EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

برنی سندرز سناتور ایالت ورمونت و جو بایدن معاون رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا که طی روزهای اخیر آغازی آشفته و دشوار در انتخابات مقدماتی حزبی در ایالت «آیوا» داشتند، اکنون خود را برای یک مسیر دشوار دیکر در ایالت نیوهمپشایر آماده می‌کنند که به احتمال زیاد می‌تواند سرنوشت انتخابات درون‏حزبی دموکرات‏ها را رقم بزند.
انتخابات مقدماتی درون‏حزبی دموکرات‏ها در ایالت نیوهمپشایر قرار است ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ میلادی (۲۲ بهمن) برگزار شود؛ انتخاباتی که پس از «سه‏شنبه بزرگ» به‏شدت مورد توجه رسانه‌های آمریکایی بوده و از منظر تاریخی همواره نشان داده نامزدی که بتواند عملکرد خوبی در این ایالت داشته باشد محکی است برای انتخابات اصلی و بیان‏کننده آن است که در انتخابات عمومی می‌تواند پیروز میدان انتخابات درون‏حزبی شود.
به گزارش ایرنا، درحالی‏که پته بوتیجیج ۳۸ ساله و شهردار سابق شهر «ساوت بند» ایالت ایندیانا توانسته است در ایالت آیوا پس از برنی سندرز در رده دوم قرار گیرد و در نظرسنجی‌های به‏عمل‏آمده پیش از انتخابات ایالت نیوهمپشایر نیز همچنان صدرنشین نشان داده است، اما از سوی دیگر جو بایدن معاون اول باراک اوباما رئیس‏‏جمهوری پیشین آمریکا در آرا اخیر و نظرسنجی‌های به‏عمل‏آمده‏ ‏در رده‏های سوم و چهارم قرار گرفته است، این موضوع می‌تواند حکایت از سرمایه‏گذاری نادرست کمیته انتخاباتی دموکرات‌ها بر روی بایدن باشد.
هشت داوطلب ریاست‏جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات ۱۸ بهمن‏ماه پس از انتخابات «انجمن‌های حزبی» در ایالت آیوا و پیش از آغاز انتخابات نیوهمپشایر، در نخستین مناظره انتخابات مقدماتی در شهر «منچستر» این ایالت که به میزبانی شبکه تلویزیونی «ای‌بی‌سی نیوز» برگزار شد، شرکت کردند.
انتخابات «انجمن‌های حزبی» در ایالت آیوا که نتایج آن به دلیل بروز مشکالات فنی و شبکه ای با تاخیر اعلام شد، از سوی تحلیلگران به عنوان یک شروع نامنظم و آشفته از سوی حزب دموکرات عنوان شد. در نهایت نتایج نخستین انتخابات مقدماتی درون‏حزبی دموکرات‌ها در ایالت آیوا اعلام شد؛ برنی سندرز سناتور ۷۹ ساله ایالت ورمونت توانست با ۲۶.۶ درصد آرا پیشتاز رقابت‌ها باشد و پس از وی «پته بوتیجیج» شهردار سابق «ساوت بند» از ایالت ایندیانا نیز با کسب ۲۵درصد پس از وی قرار گیرد.
این درحالی است که جو بایدن معاون اول باراک اوباما رئیس‏جمهوری پیشین آمریکا توانست با ۲۳ درصد آرا در رده سوم قرار گرفته و پس از وی نیز الیزابت وارن سناتور ایالت ماساچوست با ۲۰ درصد آرا در ایالت آیوا چهارم شود.
به نظر می‏رسد که این آغازی محکم برای این دو نامزد کهنه‏کار ریاست‏جمهوری حزب ‏دموکرات نباشد؛ چرا که آرای به دست آمده نشان می‌دهد که برنی سندرز و جو بایدن راه طولانی برای انتخاب شدن در میان دموکرات‌ها دارند و انتخابات ایالت نیوهمپشایر سرنوشت این مسیر طولانی را تعیین خواهد کرد.
اکنون دواطلبان ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات تلاش دارند تا شروع ناموفق خود در ایالت آیوا را در نیوهمپشایر جبران کنند.
دموکرات‏ها پس از نیوهمپشایر و تا پیش از همایش این حزب در تیرماه ۱۳۹۹، پنج انتخابات مقدماتی دیگر پیش رو دارند، انتخابات بعد از نیوهمپشایر در ایالت نوادا ۲۲ فوریه(سوم اسفند۹۸)، کارولینای جنوبی در ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند۹۸)، سه‏شنبه بزرگ، سوم ماه مارس (۱۳ اسفند ۹۸)که شش ایالت درمجموع در آنها رای‏گیری برگزار خواهد شد. دو انتخابات مقدماتی دیگر نیز در تاریخ‏های ۱۰ و ۱۷ ماه مارس (۲۰ و ۲۷ اسفند ۹۸) در سایر ایالت‌های باقی‏مانده آمریکا خواهد بود.
به گزارش شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس نیوز» از آنجا که دونالد ترامپ رئیس‏جمهوری کنونی آمریکا و دواطلب حزب جمهوری‏خواه برای انتخابات ۲۰۲۰ از رقیب چندان مهمی برخوردار نیست، درنتیجه در بسیاری از ایالت ‌ای آمریکا همچون نوادا، آلاسکا، کانزاس، کارولینای جنوبی، ویرجینیا و آریزونا انتخابات مقدماتی درون‏حزبی جمهوری‏خواهان برگزار نمی‌شود.
گفتنی است، ‏انتخابات ریاست‏جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا پنجاه و نهمین انتخابات ریاست‏جمهوری در آمریکا خواهد بود که قرار است در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) برگزار شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام