EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

پوسترهای سینمایی را یکی از مهم‫ترین راه‌های تبلیغات و جذب مخاطب می‌دانند؛ اگرچه فرآیند طراحی پوستر در سینمای ایران فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرده و برخی معتقدند که به سمت ستاره‌محوری رفته و برخی دیگر بر این باورند که هنر طراحی پوستر همگام با سینما با پیشرفت‌های زیادی همراه بوده است.
طراحی پوستر یکی از ابزارهای مهم در تبلیغ و جذب مخاطب محسوب می‌شود که طبیعتاً اگر از سطح کیفی خوبی برخوردار باشد، می‌تواند نقش بسیاری مهمی در سرنوشت یک فیلم ایفا کند. هرچند که به باور برخی کارشناسان با پیشرفت روزافزون فنا‫وری‌های ارتباطی، دیگر پوسترها همچون سابق نمی‌توانند در عرصه جذب مخاطب یکه‌تازی کنند، اما با این وجود باز هم نمی‌توان منکر تاثیرگذاری آنها شد.
در همین راستا، فرزاد ادیبی، هنرمند طراح گرافیست، در گفت‌وگو‫ با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا پیشرفت وسایل ارتباطی از اهمیت و تاثیرگذاری پوستر فیلم‌های سینمایی کاسته است، اظهار می‌کند: ممکن است که امروز دیگر پوسترها در آن مقیاس زیاد چاپ نشوند، اما همچنان پوستر برای فیلم‌های سینمایی یکی از ابزارهای مهم تبلیغاتی محسوب می‌شود که البته نوع انتشار آن در سال‌های اخیر تفاوت پیدا کرده است. در دنیای امروز انتشار پوسترها از طریق رسانه‌های اجتماعی در اندازه‌های کوچک‫تر و حتی همراه با موسیقی صورت می‌گیرد. بنابراین جایگاه پوستر تغییر نکرده و فقط نوع و جای انتشار و نصب پوسترها فرق کرده است.
او همچنین درباره پیشرفت‌های طراحی پوستر فیلم‌های سینمایی و چرایی ستاره محوری این پوسترها‫ می‌گوید: متاسفانه نه تنها در حیطه طراحی پوستر سینما و موسیقی پیشرفت نداشتیم، بلکه پسرفت هم داشته‌ایم. در طراحی پوستر این موضوع باب شده که عکس ستاره‌ها را در پوسترهای سینمایی و عکس خواننده‌ها را در پوسترهای آلبوم‌های موسیقی منتشر می‌کنند.
ادیبی خاطرنشان می‌کند: طبیعتاً عکس یک فرد در طراحی پوستر جای مانور زیادی ندارد که فقط به آن پرداخته شود و فضایی برای برخورد هنرمندانه باقی نمی‌گذارد. پیش‫تر پوستر یک رویداد هنری همانند فیلم یا آلبوم موسیقی به چند طریق منتشر می‌شد یا حتی چند طراح یک پوستر را طراحی می‌کردند که الان نیز می‌توان چنین کاری انجام داد.
این هنرمند طراح پوستر همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ستاره‌محوری پوسترها در سال‌های اخیر نمود پیدا کرده یا در سال‌های پیش از انقلاب نیز وجود داشته است، می‌گوید: به طور کلی ستاره‌محوری در پوسترها از زمانی که سینما بود، وجود داشته است، اما باز هم معمولاً فیلم‌های هنری و روشنفکری کمتر به این موضوع می‌پرداختند. از همان ابتدا فیلم‌هایی که می‌خواستند گیشه را داشته باشند، چند ستاره می‌آورند که بازی کنند و عکس آنها را هم در پوستر منتشر می‌کردند. در‫مجموع پیش‫تر طراحی پوسترهای فیلم‌های سینمایی هنرمندانه بود، ولی الان معمولی و حتی گاهی سطحی شده است، درحالی که می‌توان با این چهره‌ها در طراحی پوستر برخورد هنرمندانه‌ای داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام