EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

چهاردستاورد بزرگ بانک مسکن در سال ۹۸ از زبان مدیرعامل بانک معرفی و تشریح شد.
این بانک با توجه به ماموریت استثنایی در اقتصاد همواره به لحاظ بنیه مالی و اعتباری از درجه حساسیت بالایی برخوردار است.
ماموریت اصلی بانک مسکن، تامین مالی بخش مسکن و ساختمان به حداقل سه شکل ممکن است. در شکل اول این بانک خود را مسوول و متعهد برای حمایت تسهیلاتی از خانه اولی ها بخصوص خانوارهای فاقد مسکن در دهک های متوسط و البته متوسط رو به پایین می داند. در شکل دوم، بانک مسکن خود را متعهد به تنظیم بازار مسکن برای عدم مواجهه با نوسانات شدید قیمتی و همچنین فازهای رکود و رونق می‏داند.
در این مسیر بانک مسکن در مواقعی همچون سال جاری که رکود معاملات خرید و فروش مسکن به سمت تشدید شدن در حرکت بوده تلاش کرده محصول جدید در سبد تسهیلات خرید مسکن تعریف، طراحی و به میدان بیاورد. آخرین نمونه از این اقدام ابتدای زمستان امسال صورت گرفت که سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن در تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها از 50 درصد تا 100 درصد افزایش پیدا کرد. ماه گذشته اثر این افزایش در سقف تسهیلات خرید مسکن به شکل افزایش معاملات خرید خانه ‌و آپارتمان در همه شهرها بروز کرد و در عمل مانع از سنگی‏تر شدن رکود در بازار مسکن شد.
در شکل سوم نیز بانک مسکن همواره حامی مالی سازنده‏ها و سرمایه گذاران ساختمانی برای افزایش عرضه بوده است. بانک مسکن تنها بانک تامین کننده اعتبارات و منابع مالی و تسهیلاتی مورد نیاز بخش مسکن است و لذا هر نوع اتفاق مثبت در متغیرهای مالی و پولی این بانک باعث توانمندتر شدن بانک مسکن برای حمایت بیشتر از بخش مسکن و ساختمان می‏شود.
مدیر عامل بانک مسکن با بیان اینکه «انضباط مالی» در بانک طی سال 98 بسیار پررنگ بود گفت: امسال به احتمال بسیار زیاد صورت های مالی سال 98 بانک مسکن بدون زیان و با رشد مثبت، نهایی و تدوین خواهد شد. این اولین دستاورد بزرگ بانک مسکن است که در شرایط رکود و با محدودیت‏های شدید اعتباری محقق می‏شود.
رحیمی انارکی درباره دومین دستاورد بانک مسکن در سال 98 گفت: امسال برای اولین بار بانک مسکن به درآمد حاصل از «حق الوکاله 3 درصدی درآمد بانک» دست پیدا می‏کند که‏ طی سال‏ها‏ی گذشته بی‏سابقه بوده است.
وی سومین دستاورد بزرگ بانک مسکن در سال 98 را رشد در پرداخت تسهیلات در سال جاری علی‏رغم محدودیت‏های شدید در رقابت با شبکه بانکی در جذب سپرده عنوان کرد و گفت: در حوزه پرداخت تسهیلات در سال 98 حداقل 10 درصد رشد نسبت به سال 97 داشته‏ایم.
چهارمین دستاورد سال 98 بانک مسکن نیز اقدامات اساسی برای بهبود ساختار کلی بانک در جهت چابک تر شدن و افزایش بهره‏وری بوده است که این موضوع خود عاملی برای تحقق سه دستاورد اول است.
رحیمی انارکی تاکید کرد: حدود 50 درصد از نیروها و پرسنل بانک مسکن مشمول تغییر سبک کار در دوره کرونا شده اند. همچنین با اختصاص مبالغی کمکی به پرسنل بانک مسکن بخشی از بودجه خرید تجهیزات ضدعفونی برای خانواده ها را متقبل شدیم.
مدیر عامل بانک مسکن ،همچنین با تبریک سال جدید اظهار امیدواری کرد‏ که سال 1399 سالی سرشار از سلامتی و موفقیت برای همه ملت ایران و کارکنان بانک مسکن باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام