EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

از طبقه متوسط جامعه گرفته تا میلیونرها، همه افراد هر از چند گاهی نسبت به منابع مالی خود احساس خطر می‌کنند. در این مواقع پول بیشتر لزوما مشکلات مالی را حل نمی‌کند بلکه آموزش و توسعه مهارت‌های مدیریت پول است که به شما کمک می‌کند. با استفاده از این مهارت‌ها می‌توانید برای درآمد خود برنامه‌ریزی دقیق و هدف‌مندی داشته باشید.
مرحله اول: هدف‌گذاری
در قدم اول باید تعیین کنید که چه مسائلی در زندگی برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. برای این منظور یک کاغذ و قلم بردارید و اولویت‌های مالی زندگی‌تان را بنویسید. این لیست باید دو ستون رو‌به‌روی هم داشته باشد. زیر یک ستون اهداف مالی خود را بنویسید. در ستون مقابل نیز راهکار‌های رسیدن به آن‌ها را ذکر کنید. برای مثال در ستون اول عباراتی، چون زندگی بدون نگرانی مالی، صاحب خانه شدن، مسافرت رفتن، خرید اتومبیل و ... را ذکر کنید. در ستون مقابل نیز عباراتی چون پرداخت بدهی‌ها، پس‌انداز اجاره خانه از سه ماه قبل، پس‌انداز برای زمان مرخصی و ... را بنویسید.
این کار آنقدر‌ها هم که فکر می‌کنید پیچیده نیست. کاغذ دیگری برداشته و اهداف خود را در سه دسته کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدت روی آن بنویسید.
سپس جدولی با ستون‌های «هدف»، «درآمد ماهیانه»، «تاریخ رسیدن به هدف»، «پس‌انداز ماهیانه مورد نیاز» و «مخارج روزانه» تشکیل دهید. به این ترتیب می‌توانید اهداف خود را اولویت‌بندی کرده و برای رسیدن به هر یک زمان و راهکار‌های به خصوصی را تعیین کنید. اهداف‌تان باید روشن و واقع‌بینانه باشند. باید برای هر هدف تصمیم بگیرید که چقدر، برای چه مدت و از چه طریقی باید پول پس‌انداز کنید؟
مرحله ۲: تعیین درآمد و مخارج
پس از هدف‌گذاری برای پول خود، زمان آن رسیده که مشخص کنید این پول از کجا آمده و در کجا خرج می‌شود. برای این منظور باید لیستی از منابع درآمد مالی خود و میزان آن‌ها تهیه کنید. در این لیست باید همه منابع از جمله حقوق ماهیانه (با کسر مالیات)، کمیسیون‌ها، درآمد خود اشتغالی، حقوق بازنشستگی و ... را در نظر بگیرید. در مرحله بعد باید میزان مخارج تان را حساب کنید.
مرحله ۳: تشخیص نیاز‌ها از خواسته‌ها
وقتی مخارج خود را محاسبه می‌کنید تازه متوجه می‌شوید که بخش زیادی از درآمدتان خرج کالا‌ها یا خدمات غیرضروری می‌شود. درواقع شما به این کالا یا خدمات احتیاجی ندارید و صرفا به آن‌ها علاقه‌مند هستید. به همین دلیل ممکن است بدون حساب و کتاب قبلی آن‌ها را خریداری کنید. این وضعیت معمولا به چند دلیل اتفاق می‌افتد. اگر حال‌تان خوب باشد پول‌تان را خرج می‌کنید تا این حال خوب را نگه دارید. اگر هم حال‌تان بد باشد پول خرج می‌کنید تا خود را شاد کنید.
مرحله ۴: تعیین بودجه
اغلب افراد نسبت به واژه بودجه حس خوبی ندارند، زیرا برایشان یادآور محدودیت و ممنوعیت است در حالی که اینطور نیست. بودجه همان نقشه و الگوی خرج کردن پول است و به شما کمک می‌کند که دچار استرس و فشار مالی نشوید. همچنین به شما این آزادی را می‌دهد که باتوجه به داشته‌هایتان تصمیم‌های مختلفی بگیرید و به هدف‌تان نزدیک‌تر شوید.
برای تعیین بودجه اول از همه باید مطمئن شوید مخارج‌تان از درآمدتان بیشتر نیست. سپس باید از خود بپرسید که آیا بودجه‌ای که تعیین کرده‌اید شما را به هدف‌تان می‌رساند یا خیر؟ شاید لازم باشد تغییراتی در بودجه و مخارج کنونی‌تان اعمال کنید. اگر هم در انتهای ماه پول اضافه می‌آورید باید آن را به پس‌انداز خود اضافه کنید.
پس‌انداز کردن در زمان مشکلات مالی شاید آخرین چیزی باشد که به آن فکر کنید. اما باید در این وضعیت نیز مقداری پول کنار بگذارید تا از ناگواری‌های مالی جلوگیری کنید و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید. پس‌انداز به شما این توانایی را می‌دهد که در مواقع اورژانسی، مخارج ضروری زندگی را پرداخت کنید. برای مثال اگر شغل خود را از دست بدهید به طور متوسط سه ماه طول می‌کشد که شغل جدید پیدا کنید و به ثبات مالی برسید.
در این زمان پس‌انداز به یاری شما می‌آید تا بتوانید اجاره خانه، مخارج غذایی و قبض‌های خانه را بپردازید. میزان پول برای پس‌انداز کردن به میزان درآمد، بدهی‌ها و وضعیت کنونی زندگی و اهداف مالی‌تان بستگی دارد. در ابتدا می‌توانید از مبلغ کم شروع کنید و بعد به تدریج آن را افزایش دهید.
مرحله ۵: عملی کردن برنامه مالی
حال که هدف‌های مالی خود را تعیین کرده، میزان درآمد و مخارج‌تان را حساب کرده، خواسته‌ها را از نیاز‌ها افتراق داده و می‌دانید که چقدر باید برای پس‌انداز کنار بگذارید وقتش رسیده که برنامه مالی خود را عملی کنید. اگر به صورت ماهیانه حقوق می‌گیرید باید برنامه مدیریت مالی را هم یک ماهه طراحی کنید. به یاد داشته باشید که هر برنامه‌ریزی نیاز به نظارت مستمر و گاه تغییر دارد.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام