سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

معاون اول رئیس‏جمهوری گفت: باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد نیاز کالاهای اساسی که در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی معاون اول رئیس‏جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه بررسی نحوه تامین ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی با قدردانی از دستگاه‏های اجرایی مرتبط با تامین کالاهای اساسی در سال جاری افزود: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تامین کالاهای اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد: با وجود فشارها و محدودیت‏های سال جاری، همت و تلاش بانک مرکزی و سایر دستگاه‏های ذی‏ربط باعث شد مشکلی برای تامین کالای اساسی در کشور وجود نداشته باشد.
معاون اول رئیس‏جمهوری با تاکید بر اینکه خوشبختانه در سال جاری کالاهای اساسی مورد‏نیاز جامعه به وفور در بازار موجود بوده است، اظهار کرد: بر اساس گزارش‏ها، حجم زیادی از کالاها نیز هم اکنون در بنادر مختلف کشور وجود دارد که پس از ترخیص در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
جهانگیری، همچنین بر لزوم بررسی و احصاء نیاز ارزی تامین کالاهای اساسی برای دو ماه باقی‏مانده سال جاری تاکید و اظهار کرد: لازم است بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران و سایر دستگاه‏های اجرایی ذی‏ربط جلسه‏ای را در خصوص احصاء و برآورد میزان ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی برای دو ماه باقی‏مانده از سال جاری برگزار کنند تا دغدغه‏ای برای ایام پایانی سال وجود نداشته باشد. معاون اول رئیس‏جمهوری با تاکید بر اینکه باید روند مناسب تامین و تخصیص ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی که در سال ۹۸ انجام شد در سال ۹۹ نیز استمرار پیدا کند، گفت: لازم است نیازهای ارزی سال ۹۹ برای تامین کالاهای اساسی به صورت دقیق و کارشناسی احصاء و به گونه‏ای برنامه‏ریزی شود که مردم در سال آینده نیز همانند سال جاری دغدغه‏ای برای تامین کالاهای اساسی نداشته باشند و انواع و اقسام کالاهای مورد‏نیاز در بازار به وفور توزیع شود. جهانگیری، همچنین ضرورت اتصال سامانه‏های الکترونیکی گمرک، بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: اتصال همزمان و برخط سامانه‏های این سه دستگاه می‏تواند نظارت هر چه بیشتر بر روند تخصیص ارز و واردات کالای اساسی را بهبود بخشد. در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاون رئیس‏جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و رئیس کل بانک مرکزی نیز حضور داشتند، معاون ارزی بانک مرکزی گزارشی از میزان تامین و تخصیص ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی در ده ماهه سپری‏شده از سال جاری ارائه داد. قائم‏مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی هم در این جلسه گزارشی از میزان واردات کالاهای اساسی در سال جاری متناسب با میزان ارز تخصیص‏یافته ارائه داد و گفت: هماهنگی‏ها و بررسی‏های لازم برای برآورد ارز مورد‏نیاز تامین کالاهای اساسی برای سال ۹۹ نیز انجام شده و در جلسه‏ای با سایر دستگاه‏‏های اجرایی نهایی خواهد شد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این نشست، گزارشی از میزان ارز تخصیص‏یافته در سال جاری به بخش بهداشت و درمان ارائه داد و گفت: هیچ مشکلی برای تامین دارو و تجهیزات درمانی و پزشکی وجود ندارد و امیدوارم با برنامه‏ریزی‏های انجام‏شده بتوانیم برای سال آینده صرفه‏جویی ارزی نیز داشته باشیم.
در ادامه این جلسه، موضوع برآورد میزان ارز مورد‏نیاز کالاهای اساسی در دو ماه پایانی امسال و برای سال آینده مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد در جلسه‏ای با عضویت وزارت صنعت، معدن و تجارت، گمرک جمهوری اسلامی ایران، بانک مرکزی و سایر دستگاه‏های مرتبط، میزان ارز مورد‏نیاز برآورد شده و در اسرع وقت طی گزارشی اعلام شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام