EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 17 فروردین 1399   Sunday 5 April 2020

سرمقاله

آن‌چه کرونا به ما نشان داد

علیرضا صدقی

در حالی که محافل سیاسی و مردمی در انتظار توافق فراکسیون‌ها بر سر نامزدی جهت تشکیل دولت موقت هستند ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر از فروپاشی مذاکرات کمیته هفت‌نفره خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری، نبیل الطرفی، رئیس ائتلاف سائرون، گفت، کمیته هفت‌نفره  بر سر انتخاب نامزدی جهت ماموریت برای تشکیل دولت موقت جایگزین دولت مستعفی کنونی به توافقی دست نیافتند.
ائتلاف سائرون با ارسال پیامی به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق گفت، در پی عدم دستیابی فراکسیون‌های بزرگ به نامزد توافقی، رئیس جمهوری باید اختیارات قانونی خود را برای معرفی نخست وزیر جدید را انجام دهد.
همچنین رئیس جریان حکمت ملی عراق از تصمیمش برای عدم مداخله در ماموریت انتخاب اسامی کاندیداهای نخست‌وزیری برای دوره موقت خبر داد.
به گزارش ایسنا به نقل از سومریه نیوز، عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق روز گذشته گفت: ما بر آن شدیم تا از این پس در ماموریت انتخاب اسامی نامزدها برای تصدی پست نخست وزیری در دوره انتقالی مداخله نکنیم. علت این تصمیم‌گیری، مخالفتمان با تعلل در پیشبرد این روند و محاسبات سیاسی است که منافع والای عراقی‌ها را در نظر نگرفته و مراعات شرایط کنونی کشور را نمی‌کند.
حکیم با اشاره به اینکه ورود جریان حکمت ملی با هدف برون‌رفت از اوضاع بسته سیاسی و پاسخگویی به منافع مردم بوده است، مجددا خواستار این شد که ماموریت نامزد آتی به بازگرداندن جایگاه دولت و آمادگی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در سال جاری محدود شود.
طبق ماده تعیین شده در قانون اساسی عراق رئیس‌جمهوری مکلف بود تا امروز،‌ دوشنبه فردی را برای تشکیل دولت موقت نامزد کند. رهبران اصلی شیعی اخیرا کمیته هفت‌نفره‌ای با حضور تمام فراکسیون‌های شیعی پارلمانی را برای بررسی بیش از ۳۱ نامزد برای احراز این پست تشکیل دادند تا روی یک نامزد برای تشکیل دولت موقت توافق کنند. یک منبع در کمیته هفت‌نفره روز یکشنبه گفت، توافقی در داخل کمیته بر سر نامزدی نعیم السهیل فرد نزدیک به نوری مالکی رهبر ائتلاف دولت قانون برای نخست‌وزیری صورت گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام