EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

آلوده‌ترین وسایل و ابزاری که هر روز با آن‌ها سر و کار داریم، چیز‌هایی هستند که بسیاری از افراد حتی تصور آن‌ها را هم نمی‌کنند. با داغ شدن بحث بیماری‌های واگیرداری مثل ویروس کرونا، حتما لازم است که با این اشیا بیشتر آشنا شویم.
تلفن همراه
تلفن‌های همراه مخصوصا اگر از نوع هوشمند باشند، تقریبا در هرجایی که می‌رویم همسفر ما هستند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در زمان استفاده از تلفن، عطسه زدید و بعد به کار خود ادامه داده‌اید. حتی بسیاری از افراد در دستشویی هم از اسمارت‌فون خود استفاده می‌کنند. تمامی این مسائل باعث شده که متخصصان میزان آلودگی تلفن‌های همراه را ده برابر بیشتر از سطح توالت‌های فرنگی اعلام کنند!
یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز نگه داشتن این مورد از لیست آلوده‌ترین وسایل روزمره، دور نگه داشتن این وسایل از دستشویی و مکان‌های مشابه است. از طرف دیگر شستن اسمارت‌فون با آب و صابون چندان عاقلانه نبوده و به همین دلیل توصیه می‌شود که با استفاده از دستمال‌های مرطوب و الکلی سطح این کامپیوتر‌های جیبی را تمیز کنیم. گفته شده که حتی تمیز کردن این وسایل به میزان چند بار در ماه هم می‌تواند تاثیرات بسیار مهمی در بهداشت و سلامت ما داشته باشد.
پول نقد
مدت‌هاست که متخصصان پول‌های نقد و اسکناس‌ها را به عنوان یکی از اصلی‌ترین عوامل انتقال آنفولانزا در نظر می‌گیرند. این کاغذ‌ها و سکه‌ها در کیف پول و جیب‌های ما قرار دارند و در زنجیره‌ای بی‌انتها، بین افراد مختلف جامعه جابه‌جا می‌شوند. در برخی موارد مثل اسکناس‌های کشور آمریکا هم جنس پول که از پنبه و کتان ساخته شده، به جذب بیشتر باکتری‌ها کمک می‌کند. این در حالی است که برخی کشور‌ها از اسکناس‌های پلیمری استفاده می‌کنند.
شستن اسکناس‌ها و سکه‌ها از شستن تلفن‌های همراه هم دیوانه‌وار‌تر به نظر می‌رسد، اما کارشناسان توصیه می‌کنند که کیف‌ها و جیب‌های خود را هر چند وقت یک‌بار تمیز کنیم. همچنین دیجیتالی شدن نقل و انتقالات پولی در دهه‌های اخیر به کمتر شدن تماس ما با پول نقد کمک کرده و توصیه می‌شود که تا جایی که امکان دارد، پرداخت‌های خود را با کارت‌های بانکی با به صورت اینترنتی انجام دهیم.
کیبورد‌ها
آخرین باری که کیبورد خود را تمیز کردید کی بود؟ من که شخصا یادم نمی‌آید! اگر شما هم مثل من باشید، بخش زیادی از روز خود را صرف تایپ بر روی صفحه کلید کامپیوتر می‌کنید و کلید‌های کیبورد را با دست‌هایی که به سطوح مختلف خورده‌اند، لمس می‌کنید.
به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که هر از چند گاهی کیبورد خود را به طور کامل تمیز کنید و به دستمال‌های مرطوب و پنبه‌های الکلی قانع نشوید. برای چنین کاری بهتر است که کیبورد را از کیس جدا کنید و یا اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنید، دستگاه را خاموش کرده و تا جایی که امکان دارد، کوچک‌ترین قسمت‌ها و جا‌هایی که آلودگی‌ها جمع می‌شوند را به دقت پاک کنید.
عینک‌ها
عینک‌هایی که بسیاری از ما می‌‏زنیم، محل بسیار مناسبی برای رشد باکتری‌ها هستند و چون صورت ما در اکثر مواقع گرم و مرطوب است، باکتری‌های دردسرساز برای چشم‌ها می‌توانند به راحتی بر روی این وسایل روزمره قرار بگیرند.
اما خبر خوب اینجاست که شستن عینک بسیار راحت بوده و تنها کافی است که از آب گرم و یک قطره مایع ظرف‌شویی برای این کار استفاده کنیم. به کار گیری الکل و پد‌های تمیزکننده برای پاک کردن لنز‌ها و فریم عینک هم مناسب است، اما تمیز کردن شیشه عینک با بخار دهان ایده چندان مناسبی برای باکتری زدایی این وسیله نیست. قسمت‌هایی از عینک هم که بر روی بینی قرار می‌گیرند، باید دائما تمیز شده و هر چند وقت یک‌بار عوض شوند.
هندزفری
البته هدف از تهیه این لیست ترساندن مخاطبان از باکتری‌های سطوح مختلف و بالا بردن نگرانی در مورد نظافت وسایل گوناگون نبوده، اما یکی از ابزاری که بیشتر از همه باید نگران پاکیزگی آن‌ها باشیم، هندزفری‌ها هستند. این وسایل محیط بسیار مناسبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند و در صورت استفاده از هندزفری‌های آلوده مشکلاتی مثل عفونت گوش به وجود می‌آیند. درست مثل موارد دیگر لیست آلوده‌ترین وسایل و سطوح روزمره، هندزفری‌ها هم به راحتی با دستمال‌های مرطوب و پنبه‌های الکلی تمیز می‌شوند و می‌توانیم با استفاده از سوزن و یا خلال دندان قسمت‌های مختلف آن‌ها را به خوبی پاک کنیم.
منبع: گجت‌نیوز


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام