سرمقاله

بیروت در خون

محمدرضا ستاری

مذاکرات آتش‏بس بین طرف‌های درگیر در لیبی که روز دوشنبه در مسکو آغاز شده بود، پس از آنکه ژنرال خلیقه حفتر، فرمانده نیروهای شرق لیبی بدون امضای توافق آتش‏‏بس مسکو را ترک کرد، به حالت تعلیق درآمد.
به گزارش یورونیوز، مذاکرات آتش‏‏بس لیبی به ابتکار روسیه و ترکیه برگزار شده بود و بر اساس گفته‌های سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مذاکرات هفت‏ساعته روز دوشنبه پیشرفت‌‌هایی داشته است، اما نتیجه آن به امضای سند آتش‏بس منجر نشد.
فائز السراج، نخست وزیر دولت لیبی که در طرابلس مستقر و دولتش از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است پس از یک روز مذاکره در مسکو این توافق را امضا کرد، ولی به گفته وزیر خارجه روسیه، ژنرال خلیقه حفتر خواستار «وقت بیشتر تا صبح سه‌شنبه» شده بود تا درباره این توافق فکر کند و اطمینان داده بود که سند آتش‏بس را با رویکرد مثبت مورد توجه قرار می‏دهد.
به گفته خالد المشری، رئیس شورای‏عالی دولت لیبی، هیچ نشستی بین فائز السراج و ژنرال خلیفه حفتر در مسکو برگزار نشده است. همزمان سازمان ملل متحد بحث و گفت‏وگو برای استقرار نیروهای صلح‌بان در لیبی را در صورت امضای توافق آتش‌بس بین طرفین، آغاز کرده است. پیش‌نویس توافق آتش‏بس که خبرگزاری فرانسه به نسخه‌ای از آن دست یافته است، از ابتکار روسیه و ترکیه برای «متوقف کردن نامحدود درگیری‌ها»، «عادی‌سازی زندگی روزمره در طرابلس و دیگر شهرها» و ایجاد «وضعیت امن» برای دسترسی مردم به کمک‌های بشردوستانه حمایت کرده است. آنکارا از دولت مستقر در طرابلس حمایت می‏کند و حتی برای کمک به فائز السراج گروهی از سربازانش را به لیبی اعزام کرده است و روسیه با وجود انکارهای مکرر مظنون به پشتیبانی از خلیفه حفتر با ارسال سلاح، پول و نیروهایش است. لیبی در سال‌های اخیر به کشوری بدل شده است که کشورهای خارجی از ترکیه و روسیه گرفته تا کشورهای اروپایی با انگیزه‌های مختلف در آن دخالت کرده‌اند. سرنگونی دولت معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ توسط ائتلاف بین‌المللی به رهبری ناتو و در پی اعتراضات مردمی به دولت قذافی، نیروهای مختلفی که تنها بر سر سرنگونی معمرقذافی توافق داشتند در ماه‌های بعد از سرنگونی اختلافات‏شان پررنگ‏تر شد و اندک اندک جنگ داخلی میان گروه‌های مختلف در لیبی شدت گرفت. اکنون حدود ۹ سال از درگیری‌ها در لیبی می گذرد و این کشور صحنه بمباران و درگیری به‏ویژه میان دولت طرابلس و دولت شرق لیبی است که هر‏کدام از حمایت و کمک‌های گروهی از کشورهای خارجی برخوردارند. گفتنی است؛ دیروز مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در رابطه با این موضوع اعلام کرده است: ترکیه به رهبری رئیس‏جمهوری کشور، وظیفه خود را برای برقراری آتش‌بس و صلح در لیبی انجام داده و خواهد داد، اما وضعیت کنونی نشان داد که چه کسی خواهان صلح، جنگ یا اتحاد در لیبی است. وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: عدم امضای توافقنامه آتش‌بس توسط خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای مستقر در شرق لیبی با دولت وفاق ملی نشان می‌دهد که چه کسی خواهان جنگ و چه کسی خواهان صلح است. او به خبرنگاران گفت: ترکیه تا زمانی که حفتر به رویکرد مخالف خود ادامه دهد، برگزاری کنفرانس برلین درباره لیبی را بی‌معنی می‌داند. همچنین دیروز سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در نشست خبری مشترک با همتای سریلانکایی خود در کلمبو گفت:روسیه به تلاش‌های خود برای دستیابی به راه‌حلی برای این بحران ادامه خواهد داد. لیبی در حال حاضر دولتی ندارد و اگر سناریوی سوریه در این کشور تکرار و لیبی به سوریه دوم بدل شود، بسیار متضرر خواهد شد.
لاوروف ناتو را مسئول وضعیت کنونی لیبی دانست و گفت: ناتو، لیبی را در سال ۲۰۱۱ نابود کرد و ما همچنان از این ماجراجویی غیرقانونی رنج می‌بریم. وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که لازم است همه طرف‌های لیبیایی را به دستیابی به توافق ترغیب کنند نه اینکه بخواهند همه مسائل با زور حل و فصل شود.
وی در این خصوص گفت: می‌خواهیم تمام تلاش‌هایی که هم‌اکنون اروپایی‌ها از جمله آلمانی‌ها، فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها انجام می‌دهند و نیز تلاش کشورهای همسایه لیبی مانند الجزایر، مصر، امارات، ترکیه، قطر و روسیه را یکپارچه کنیم و همه در یک مسیر تلاش کرده و همه طرف‌های لیبیایی را ترغیب کنیم به جای حل و فصل امور از طریق زور،‌ به توافق برسند. لاوروف همچنین گفت: حدود ۹۰ درصد خاک سوریه تحت کنترل دولت مشروع آن قرار دارد و آنچه باقی مانده و در درجه اول ادلب؛ جایی که افراط‌گرایان به تدریج پایگاه‌های خود را از دست می‌دهند، کانون فعالیت تروریستی است. اما متاسفانه این افراط‌گرایان دوباره در مورد رابطه بین سوریه و لیبی صحبت می‌کنند و به آنجا می‌روند تا به ایجاد مشکلات در این کشور ادامه دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام