EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در جلسه اقتصادی با رئیس جمهوری مقرر شد تعطیلی واحدهای صنفی فقط از طریق ستاد ملی در تهران به کل کشور ابلاغ شود.
به گزارش مهر به نقل از اتاق اصناف ایران، سعید ممبینی گفت: در جلسه اقتصادی با رئیس جمهوری مقرر شد تعطیلی واحدهای صنفی فقط از طریق ستاد ملی در تهران به کل کشور ابلاغ شود؛ چراکه متاسفانه ویروس کرونا تاثیرات اقتصادی زیادی داشته و خیلی از کسب و کارها را تحت تاثیر خود قرار داده است.
وی در ادامه گفت: اتاق اصناف ایران از همان ابتدا اصناف را با تاثیرات و مبارزه با ویروس کرونا و رعایت بهداشت در واحدهای صنفی آشنا کرد.
رئیس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از صحبت‌هایش افزود: با تشکیل کارگروه‌های فنی و کارشناسی صنوفی را که تحت تاثیر پدیده کرونا قرار گرفتند شناسایی کردیم و در قالب مشکلات اصناف به دولت در بخش‌های مختلف ارائه کردیم.
ممبینی گفت: بعضی‌ها را به سازمان مالیاتی ارائه کردیم و بعضی‌ها را هم به وزارت رفاه دادیم و در نهایت یک نامه با امضا سه اتاق اصناف، بازرگانی و تعاون به عنوان نمایندگان بخش خصوصی به آقای رئیس جمهوری تقدیم کردیم. وی افزود: در این زمینه کمیته‌های فنی در حوزه اقتصادی رئیس جمهور تشکیل شد و موارد مورد بررسی قرار گرفت.
رئیس اتاق اصناف ایران گفت: در نهایت روز یک‌شنبه در جلسه‌ای خدمت رئیس جمهوری بودیم و در کمیته اقتصادی موضوعات مورد بررسی قرار گرفت. ممبینی در ادامه افزود: بخش قابل توجهی از انتظارات ما در حوزه مالیاتی تقریباً تامین شد و تا حدود زیادی استمهال در مورد تعهدات و اقساط مالیاتی پذیرفته شد.
وی گفت: در خصوص ماده ۱۸۶ که در دو بخش بود و بخش اول آن در موقع صدور پروانه کسب باید مفاصاحساب مالیاتی می‌آوردند این ارائه مفاصاحساب به مدت سه ماه به تعویق افتاد و همچنین برای تمدید جواز هم باز سه ماه به تعویق افتاد. رئیس اتاق اصناف ایران افزود: برای صنوفی که باید از تسهیلات بانکی استفاده کنند و در این باره نیاز به استعلام از سازمان مالیاتی دارند، باز هم به مدت سه ماه تمدید شد.
ممبینی از درخواست خود مبنی بر این که کارگاه‌هایی هم که تحت تاثیر کرونا آسیب دیده‌اند به پیشنهاد اتاق‌ها سهم کارفرما حداقل درصد را داشته باشد گفت: در ارتباط با حوزه وزارت رفاه هم درخواست ما این بود که کارگاه‌هایی هم که تحت تاثیر کرونا آسیب دیده‌اند به پیشنهاد اتاق‌ها سهم کارفرما حداقل درصد را داشته باشد که این موضوع در حال بررسی است.
وی در ادامه افزود: اما در مورد استمهال حق بیمه کارفرماها باز تا سه ماه موافقت شد که به تعویق افتاد.
رئیس اتاق اصناف ایران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص چک‌های برگشتی گفت: در حوزه تعهدات بانکی بانک مرکزی پذیرفت تا چک‌های صنوف و افرادی که برگشت می‌خورد و طبیعتاً با جرایم خاصی روبه‌رو خواهند شد پذیرفتند تا این موضوع به حالت تعلیق درآید.
ممبینی در ادامه افزود: امیدواریم با تامین الباقی پیشنهادهایی که داده ایم هم موافقت شود و آقای رئیس جمهوری امروز پذیرفتند که در آینده هم اگر صنوفی ضرر کرده اند و از آن ۱۰ گروه ارائه شده جا افتاده بودند باز هم قابل بررسی و بازنگری است.
وی همچنین گفت: یکی دیگر از موارد مهمی که امروز مورد بررسی قرار گرفت همان شایعه تعطیلی اصناف بود که امروز در این جلسه مشخصاً اعلام شد که هیچ قرنطینه‌ای قرار نیست اتفاق بیفتد.
رئیس اتاق اصناف ایران به صنوف سطح کشور هم گفت: صنوف با رعایت نکات بهداشتی به فعالیت خود ادامه دهند و البته حتماً دستگاه‌های نظارتی هم از حیث رعایت نکات بهداشتی وظیفه خود را انجام خواهند داد.
ممبینی به مردم هم یک پیام داد و افزود: اصلاً نگران کالاهای مورد استفاده و اساسی خود نباشند و همین جا اعلام می‌کنیم که اصناف با تمام قدرت کار را ادامه خواهند داد و هیچ کمبودی از اقلام وجود ندارد.
وی در پایان گفت: به تمام اصناف قول می‌دهیم که مطالباتشان را پیگیری کنیم و از آن‌ها تشکر می‌کنیم که همیشه در حال خدمت رسانی به مردم بوده‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام