EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

بسیاری از افراد وقتی حس خستگی و اضطراب دارند یا وقتی احساس می‌کنند نمی‌توانند به اهداف‌شان برسند یا کار‌هایی را که دوست دارند انجام دهند؛ به مشاور مراجعه می‌کنند. آن‌ها احساس می‌کنند گیر افتاده‌اند یا در زندگی دچار رکود شده‌اند و به نقطه‌ای می‌رسند که حتی نمی‌دانند چه کار باید بکنند؛ بنابراین یکی از اولین کار‌هایی که مشاور از آن‌ها می‌خواهد انجام دهند، این است که کار‌هایی که وقت‌شان را تلف می‌کند مشخص کنند؛ یعنی کار‌هایی که مانع راه رسیدن به موفقیت و پیشرفت به سمت دستیابی به خواسته‌های‏شان می‌شود.
همه‌ ما هراز‏گاهی درگیر انجام کار‌هایی می‌شویم که خیلی با موفقیت و شادمانی حقیقی ما مرتبط نیست، اما بعضی افراد به‏زودی متوجه می‌شوند که هر دقیقه از روز چقدر اهمیت دارد و برای انجام کار‌هایی که باعث رشد فردی و شغلی آن‌ها نمی‌شود، فرصتی وجود ندارد.
همه‌ ما در جست‌وجوی موفقیتیم، اما گاهی با انجام کار‌هایی که ما را از دستیابی به پتانسیل کامل‌مان باز می‌دارد، وقت خود را تلف می‌کنیم. بدتر از آن این است که اغلب تا کسی به ما چیزی نگوید، متوجه‌ کار‌های عبث و بی‌فایده‌ خود نمی‌شویم.
بررسی اینکه تک‏تک ساعات روز خود را چگونه می‌گذرانیم، کار مهمی است. همچنین باید به طور منظم دنبال روش‌هایی باشیم که زیرکانه‌تر عمل کنیم و انجام کار‌هایی را که باعت اتلاف وقت‌مان می‌شود کاهش دهیم.
افراد موفق و مفید در قید و بند رسانه‌های اجتماعی نیستند
شرکت در رسانه‌های اجتماعی مانند چک کردن پیام‌های تلگرام و گشتن میان عکس‌های اینستاگرام و مانند آن، بخشی از زندگی روزمره است، اما اگر مدت زمانی را که هر روز به این کار اختصاص می‌دهید کنترل نکنید، زمان پرواز می‌کند و می‌بینید هیچ‌کدام از کار‌هایی که می‌خواستید انجام دهید، به سرانجام نرساندید.
پس یا مدت زمان محدودی را به گشتن در فضای مجازی اختصاص دهید (می‌توانید از آلارم یا هشدار موبایل برای کاهش مدت زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید و این برنامه‌ها را ببندید و کار دیگری انجام دهید.) یا اینکه تنها بعد از اینکه کار‌های مهم‌تان را انجام دادید، در فضای مجازی بگردید؛ یعنی از رسانه‌های اجتماعی به عنوان نوعی جایزه برای انجام تکالیف‌تان استفاده کنید.
افراد موفق و مفید روزشان را بدون برنامه‌ریزی شروع نمی‌کنند
افراد موفق هدف‌مندند و برای هر روز خود و کار‌هایی که می‌خواهند انجام دهند برنامه‌ریزی دارند. بهتر است شما هم کار‌هایی که در روز باید انجام دهید بنویسید. البته فقط ۲ یا ۳ نمونه از اولویت‌های‏تان را یادداشت کنید و لیستی طولانی از کار‌هایی که توان و وقت کافی برای انجام‌شان ندارید، درست نکنید.
فقط اولویت‌های‏تان را یادداشت کنید و کار‌های سخت و سنگین خود را به اجزای کوچک‌تری تقسیم کنید که انجام آن‌ها در روز منطقی‌تر باشد. با این روش خواهید دید که چقدر برای انجام آن‌ها و خط‏زدن‌شان از لیست انگیزه‌ بیشتری دارید.
افراد موفق و مفید کار‌های خالی از لطف انجام نمی‌دهند
اگر می‌خواهید زندگی واقعاً موفقی داشته باشید، باید بر چیز‌هایی تمرکز کنید که به زندگی‌تان جهت مثبتی می‌دهد. افراد مفید وقت خود را برای انجام کار‌های خالی از لطف تلف نمی‌کنند؛ بنابراین قبل از انجام هر کار ابتدا مطمئن شوید آن کار نکته‏ مثبتی به زندگی‏تان اضافه می‌کند. اگر فکر می‌کنید خلاف این است، انجامش ندهید. ثانیاً برای انجام هر کار مجبور نیستید همان لحظه تصمیم بگیرید. همیشه قبل از انجام کار‌ها فکر کنید و این را بدانید که نه گفتن به کار‌های عبث و بیهوده هیچ اشکالی ندارد.
افراد موفق و مفید نگران مسائلی که قادر به کنترل‌شان نیستند نمی‌شوند
افراد موفق می‌دانند نگرانی آن‌ها را به هیچ چیزی در زندگی نمی‌رساند. مخصوصاً در مواقعی که هیچ کاری از دست‌شان برنمی‌آید. نگرانی در مورد مسائل خارج از کنترل، روحیه‌‏ افراد را تضعیف می‌کند و بهانه‌ای برای رکود و تنبلی فراهم می‌سازد.
پس به افکارتان جامه‌ عمل بپوشانید و بر چیز‌هایی تمرکز کنید که می‌توانید عملاً بر آن‌ها تاثیر بگذارید.
افراد موفق و مفید با افراد منفی‌نگر وقت نمی‌گذرانند‌
می‌گویند شخصیت هر کس، چیزی میان شخصیت ۵ فردی است که از همه بیشتر با آن‌ها وقت می‌گذراند. پس اگر می‌خواهید بهترین ورژن خود باشید، باید اطراف‌تان را با بهترین افراد پر کنید.
مطمئن شوید که افراد منفی‌نگر و سمی را از اطراف خود کم می‌کنید. افراد منفی‌نگر به شما انرژی منفی وارد می‌کنند و انگیزه و اشتیاق شما را برای رسیدن به موفقیت کاهش می‌دهند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در زندگی بلندپروازی کنید، باید اطراف‌تان را از چیز‌هایی که شما را پایین می‌کشند، خالی کنید.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام