سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

سازمان‌های بین‌المللی از ادامه جنگ، افزایش آوارگان، ناامنی، گرسنگی و بی‌ثباتی سیاسی افغانستان در سال ۲۰۲۰ ابراز نگرانی کردند.
به‌رغم تلاش‌های بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ میلادی برای دستیابی به صلح، به نظر می‌رسد چشم‌انداز دستیابی به صلح پایدار در سال میلادی پیش رو با چالش‌های زیادی مواجه است.
نگرانی از ادامه جنگ و بحران فقر
اداره هماهنگ ‌کننده کمک‌‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) سه‌شنبه هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد با تداوم جنگ و بحران فقر در افغانستان، چشم‌انداز وضعیت حقوق بشری برای امسال بدتر از گذشته پیش‌بینی می‌شود. در ادامه این گزارش اضافه شده است، سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰ میلادی به بیش از ۷۳۳ میلیون دلار نیاز دارد تا برای نیازمندان در افغانستان کمک کنند.
براساس گزارش اداره هماهنگ کننده کمک‌های بشری سازمان ملل با این مبلغ می‌توان به ۷.۱ میلیون نفر در افغانستان که براثر جنگ و رویدادهای طبیعی دچار مشکل شده‌اند، کمک کرد. سازمان ملل متحد پیش از این نیز گفته بود که سال نو میلادی برای مردم افغانستان از نظر مصئونیت غذایی نگران ‌کننده پیش‌‌بینی شده ‌است. این سازمان پیش‌بینی کرده بود که ۱۴.۳ میلیون نفر در افغانستان در جریان این سال با بحران جدی کمبود مواد غذایی روبه ‌رو خواهند شد.
۴۲۲ هزار آواره جنگ‌های داخلی افغانستان
سازمان جهانی بهداشت نیز در گزارشی اعلام کرده که در نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی ۹ هزار نفر بر اثر جنگ در افغانستان آواره شده‌‌اند که با این حساب، آمار آوارگان افغان در این سال به ۴۲۲ هزار نفر رسیده‌ است.
افغانستان خطرناک‌ترین کشور برای مسافرت
سازمان بین‌المللی خدماتی کمک‌‌رسانی و امنیتی که در بخش سفر همکاری می‌‌کند، افغانستان را به عنوان یکی از خطرناک‌ترین کشور برای مسافرت اعلام کرده است. این سازمان خاطر‌نشان کرده است که افغانستان پس از سوریه و لیبی خطرناک‌ترین کشور برای سفر در سال ۲۰۲۰ شمرده می‌شود.
تداوم جنگ در سال ۲۰۲۰
گروه بین‌المللی بحران هم در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که افغانستان در بین ۱۰ کشوری قرار دارد که در سال ۲۰۲۰ میلادی نیز جنگ در آن ادامه خواهد یافت.
این نهاد بین‌المللی توافق صلح آمریکا با طالبان را تنها پیش درآمد صلح خوانده و افزوده است که اگر صلحی بین آمریکا و طالبان امضا شود تنها پیش درآمدی برای صلح واقعی خواهد بود و فاصله افغانستان را تا رسیدن به صلح پایدار عنوان کرده است.
هشدار از موج جدید مهاجرت
به گزارش ایرنا، وزیر امور مهاجرین افغانستان نیز در ۲۷ آذر ماه طی کنفرانس مطبوعاتی در کابل هشدار داد که اگر جلوی گسترش ناامنی‌ها در افغانستان گرفته نشود، موج جدیدی از مهاجرت آغاز خواهد شد. سیدحسین عالمی بلخی گفت که هزاران آواره داخلی در جنگ‌های افغانستان با تداوم ناامنی به خارج از کشور پناه خواهند برد و از کشورهای میزبان پناهجویان افغان نیز خواست که نسبت به پذیریش مهاجران با حوصله بیشتری برخورد کنند. همه این پیش‌بینی‌ها و گزارش‌ها بیانگر آن است که افغانستان در سال نو میلادی با وجود‌ همه خوش‌بینی‌ها با چالش‌های مختلف از جمله جنگ، گرسنگی و حقوق بشری دست و پنجه نرم خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام