کریسمس ویژه» به آمریکا سخن گفته است؛ هدیه‌ای که به نظر برخی کارشناسان یک آزمایش موشکی بزرگ یا آزمایش اتمی تازه می‌تواند باشد. مقام‌های کره شمالی در هفته‌های اخیر به آمریکایی‌ها درباره لزوم مذاکرات تا پیش از پایان سال جاری میلادی و دادن امتیازات در‌خصوص مسائلی از قبیل تحریم‌ها هشدارهای جدی داده‌اند و همزمان بر آمادگی پیونگ‌یانگ برای انجام آزمایش‌های موشکی تاکید کرده‌اند. به رغم سه دیدار ترامپ و کیم در سنگاپور (۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۷)، ویتنام (۸ اسفند ۱۳۹۷) و منطقه غیرنظامی دو کره (۹ تیر ۱۳۹۸)، مذاکرات در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره به جایی نرسیده و اختلافات جدی دو کشور همچنان پابرجا است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام