EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 08 اسفند 1398   Thursday 27 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

در حالی که طی تازه‌ترین حملات به نظامیان آمریکایی در افغانستان دو سرباز این کشور کشته شده و 6 نفر دیگر زخمی شده‌اند، روز گذشته اعلام شد که گروه طالبان آمادگی خود را برای ورود به مذاکرات مستقیم با کابل تنها پس از امضای توافق صلح با آمریکا اعلام کرده است.
در این رابطه، ضمیر کابلوف فرستاده ریاست فدراسیون روسیه در افغانستان گفت:‌ همانطور که نمایندگان طالبان اعلام کردند، هر زمان که این توافق امضا شود، آنها آماده مذاکره مستقیم با دولت کابل هستند. به گفته این دیپلمات روس، احتمال ارائه یک آتش‫بس موقت بین طالبان و دولت افغانستان برای یک دوره مذاکرات در حال بحث است. اما هنوز مشخص نیست که آیا فرمت توافق مرتبط ارائه می‫شود یا خیر؟ این مقام وزارت خارجه روسیه همچنین گفت:‌ این مسئله مشخص است که یک آتش‫بس دائم یا موقت یا کاهش خشونت موضوع گفت‫وگوها بین افغان‫هاست که از گفت‫وگو با آمریکا جدا است.
وی همچنین به این مسئله هم اشاره کرد که به نظر نمی‌رسد آمریکا و طالبان برنامه‌هایی برای ایجاد یک مکانیسم ویژه برای نظارت بر تعهدشان از توافق آتی صلح داشته باشند. روسیه هنوز برای مراسم امضای این توافق دعوت‫نامه رسمی دریافت نکرده است. با قضاوت بر اساس آخرین تماس‌ها، برنامه‫ریزی شده است که ما به همراه سایر کشورها به عنوان شاهد امضای قرارداد عمل کنیم و این عملکرد به معنای ایجاد مکانیزم ویژه برای نظارت بر پیروی از توافق نیست. این دیپلمات روس همچنین گفت: مسکو دستکم باید به متن قرارداد در راستای اقدام برای شاهد امضا آشنا باشد. اما تاکون هیچ یک از طرفین این متن را ارائه نکرده‌اند.
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز شنبه در نتیجه تیراندازی فردی به نیروهای ارتش آمریکا در شرق افغانستان، دو سرباز آمریکایی کشته و شش نفر دیگر، ازجمله یک سرباز افغان زخمی شدند.
به گزارش یورونیوز، مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند فرد مهاجم که لباس ارتش افغانستان را به تن داشت در شامگاه شنبه با یک تفنگ خودکار به افراد حاضر در یک پایگاه در ولسوالی شیرزاد واقع در ولایت ننگرهار حمله کرده است. یک مقام وزارت دفاع افغانستان که نخواست نامش فاش شود، با شرح جزئیاتی در این زمینه به آسوشیتدپرس گفت: «تیرانداز یک سرباز افغان بود که قبل از گشودن آتش روی نیروهای آمریکایی، مشاجره راه انداخته بود، اما او نفوذی طالبان نبود.»
در ماه ژوئیه گذشته دو عضو خدماتی ارتش ایالات متحده توسط یک سرباز افغان در ولایت قندهار در جنوب افغانستان کشته شدند. در آن رویداد، فرد مهاجم زخمی و دستگیر شد. در ماه سپتامبر نیز سه نفر از اعضای ارتش آمریکا در جریان حمله دیگری به دست یکی از اعضای اردوی ملی افغانستان زخمی شدند. از سوی دیگر، در تحولی دیگر در افغانستان در روز شنبه فردی در ولایت هلمند دست به یک حمله انتحاری زد که در نتیجه آن چهار پلیس و دو غیرنظامی کشته شدند. مهاجم که مقام‌های محلی می‌گویند عضو طالبان بوده با یک خودرو حاوی مواد منفجره به یک پاسگاه پلیس در گرشک حمله کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام