سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

یک عضو اتاق بازرگانی تهران می‌گوید که پس از پایان یافتن بررسی‌ها درباره اولویت‌های صنعتی کشور در وزارت صمت و اتاق بازرگانی تهران، این اولویت‌ها مشخص شده و دو طرف در این زمینه هم‏نظر هستند.
به گزارش ایسنا، محمدرضا نجفی‌منش اظهار کرد: در شرایط فعلی با توجه به محدودیت‌هایی که اقتصاد ایران با آن روبه‌روست، اولویت‌بندی حوزه‌های مختلف اقتصادی برای افزایش توجه و سرمایه‌گذاری در آنها اهمیت بسیار زیادی دارد و در این زمینه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، حوزه صنعت به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه وزارت صمت از چندی قبل بررسی‌های خود برای رسیدن به اولویت‌های صنعتی را آغاز کرده بود، بیان کرد: علاوه بر این اتاق بازرگانی تهران نیز با استفاده از روش‌های علمی بررسی‌های خود را هم عرض با این وزارتخانه شروع کرد و امروز جمع‌بندی صورت گرفته از هر دو بررسی نشان می‌دهد که دو طرف نگاه مشترکی درباره اولویت‌های صنعتی کشور دارند.
این عضو اتاق بازرگانی تهران درباره صنایعی که نام‏شان در اولویت‌های صنعتی قرار گرفته، توضیح داد: در این بخش تلاش شده حوزه‌های مختلف رصد شود و قرار نگرفتن یک بخش صنعتی در فهرست، به معنای فراموش شدن آن یا عدم پیگیری نیازهایش نخواهد بود. با این وجود با توجه به شرایطی که امروز کشور دارد، بهبود عملکرد و توسعه زیرساخت‌ها در برخی صنایع اهمیت زیادی خواهد داشت. صنایع غذایی، خودرویی، شیمیایی و پتروشیمی و فلزات اساسی، بخشی از صنایع اولویت‌دار کشور هستند. البته با توجه به بررسی‌ها می‌توان دیگر صنایع را نیز در صورت نیاز کشور جزو اولویت‌ها قرار داد، اما در این فرآیند آنچه بیشترین اهمیت را داشت، هم‌نظر بودن بخش خصوصی و دولتی در تعیین این اولویت‌ها بود.
بر اساس این گزارش، در جلسه اخیر کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران که با حضور نمایندگان وزارت صمت و بخش خصوصی برگزار شد، دو طرف بار دیگر بر لزوم پیگیری صنایع اولویت‌دار در اقتصاد ایران تاکید کردند. بر اساس اطلاعاتی که در این جلسه ارائه شده، محصولات شیمیایی و پتروشیمی، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی، معدنی، پزشکی و ابزارآلات دقیق، لاستیک و پلاستیک، غذایی و آشامیدنی، نساجی، پوشاک و چرم، وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات حمل و نقل، فلزات اساسی و کاغذ و محصولات کاغذی، بخشی از این صنایع اولویت‌دار کشور را تشکیل می‌دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام