EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 16 فروردین 1399   Saturday 4 April 2020

سرمقاله

کرونا و دگرگونی ارزش‌ها!

محمدعلی وکیلی

فرمانده شهید ابومهدی المهندس، معاون رئیس بسیج مردمی عراق (الحشد الشعبی)، با نام جمال جعفر آل تمیمی در سال ۱۹۵۴ در بصره متولد شد.
به گزارش ایرنا، وی در سال ۱۹۷۳ وارد دانشکده مهندسی فناوری در بغداد شد و در سال ۱۹۷۷ از آن فارغ‌التحصیل شد و پس از اتمام خدمت سربازی وارد موسسه عمومی آهن و فولاد بصره شد و به عنوان مهندس عمران مشغول به کار شد و سپس در رشته کارشناسی ارشد علوم سیاسی فارغ‌التحصیل شد.
او در اوایل دهه هفتاد به حزب دعوت‌اسلامی پیوست و مقدمه‌های فقه حوزه را در دفتر آیت‌الله سید‌محسن حکیم در بصره فرا گرفت. این شهید سرافراز پس از مشارکت در وقایع رجب در سال ۱۹۷۹ و دستگیری آیت‌الله شهید سید‌محمد باقر صدر، از سوی دادگاه تحت تعقیب قرار گرفت و پس از به قدرت رسیدن صدام حسین در سال ۱۹۷۹، شهید ابومهدی المهندس مجبور شد در سال ۱۹۸۰ عراق را ترک کند و از کویت وارد ایران شد. وی در سال ۱۹۸۵ عضو شورای مجلس اعلای اسلامی شد.
ماه‌ها قبل از سقوط صدام حسین، وی مسئولیت خود را در سپاه بدر و همچنین در شورای عالی رها و به عنوان یک چهره مستقل کار کرد، در حالی که وی از روابط خود با همه چشم‌پوشی نکرد.
سپس در عراق وارد کار سیاسی شد، جایی که وی در تشکیل اتحاد ملی موحد نیز نقش مهمی ایفا کرد. وی از پایه‌گذاران فراکسیون ائتلاف وطنی عراق و سپس ائتلاف وطنی کنونی است.
ابومهدی در واشنگتن به اتهام عملیات نظامی علیه نیروهای آمریکایی از سمت خود در پارلمان منصرف شد. پس از تشکیل حشد الشعبی، المهندس به عنوان جانشین فرمانده انتخاب شد، جایی که دائم در همه جبهه‌های نبرد شرکت می‌کرد.
شهید ابومهدی المهندس در برنامه‌ریزی و اجرای عملیات نابودی گروه تروریستی داعش در عراق نقش برجسته‌ای داشت. این شهید سرافراز بامداد روز جمعه به همراه سپهبد سردار قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد توسط نظامیان تروریست آمریکایی به شهادت رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام