سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

به گزارش میزان، رئیس ﻣﺮﻛﺰ ﻫﺪاﻳﺖ ﻋﻤﻠﻴﺎت ﺑﺤﺮان وزارت ﺑﻬﺪاﺷﺖ، از فوت ۴ نفر در مناطق سیل‏زده خبر داد و گفت: اورژانس با آمادگی کامل در خدمت هموطنان‏مان است و اوضاع تحت کنترل نیرو‌های امدادی است.
مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور با اشاره به اقدامات انجام‏شده از سوی اورژانس در مناطق سیل‏‏زده گفت: انتقال ۶۱ مادر بارداری پرخطر از مناطق آسیب‏دیده به مراکز درمانی و بهداشتی و مناطق امن و اعزام ۱۷ مصدوم، بیمار و مادر باردار پرخطر توسط اورژانس هوایی به مراکز درمانی، اهم اقدامات حوزه سلامت در جنوب سیستان و بلوچستان بوده است. وی با بیان اینکه فوت ۲ نفر یک سرباز و یک زن در اثر غرق‏شدگی و دیگری ریزش آوار در شهرستان کنارک گزارش شده است، افزود: ۲ فوتی نیز در هرمزگان داشته‌ایم. سخنگوی سازمان اورژانس کشور ادامه داد: ویزیت ۴۵۰ بیمار توسط تیم‌های واکنش سریع اورژانس در مناطق آسیب‏دیده تاکنون صورت گرفته است.
خالدی، با اشاره به استقرار ۳ فروند اورژانس هوایی، ۱۵ دستگاه آمبولانس در مناطق آسیب‏دیده، تصریح کرد: سیلاب در بسیاری از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان رخ داد و در این رابطه یکی از نگرانی‌ها احتمال مصدوم شدن خیلی از ساکنان بود به همین دلیل اورژانس با آمادگی صددرصدی در همه مناطق حضور یافته است. وی با بیان اینکه برخی هشدار‌ها از سوی وزارت بهداشت به مراکز درمانی در مناطق درگیر با سیل داده شده است، گفت: تجهیزات مراکز درمان، دپوی تجهیزات مصرفی و غیرمصرفی و دارو‌های مورد‏نیاز از مواردی بوده که مورد تاکید وزارت بهداشت بوده است. سخنگوی سازمان اورژانس کشور با تاکید بر اینکه در زمینه فوریت‌های پزشکی خوشبختانه مشکل جدی نداریم، افزود: تماس‌های اورژانس زیاد نبوده که این نشان می‌دهد که اوضاع تحت کنترل است. وی با بیان اینکه علی رغم اینکه بعد از سیل، بیماری‌های گوارشی و تنفسی شیوع پیدا می‌کند در حال حاضر چنین چیزی را شاهد نیستیم، تصریح کرد: در مناطق سیل‏زده بیمار وجود دارد، اما این بیماران دارای بیماری زمینه‌ای بوده‌اند.
واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر در مناطق سیل‌زده
همچنین رئیس مرکز روابط‏عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر در مناطق سیل‏زده خبر داد و گفت: ارسال دارو به میزان مورد نیاز به تمامی مراکز بهداشتی و درمانی صورت گرفته است.
کیانوش جهانپور، در گفت‌وگو با میزان با اشاره به ارسال واکسن آنفلوانزا و برخی اقلام دارویی به مناطق سیل زده، گفت: وزارت بهداشت به دنبال بحران‌هایی از جمله سیل و زلزله و بالا رفتن ریسک برخی بیماری‌های واگیر و ویروسی با توجه به اقلیم منطقه درگیر با بحران نسبت به ارسال برخی اقلام دارویی اقدام می‌کند. وی با بیان اینکه برای هر استان بسته به شرایط اقلیمی و فصل آب و هوایی پروتکل‌های پیشگیری و مدیریتی در مواقع بحران تعریف می‌شود، تصریح کرد: در موضوع سیل در استان‌های جنوبی کشور نیز این پروتکل‌ها تدوین شده است.
جهانپور، با تاکید بر اینکه به دنبال سیلاب اخیر تیم‌های مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت محیط در منطقه مستقر شده‏اند، افزود: ارسال دارو، تامین دارو به میزان مورد‏نیاز در تمامی مناطق در مراکز بهداشتی و درمانی و استقرار تیم‌های اورژانس و مراقبت از محیط نیز صورت گرفته است. سخنگوی سازمان غذا و دارو ادامه داد: در حوزه مبارزه با بیماری‌ها در افراد و گروه‌های پرخطر یا در معرض خطر به‏‏ویژه اینکه در فصل سرد سال هستیم ریسک آنفلوانزا افزایش می‌یابد، لذا در این موارد واکسیناسیون لازم هم انجام می‌شود.
وی گفت: شاید واکسن آنفلوانزا در کوتاه‏‏مدت پاسخ‏دهی مناسبی نداشته باشد، اما با توجه به اینکه ممکن است این موضوع تداوم داشته باشد در این موارد واکسیناسیون نیز انجام می‌شود. رئیس مرکز روابط‏عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: واکسیناسیون مردم در مناطق سیل زده می‌تواند مصونیت از ابتلا به بیماری را افزایش دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام