سرمقاله

بیروت در خون

محمدرضا ستاری

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‏عالی امنیت ملی بعداز‏ظهر دیروز با حضور در مجلس بزرگداشت دو تن از جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی طی سخنانی با خانواده‏های داغدار در این مصیبت اعلام همدردی کرد.
به گزارش ایسنا، دریابان علی شمخانی که در مراسم بزرگداشت «محمدحسین و زینب اسدی لاری» در مسجد جامع شهرک غرب شرکت کرده بود اظهار کرد: ابعاد تاسف از این حادثه جانگداز را سردار سرافراز حاجی‏زاده از زبان مجموعه حاکمیت و با بیان این عبارت که «ای کاش ما مرده بودیم و شاهد این رخداد غمبار نبودیم»، عنوان کرد. وی با تسلیت مجدد به همه هموطنانی که عزیزان‏‏شان را در این حادثه غمبار از دست داده‏اند با مردم کشورهایی که اتباع آنها در این پرواز کشته شده‏اند ابراز همدردی کرد.
دبیر شورای‏عالی امنیت ملی با اشاره به داغدار شدن مجموعه ایرانیان در این سوگ جانگداز خاطر‏نشان کرد: متاسفانه هنوز جامه مشکی مردم قدرشناس ایران در عزای سردار شهید قاسم سلیمانی بر تن بود که مجددا سوگوار این عزیزان شدند.
شمخانی با گرامیداشت یاد و نام سرنشینان این پرواز به‏ویژه فرهیختگان علمی که فرزندان این سرزمین و پرورش‏یافتگان دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران بودند، افزود: نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران خود را داغدار اصلی این سوگ ملی می‌دانند.
وی با اشاره به مجاهدت و جانفشانی ۴۱ ساله سپاه در میدان‌های مختلف دفاع از امنیت و اسایش مردم افزود: حزن و تاسف و دلشکستگی مجموعه فرماندهان و نیروهای سپاه پاسداران برای این حادثه غم‏انگیز کم‏سابقه است.
دبیر شورای‏عالی امنیت ملی فرایند طولانی‏‏شدن اعلام دلیل سقوط هواپیمای اوکراینی را ضرورت بررسی همه عوامل از جمله اقدامات احتمالی دشمن از جمله «جمینگ»، «هک سیستم‏ها»، «موضوع نفوذ» و عوامل مرتبط دیگر عنوان کرد و اظهار کرد: از اولین ساعات سقوط هواپیما، جمهوری اسلامی ایران با دعوت و پذیرش مجموعه کشورهای ذی‏ربط خارجی شرایط بررسی کارشناسی سانحه بدون هیچ محدودیتی را فراهم کرد. شمخانی موضوع وجود قصد برای کتمان دلایل این حادثه را با توجه به ماهیت و شاخص‏های فنی آشکار‏ساز اساسا غیر‏ممکن دانست و گفت: اثبات هر یک از عوامل تاثیر‏گذار بر شلیک موشک، می‏توانست نحوه اطلاع‏رسانی و واکنش کشور به این رخداد را در شرایط کاملا متفاوتی قرار دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام