EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

نخستین جشنواره تئاتر هامون که از ۱۵ بهمن آغاز به کار کرده است از نیمه گذشت و ۲۶ بهمن ماه با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می‌دهد.
به گزارش مهر، نخستین جشنواره تئاتر هامون کار خود را در سالن تئاتر هامون با حضور ۲۲ نمایش آغاز کرده و بر اساس زمان‌بندی اعلام شده در هر روز ۲ نمایش در سانس‌های ۱۸:۳۰ و ۲۱ روی صحنه رفته است. تا کنون بیش از نیمی از اجراهای این جشنواره در معرض دید مخاطبان قرار گرفته است.
«سگ سورتمه» به کارگردانی سینا نصراللهی، «اختلال» به کارگردانی محمد‫‫نژاد، «در باب مضرات کلفت بودن» به کارگردانی محمدرضا آگاه، «دسترس» به کارگردانی علیرضا مهران، «چاقوی دم کرده شب» به کارگردانی سمانه شعبانی، «صدای انسانی» به کارگردانی رضا رجایی، «چهرازی» به کارگردانی مهدی راستی، «امان» به کارگردانی سید مجتبی جدی، «عطر سیب، طعم خون» به کارگردانی بابک سعیدیان، «دوستان کمدی» به کارگردانی امیرمحمد ابراهیمی، «پنهان‌خانه پنج‌در» به کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه و «مثال نقض» به کارگردانی بهار توفیقی از جمله نمایش‌هایی هستند که تا‌کنون روی صحنه رفته‌اند.
سینا نصراللهی نویسنده و کارگردان نمایش «سگ سورتمه» علت حضورش در جشنواره تئاتر هامون را اینگونه توضیح داد: تمرین این کار را پیش‌تر شروع کرده بودم و بهار امسال در تالار مولوی اجرا شده بود، اما زمانی که با فراخوان نخستین جشنواره هامون مواجه شدیم، دیدیم که این جشنواره سفارشی و فرمایشی نیست و کاملا بی طرف است. تنها جایی که می توانیم «سگ سورتمه» را اجرا کنیم همین جشنواره است. اعتبار این جشنواره به واسطه حضور دبیر و دبیرخانه آن هم اعتمادی در ما ایجاد کرد که به آن بپیوندیم.
محمدنژاد نویسنده و کارگردان نمایش «اختلال» که در نخستین روز از جشنواره تئاتر هامون به صحنه رفت، گفت: در تمام جشنواره‌هایی که شرکت کردم، جشنواره‌ای به خوبی و منظمی جشنواره تئاتر هامون ندیدم. واقعا خوشحالم که در این جشنواره حضور دارم و در مورد کار هم، خوشبختانه استقبال تماشاگران خوب بود و ظاهرا از کار راضی بودند.
وی درباره نمایشش توضیح داد: مدت‌ها قبل خودم شاهد همان صحنه اذیت و آزار شخصیتی که داستانش در نمایش هست، بودم که منجر به از دست دادن چشم آن فرد شد و این اتفاق ذهن من را درگیر کرد که این انسان‌ها چقدر تنها و غریب هستند و چرا ما این افراد را از جامعه طرد می‌کنیم؟ و چرا ما برای این افراد از لفظ انتقام طبیعت استفاده می‌کنیم؟ پس به نظرم آمد که باید هر چه سریع‌تر جلوی این فاجعه انسانی گرفته شود.
نخستین جشنواره تئاتر هامون تا بیست و پنجم بهمن ماه همچنان میزبان ۱۰ اثر نمایشی دیگر است و مراسم اختتامیه آن روز بیست و ششم بهمن‌ماه با معرفی برگزیدگان آثار صحنه‌ای و نمایشنامه‌نویسی برگزار خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام