EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

کرونا و آزمون سخت شی جین پینگ
گروه ایران و جهان - در اوج کشاکش جنگ تجاری میان آمریکا و چین و در حالی نظام سیاسی پکن همزمان درگیر دو چالش اعتراضات در هنگ کنگ و نیز موضوع مسلمانان در استان سین کیانگ است، شیوع ویروس کرونا در طول چند هفته گذشته بحرانی انسانی و اقتصادی برای چین به همراه داشته است.
در حالی که طبق آخرین آمارهای ارائه شده هزار نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و گفته می‌شود که در حدود 100 میلیون نفر نیز در چین قرنطینه هستند، اقدامات پکن در قبال مهار این بیماری با تحلیل‌ها و نظرات مختلفی از سوی کارشناسان روبرو شده است. برخی از ناظران قبول مسئولیت نظام حاکم در برابر این بحران و نیز اقدامات برق آسا مانند ساختن دو بیمارستان هزار تخت خوابی در عرض ده روز را از جمله راهبردهای چشمگیر دولت چین در مقابله با این بحران عنوان کرده و برخی دیگر از ناظران تاخیر در اعلام همه‌گیر شدن ویروس کورنا را به پنهان‌کاری دولت پکن تعبیر می‌کنند. این موضوع بیش از هر چیز علاوه بر تبعات انسانی و اجتماعی، برای اقتصاد چین چالشی بزرگ محسوب می‌شود؛ به طوری که این مسئله بر روی رشد اقتصادی این کشور و نیز مراودات تجاری بین‌المللی آن تاثیری قابل ملاحظه داشته است. در همین راستا و در میان تحلیل‌های مختلف مطرح شده درمورد ویروس کورنا و پیامدهای آن برای نظام سیاسی چین، نشریه فارین افرز آمریکا، این چالش را آزمونی دشوار شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین عنوان کرده و آورده است که آیا نظام سیاسی این کشور قادر خواهد بود مثل همیشه این بحران را با مدیریت از بالا به پایین مهار کند؟
چالش شی جین پینگ
در مطلب فارین افرز آمده است: در حالی که در روز چهارم فوریه (15 بهمن) کوی نیانکای سفیر چین در ایالات متحده برای یک نشست خبری در سن دیاگوی کالیفرنیا آماده می‌شد، یک جوان چینی با فریاد خواستار کناره‌گیری شی‌جین پینگ، رئیس جمهوری چین از قدرت شد. این موضوع البته در روزهای گذشته نیز توسط برخی از شهروندان چینی در شبکه‌های اجتماعی و سایت‌ها مطرح شده است به طوریکه گفته می‌شود تعداد اندکی به دلیل نحوه مواجهه و پاسخگویی دولت چین به ویروس کرونا، خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهوری این کشور شده‌اند.
به گفته برخی از تحلیلگران غربی هر چند شیوع ویروس کرونا بدترین بحران اقتصادی و انسانی چین در دوران ریاست‌جمهوری شی‌جین پینگ محسوب می‌شود، اما به احتمال فراوان منجر به کناره‌گیری او از قدرت نخواهد شد. شی جین پینگ در طول هفت سال گذشته تمامی اهرم‌های قدرت را در دستان خود متمرکز کرده و سیاست خارجی مطلوبش را نیز پیگیری می‌کند. با این حال و با وجود قدرت قابل ملاحظه رئیس‌جمهوری در طول سال‌های گذشته، شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن به برخی تضادها در قلب هرم قدرت چین اثرگذاشته که ممکن است با طولانی‌تر شدن بیماری، تبعات گسترده‌تری را برای نظام حاکم درپی داشته باشد.
مقابله با اخبار ضد دولتی
پکن در طول چند هفته گذشته اقدامات چشمگیری را برای مهار ویروس کرونا انجام داده است. از قرنطینه کردن نزدیک به 100 میلیون نفر در استان‌های مختلف چین تا ساخت بیمارستان در مدت زمانی کوتاه، همگی گویای سیستم بسیار متمرکز، منظم و از بالا به پایینی است که شی‌جین پینگ آن را در طول سال‌های ریاست‌جمهوری خود تقویت و کارآمدتر کرده است. همچنین نظام سیاسی این کشور توانسته درمورد اطلاع‫رسانی این ویروس در شبکه‌های اجتماعی قدرت فوق‌العاده خود را نشان داده و هرگونه مطالب مخالف با دولت در این رابطه را به سرعت حفظ و منابع آن را مورد پیگرد قرار دهد.‬
پکن همچنین اقدامات قابل ملاحظه‌ای را درمورد مهار افکار عمومی بین‌المللی در قابل ویروس کرونا در دستور کار قرار داده و دیپلمات‌های این کشور در اقصی نقاط دنیا اصرار دارند که اقدامات دولت در جهت مهار، شفافیت و پاسخگویی نسبت به این بحران به نفع جامعه جهانی بوده است. با این حال پکن هر گونه موضع‌گیری دولتی و بین‌المللی را که حاکی از ضعف چین در مقابله با این بیماری باشد را نیز به شدت محکوم می‌کند. به طور مثال هنگامی که اندونزی اعلام کرد که قصد دارد واردات غدا از چین را محدود کند، سفیر پکن در این کشور به طور تلویحی نسبت به عواقب این موضوع برای جاکارتا هشدار داد. از سوی دیگر برخی کشورها نظیر کامبوج از تخلیه شهروندان خود از ووهان خودداری کرده و نخست وزیر این کشور به دیدار شی جین‌ پینگ در پکن رفته است. سازمان جهانی بهداشت نیز تا آخرین لحظه از اعلام وضعیت اضطراری امتناع ورزید و از عملکرد چین در قبال مهار این بیماری تمجید کرد.
ایستادگی شی
هر چند رئیس‌جمهوری چین نسبت به پیامدهای اقتصادی این بحران ابراز نگرانی کرده و به گفته تحلیلگران سیستم سیاسی چین قادر به مهار پیامدهای سیاسی شیوع سریع بیماری کرونا است، اما همچنان تبعات این بحران برای پکن دامنه‌دار است. به طور مثال مرگ پزشک چینی که برای اولین بار درمورد ویروس کرونا اطلاع‫رسانی کرده بود، با موجی از مخالفت‌ها و انتقادات داخلی روبه‫رو شد. با این حال دولت همچنان از انتشار اخبار غیر دولتی درمورد ویروس کرونا جلوگیری کرده و تمامی اقدامات جهت مهار این بحران را نیز به صورت متمرکز در دستان خود دارند. پکن تا کنون تمامی پیشنهادها برای کمک‌های بین‌المللی به چین را رد کرده است و حتی دو هفته طول کشید تا پیشنهاد کمک سازمان جهانی بهداشت را قبول کند؛ امری که برخی از ناظران معتقدند چنین رویه‌ای علاوه بر مردم چین، سلامتی مردم سراسر جهان را نیز تهدید می‌کند.‬‬
به گفته تحلیلگران ادامه شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن ممکن است تا حدی پکن را تحت فشار قرار دهد که مقامات ارشد را وادار به قبول تقصیر خود در مهار این بحران کند. این مسئله به میزان زیادی ممکن است به اعتبار شی‌جین پینگ نیز آسیب برساند. با این حال با نگاهی به ساختار و نظام حاکم چین در چند دهه گذشته، بسیار بعید به نظر می‌رسد که چنین بحرانی منجر به چالشی غیر قابل کنترل و مهار برای شی‌جین پینگ تبدیل شده و وی را ناچار به کناره‌گیری از قدرت یا پرداخت هزینه‌های سنگین کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام