سرمقاله

روانکاوی سیاسی

کورش الماسی

پس از ورود به بازار شاسی بلندهای لوکس در بیش از 4 سال پیش، بنتلی هم‌اکنون به دنبال پیروی از آینده‌ صنعت خودرو است.
آدریان هالمارک مدیرعامل این لوکس ساز بریتانیایی با تاپ گیر درباره اهداف الکتریکی این شرکت سخن گفته است.
مدیر بنتلی تائید کرده این شرکت یک خودروی الکتریکی خواهد ساخت و آن را در اواسط سال 2020 به بازار عرضه خواهد کرد؛ اما سوال این است: درحالی‌که تقریباً تمامی خودروسازان مطرح جهانی خودروهای الکتریکی را توسعه داده‌اند پس چرا بنتلی این‌قدر دیر وارد میدان شده است؟ به خاطر هزینه‌های بالای باتری‌ها که می‌تواند قیمت یک خودرو حتی بنتلی را تحت تاثیر قرار دهد.
هالمارک گفته است: «باتری‌ها 6 برابر گران‌تر از یک پیشرانه هستند و پیشرانه تنها 20 درصد هزینه‌ یک خودرو را تشکیل می‌دهد.»
با توجه به گفته‌های هالمارک، باتری‌ها 120 درصد قیمت را تشکیل می‌دهند و بنابراین قیمت خودرو به‌طور قابل‌توجهی بالا می‌رود. خودروهای الکتریکی امروزی به خاطر باتری‌های گران‌قیمت بهای بالایی دارند. بنتلی تخمین می‌زند باتری‌ها در طول 5 تا 6 سال آینده ارزان‌تر و کوچک‌تر خواهند شد و اینجاست که می‌توان درباره تولید یک خودروی الکتریکی کامل با فاصله بین محوری مناسب، فضای سرنشین کافی و ابعاد و شکل جذاب سخن گفت.
اولین خودروی الکتریکی بنتلی می‌تواند نام مولینر را یدک بکشد و به‌طور سورپرایزکننده‌ای شاید شعاع حرکتی کم اما قیمت گزافی داشته باشد. هالمارک گفته است: «از شما پرسیده شده آیا شما می‌توانید خودرویی دقیقاً مشابه R تایپ کانتیننتال که کاملاً الکتریکی باشد و البته برد 160 کیلومتری آن اهمیت نداشته باشد تولید کنید؟ ما هم گفتیم بله می‌توانیم.»
سال پیش یک بنتلی تمام الکتریکی به‌صورت کانسپت EXP 100 GT پیش‌نمایش شده است. این GT بی‌صدا از 4 پیشرانه الکتریکی با قدرت کل 1340 اسب بخار و گشتاور 1491 نیوتون متر استفاده کرده و شتاب صفر تا 96 کیلومتر در ساعت زیر 2.5 ثانیه‌ای دارد. حداکثر سرعت 300 کیلومتر در ساعتی نیز جزو دیگر ویژگی‌های این خودروی مفهومی بوده و انتظار می‌رود با تکنولوژی مدرن باتری بتواند تنها در عرض 15 دقیقه تا 80 درصد باتری را شارژ کند. این خودرو که وزن 1900 کیلویی داشته طبق گفته‌ها برد 700 کیلومتری دارد.
بریتانیایی‌ها همچنین در تاسیسات خود به برند کربن خنثی تبدیل شده‌اند و می‌خواهند اولین برند گروه فولکس‌واگن و کلاس لوکس‌ها باشند که به برندی تمام کربن خنثی تبدیل می‌شوند.
هالمارک گفته است: «به عنوان یک گروه ما به توافق پاریس 2040 کاملاً متعهد هستیم. ما بخشی از گروه فولکس هستیم اما می‌خواهیم اولین برندی باشیم که به این هدف می‌رسیم. ما برند کوچکی هستیم و از منابع زیادی استفاده نمی‌کنیم بنابراین تبدیل شدن به برندی تمام کربن خنثی چالش‌های کوچک‌تری خواهیم داشت».
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام