EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 09 اسفند 1398   Friday 28 February 2020

سرمقاله

کمیسیون مشترک برجام و چند ابهام مهم

محمدرضا ستاری

جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان گفت: الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در چند روز آینده به تهران سفر می‫کند.
وی طی سخنانی در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان افزود: الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان بر اساس دعوت رسمی دکتر حسن روحانی در راس هیئتی عازم تهران خواهد شد.
دعوت از الهام علی اف رئیس جمهوری آذبایجان برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران در آبان ماه گذشته در جریان سفر روحانی به باکو برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد انجام گرفته بود.
به گزارش ایرنا، سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران در شرایطی انجام می گیرد که مسئولان هر دو کشور عزم راسخ خود را برای توسعه روابط فی مابین در همه زمینه‌ها و در قالب روابط دو جانبه و تعاملات منطقه ای و گسترش بیش از پیش آن جزم کرده‌اند. با وجود موانع ناشی از تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران، سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور همسایه در شرایط تعاملات سیاسی مناسب تهران و باکو همچنان رو به توسعه است و شاخص‌های روابط اقتصادی سال گذشته میلادی نیز حاکی از این واقعیت است.
ایران و جمهوری آذربایجان در راستای تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تا به حال بیش از یکصد و پنجاه سند همکاری دو جانبه در عرصه‌های مختلف از جمله توافقنامه‌های ترویج و حفاظت متقابل سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی و معافیت از مالیات مضاعف امضا کرده‌اند. البته توسعه بیش از پیش تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه دیدارهای مستمر چند سال اخیر روسای جمهوری دو کشور و اراده سیاسی و عزم آنها برای تعمیق مناسبات فیمابین است.
بنا بر این گام‌های موثر برداشته شده در راستای تقویت روابط سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان تاثیر مثبت به توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور داشته است که فعالیت مشترک در حوزه های اقتصادی مختلف بیانگر این واقعیت است. توسعه روابط بازرگانی از محورهای عمده همکاری‌های اقتصادی دو جانبه تهران - باکو است و بر اثر تلاش‌های صورت گرفته در سال‌های گذشته، حجم گردش تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با یک سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است که هر دو طرف بر وجود ظرفیت‌های زیادی برای افزایش این شاخص تاکید دارند.
در همین حال با توجه به اعتماد و علاقه متقابل به گسترش همکاری‌های فیمابین در عرصه سرمایه‌گذاری نیز افزایش یافته و سرمایه‌گذاران ایرانی تا به حال ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه‌گذاری کرده اند و اکنون یک هزار و ۶۱۴ شرکت ایرانی در حوزه‌های صنعتی، ساختمان، خدمات، کشاورزی و حمل نقل در جمهوری آذربایجان فعال هستند.
فعالیت کارخانه مشترک خودروسازی در کوی صنعتی شهر “نفتچالا” واقع در ۱۶۸ کیلومتری جنوب باکو، نشانگر همکاری‌های ثمر بخش دو کشور در بخش سرمایه گذاری است که شرایط خوبی را نیز برای اجرای پروژه های اقتصادی جدید بین دو طرف فراهم کرده است. همچنین در حال حاضر دو کشور همسایه ساخت شهرک صنعتی مشترک مرزی را بررسی می‌کنند و برای اجرای این طرح دو طرف کار گروه ویژه‌ای را برای پیگیری احداث این شهرک صنعتی مشترک مرزی تشکیل داده‌اند. احداث این شهرک بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاران ایران و جمهوری آذربایجان، توسعه همکاری‌های اقتصادی و ورود محصولات ایرانی به بازار روسیه و کشورهای آسیای مرکزی تلقی می شود.
ایران و جمهوری آذربایجان در حال حاضر در قالب تعاملات اقتصادی منطقه ای در راستای اجرای تکمیل دالان حمل و نقل بین‌المللی شمال - جنوب نیز همکاری می‌کنند و اتصال خطوط ریلی دو کشور، ساخت پایانه باری در خاک ایران برای حمل و نقل محموله‌ها از ایران از طریق خاک جمهوری آذربایجان به روسیه و بالعکس نتیجه فعالیت مشترک دو کشور در این زمینه می باشد.
در سال ۲۰۱۹ میلادی از طریق دالان شمال - جنوب بیش از ۴۰۰ هزار تن محموله و کالا جا به جا شده است که ۴۵ درصد بیشتر در مقایسه با سال پیش از آن است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام