سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

شاید روزی نباشد که تلویزیون یا رادیو را روشن کنیم یا گشتی در اینترنت بزنیم و با سیلی از اخبار بد و متاثرکننده مواجه نشویم، از حملات تروریستی، جنگ و فجایع طبیعی گرفته تا سوانح رانندگی، قتل و گم شدن کودکان. اما گاهی شرایطی رقم می‌خورد که خود را در میانه بمبارانی از اخبار بد می‌یابیم و این خبرهای بد به قدری زیاد می‌شوند که فرصتی برای پیدا کردن خود در این شرایط ناگوار به دست نمی‏آوریم.
بدیهی است که اضطراب اولین واکنش ما به اخبار بد است. البته اضطراب تا حدی مفید هم هست. چرا که ما را هوشیار می‌کند، به ما توانایی حل کنش‌گرایانه مسائل را می‌دهد و ما را ترغیب می‌سازد عاقلانه گام برداریم تا از خود و عزیزان‌مان مراقبت کنیم. اما اضطراب اگر از یک نگرانی سازنده فراتر رود و تبدیل به مشکلی دائمی شود، در بهترین حالت ما را از شادی محروم می‌کند و در بدترین حالت، از ما انسانی ناتوان می‌سازد.
بعضی افراد در مواجهه با اخبار بد دچار اختلال اضطراب بعد از سانحه می‌شوند و باید تحت درمان تخصصی قرار گیرند و برخی هم مدت کوتاهی درگیر اختلال اضطرابی شدید می‌شوند. اما آیا می‌توانیم نسبت به اخبار وحشتناکی که هر روز می‌شنویم کاملاً بی‌تفاوت باشیم؟ البته که نه، چرا که ما انسان هستیم و از حس همدلی برخورداریم. به علاوه با مشکلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی‌ای رو‌به‌رو هستیم که اهمیت زیادی برای ما دارند. اما روش‌هایی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانیم انرژی منفی اخبار بدی که ما و زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند کنترل کنیم.
گاهی با یادآوری این موضوع به خود که نباید به افکار نگران‌کننده‌تان جوابی دهید دقیقاً باعث پررنگ‌تر شدن این افکار می‌شوید. اگر چنین اتفاقی رخ داد، سعی کنید از روش‌های قدیمی برای پرت کردن حواس‌تان استفاده کنید. شما می‌توانید مغز خود را با انجام فعالیت‌های آرامش بخشی مثل یک حمام آب گرم، گوش دادن به موسیقی یا مدیتیشن مشغول کنید. اگر این روش‌های ساده مانع از اضطراب‌تان نشدند، سعی کنید سراغ کارهایی بروید که ذهن‌تان را کمی بیشتر به خود درگیر می‌کنند، مثل بازی‌های کارتی، صحبت با یک دوست، انجام یوگا یا حتی انجام یکی از کارهای خانه.
کلاس ورزش مورد علاقه‌تان ثبت‌نام کنید یا یک پیاده‌روی سریع روید؛ فعالیت فیزیکی اضطراب و نگرانی را هم در لحظه و هم در بلند‌مدت کاهش می‌دهد. در میانه ورزش‌های‏تان، تمرین خودآگاهی کنید. حرکات فیزیکی بدن‌تان و همین‏طور نفس‏کشیدن‌تان را هماهنگ کنید. این کار امکان تربیت آگاهانه افکارتان را که خالی از هر گونه نگرانی باشد، فراهم می‌کند.
صبح‌ها آخرین اخبار را چک کنید و باقی روز دیگر سراغ‌شان نروید. شاید وسوسه شوید که از جدیدترین خبرها مطلع شوید، اما باید بدانید که یکی از شیوه‌های تفکر ذهن ما به این گونه است که هر چه ماجرایی به مدت طولانی‌تری در جریان باشد، ما بیشتر درگیر آن می‌شویم، گرچه ممکن است آن ماجرا تاثیر مستقیمی بر ما نداشته باشد. اگر ماجرایی هست که توجه شما را عمیقاً به خود جلب کرده، تلاش خود را بکنید که تا خواندن و شنیدن جدیدترین اخبار مربوط به آن تا صبح روز بعد صبر کنید.
اضطراب از یک طرف اغلب باعث مختل شدن خواب می‌شود و از طرفی دیگر، کمبود خواب موجب اضطراب می‌شود. برای پایان دادن به این دور باطل، قبل از رفتن به رختخواب از تماشای تلویزیون و استفاده از تلفن همراه، تبلت و لپ‌تاپ خودداری کنید. این بدان معنی است که دیگر خبری از آن گشت‌زنی‌های شبانه در شبکه‌های اجتماعی هم نخواهد بود، یعنی همان جایی که ممکن است با اخبار بد مواجه شوید یا وقایع ناگواری برای‏تان یادآوری شود. قبل از خواب فعالیتی مثل خواندن کتاب داشته باشید که در آن خبری از تلویزیون و تلفن همراه و ابزارهای مشابه نباشد.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام