سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

در مجمع فوق‌العاده شرکت فولاد مبارکه اصفهان که روز چهارشنبه 18 دی‌ماه 1398 با حضور سهام‏داران حقیقی و نمایندگان سهام‏داران حقوقی شرکت، حسابرس مستقل و بازرس قانونی و نماینده سازمان بورس اوراق بهادار تهران برگزار شد، افزایش سرمایه شرکت از 130 هزار میلیارد به 209 هزار میلیارد ریال به تصویب رسید.
در این مجمع که در محل سالن نگین نقش‌جهان و با حضور اکثریت 63.4 درصدی سهام‏داران رسمیت یافت، پس از انتخاب اعضای هیئت‌رئیسه، عظیمیان، مدیرعامل شرکت به‌عنوان رئیس جلسه، حمید‏رضا مولوی نماینده سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و فرزاد مختاری نماینده شرکت بهسازان انرژی تدبیرزنگان به‌عنوان ناظر مجمع و طهمورث جوانبخت معاون اقتصادی و مالی شرکت به‌عنوان دبیر جلسه انتخاب شدند. در این مجمع عظیمیان، مدیرعامل فولاد مبارکه، با ارائه گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت، توضیحات کاملی درخصوص روند فعالیت و افزایش سرمایه شرکت در سال‌های گذشته و همچنین منابع و مصارف عمده سرمایه‌ای شرکت بیان کرد.
وی درخصوص عملکرد تولید تصریح کرد: گروه فولاد مبارکه با تولید بیش از 6 میلیون و 280 هزار تن فولاد خام در هشت‌ماهه نخست سال 1398، بیش از 45.9 درصد از بازار فولادسازان بزرگ کشور را در دست دارد.
وی همچنین درخصوص عملکرد شرکت در حوزه فروش اعلام کرد: در 9 ماه نخست سال 98، میزان فروش محصولات نهایی شرکت به حدود 5 میلیون و 752 هزار تن رسیده که 600 هزار تن بیشتر از دوره مشابه سال گذشته بوده است.
مدیرعامل فولاد مبارکه در ادامه، ارزش فروش محصولات نهایی شرکت در 9 ماه نخست سال جاری را حدود 29 هزار و 600 میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: این میزان فروش حدود 13 هزار و 400 میلیارد تومان بیشتر از دوره مشابه سال گذشته است.
وی به عملکرد درخشان شرکت فولاد مبارکه در دوره یادشده اشاره کرد و گفت: در 6 ماه نخست سال جاری سود ناخالص شرکت با رشد 125 درصدی به حدود 10 هزار و 400 میلیارد تومان، سود عملیاتی شرکت با رشد 99 درصدی به حدود 9 هزار و 700 میلیارد تومان و سود خالص شرکت با رشد 82 درصدی به حدود 8 هزار و 140 میلیارد تومان افزایش یافته است.
وی با تاکید بر این‌که افزایش سرمایه شرکت، فرصت‌های مناسبی برای فولاد مبارکه فراهم خواهد کرد، گفت: شرکت با بهره‌گیری مناسب از این فرصت‌ها می‌تواند در جهت دستیابی به اهداف استراتژیک و همچنین تحقق ماموریت و رسالت خود گام‌های مهمی بردارد.
پس از ارائه گزارش توجیهی عظیمیان و قرائت گزارش بازرس قانونی شرکت، پیشنهاد افزایش سرمایه مذکور در نهایت با اکثریت آرا، یعنی بیش از دوسوم حاضران در جلسه افزایش سرمایه شرکت، از 130،000 به 209.000 میلیارد ریال به تصویب رسید. همچنین تغییر سال مالی شرکت مورد توافق سهامداران قرار نگرفت و تصویب نشد.
در ادامه، طهمورث جوانبخت، معاون اقتصادی و مالی شرکت، درباره حفظ ارزش سهام شرکت در بازار بورس گفت: مهم‌ترین کارکرد بورس تعیین قیمت است و هرچه بازار بورس قوی‌تر باشد، قیمت سهام به ارزش ذاتی خود نزدیک‌تر می‌شود. با توجه به پتانسیل بالقوه‌ای که در EPS شرکت و سود بیشتر شرکت نسبت به سال گذشته وجود دارد و سرمایه‌گذاری‌های بلندمدتی که در شرکت انجام شده است، به نظر می‌رسد مکانیسم بازار بهترین قیمت را مشخص می‌کند. سهام‏دار برای حفظ ارزش سهام شرکت و ما برای حفظ ارزش سهام شرکت‌های گروه اقدامات لازم را انجام می‌دهیم، اما به دلیل اینکه سهام شناور شرکت بیش از 20 درصد است، به‌وسیله بازارگردانی امکان قیمت‌گذاری مصنوعی سهام وجود ندارد، ولی با این ظرفیت‌ها، قیمت مناسب استخراج می‌شود که مهم‌ترین کارکرد بورس نیز همین است.
در ادامه، افزایش سقف کمک‌های بلاعوض شرکت از 150 میلیارد ریال به 250 میلیارد ریال مورد بررسی مجمع قرار گرفت. عظیمیان در این جلسه نیز با ارائه گزارشی از عملکرد گذشته شرکت در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی و اشاره به نقش برجسته فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین واحدهای صنعتی کشور در این بخش، بر لزوم گسترش حیطه عملکرد شرکت در این حوزه تاکید کرد و در نهایت این پیشنهاد نیز در نهایت با اکثریت آرای حاضران در جلسه به تصویب رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام