سرمقاله

روانکاوی سیاسی

کورش الماسی

بازار سرمایه‌ای‌ها از جمله افرادی بودند که کرونا نه تنها آنها را دورکار نکرد؛ بلکه با اینکه از سوی سازمان بورس اعلام شده است که بورسی‌ها می‌توانند با یک سوم کارمندان خود فعالیت کنند، به نظر می‌رسد کارکنان نهادهای مالی بازار سرمایه ملزم هستند به طور کامل در محل کار خود حاضر شوند.
بازار سرمایه دیروز درحالی هفتمین روز معاملات خود در سال جاری را آغاز کرده است که بسیاری از ارکان این بازار که در قسمت‌های مختلف از جمله کارگزاری‌ها، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، سبدگردان‌ها، شرکت‌های تامین سرمایه و.... از اینکه باید به صورت صددرصدی در محل کار خود حضور یابند گله دارند.
به گزارش ایسنا، کارکنان نهای مالی بازار سرمایه موظف هستند هر روز و به صورت صددرصدی در محل کار خود حاضر شوند و چنانچه فردی درخواست مرخصی کند، تحت عنوان «مرخصی استحقاقی» موفق به اخذ مرخصی می‌شود. این درحالی است که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بر حضور یک سومی کارکنان در محل کارشان تاکید کرده است. همچنین فرماندار تهران اعلام کرده است که تا ۲۰ فرودین‌ماه یک‌سوم کارکنان در محل کار حاضر می‌شوند و بقیه دورکاری می‌کنند یا به مرخصی می‌روند و مرخصی آنها جزو مرخصی استحقاقی محسوب نمی‌شود.
ابلاغیه سازمان بورس مبنی بر حضور حداقلی کارمندان
در این راستا، یاسر فلاح، مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار از ابلاغیه این سازمان به شرکت‌های کارگزاری خبر داد و گفت: سازمان بورس ابلاغیه‌ای خطاب به همه شرکت‌های کارگزاری صادر کرده است مبنی بر اینکه که این شرکت‌ها درمورد بحث دورکاری کارکنان همراهی کنند، به طوری‌که می توانند با یک سوم نیورهای خود فعالیت کنند. وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تعطیلی بعضی از شعبه‌ها اشاره کرد و در این‌باره ادامه داد: در این ابلاغیه به شرکت‌های کارگزار اجازه داده شده است که درصورتی که نتوانند امکانات بهداشتی و شرایط ایمنی لازم را در شعب خود فراهم کنند، شعب را تا عادی شدن شرایط یا تا زمانی که بتوانند امکانات بهداشتی را تامین کنند، تعطیل کنند.
مدیر روابط‌عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار به این سوال که اگر کارگزاری‌ها صددرصد نیروهای خود را به کار بگیرند، تخلف کرده‌اند؟ پاسخ داد: این موضوع تخلف محسوب نمی‌شود، اما این شرکت‌ها باید بر اساس ابلاغیه نهاد ناظر و همچنین مواردی که از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام شده است دستورها را اجرا کنند.
زیرساخت‌های دورکاری وجود ندارد
این درحالی است که سعید اسلامی، دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری درمورد حضور کارمندان نهادهای مالی در محل کار، اظهار کرد: دغدغه کارکنان نهادهای مالی را چندین مرتبه با سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین در حاشیه شورای عالی بورس مطرح کردم.
وی افزود: نظر دوستان در سازمان این است که بورس هم مشابه بانک‌ها و بیمه‌ها در دسته نهادهای مالی قرار می‌گیرد و نهادها می‌توانند با یک سوم نیروهای خود کار کنند.
وی با تاکید بر اینکه شیوع کرونا باعث تعطیلی بورس‌های دنیا نشد، گفت: بورس فرم سمبلیک هم دارد. بخشی از خدمات به ویژه در حوزه کارگزاری‌ها به صورت آنلاین به مشتری داده می‌شود، اما نگرانی درمورد سلامت کارکنان نهادهای مالی وجود دارد. بعضی از مدیران نهادها موافق ادامه فعالیت نهادها هستند.
اسلامی با اشاره به این نکته که نهادهای مالی عمدتا بزرگ نیستند، ادامه داد: باید به این نکته توجه داشت که نهادهای مالی عمدتا بزرگ نیستند. برای مثال شرکت‌های مشاور سرمایه-گذاری حدود ۳۰ پرسنل دارند و اگر قرار باشد چالش کرونا همچنان ادامه‌دار باشد، چگونه می-توان با یک سوم کارمندان به کار ادامه داد؟
دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به مباحثی که درمورد دورکاری کارمندان مطرح می‌شود، اظهار کرد: بحث دورکاری مطرح است، اما زیرساخت‌های دورکاری وجود ندارد. زمانی که دو سوم پرسنل دورکاری می‌کنند سطح فعالیت آن بنگاه کاهش پیدا می‌کند. اسلامی با تاکید بر اینکه سلامت کارکنان بسیار حائز اهمیت است، ادامه داد: زمانی که کارمندان در محل کار خود حاضر می‌شوند، هم باید به موضوع رفت و آمد آنها توجه کرد و هم تعاملی که با همکاران خود دارند. از سوی دیگر برخی نهادها ارتباطات بیشتری با ارباب رجوع دارند و باید ملاحظات بیشتری داشته باشد. در این راستا تلاش شده است پروتکل‌های سلامت و بهداشت برای نهادهای مالی تهیه شود.
وقتی بازار سرمایه تعطیل نیست، نهادهای مالی هم نمی‌توانند تعطیل کنند
وی تاکید کرد: با همه این اوصاف زمانی که مجموعه بازار سرمایه تعطیل نیست، نهادهای مالی هم نمی‌توانند تعطیل کنند. اینکه بخواهند با یکم سوم نیرو فعالیت کنند، کار را دشوار می‌کند. از سوی دیگر بخش بزرگی از این نهادها مانند شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان، گروه‌های خدمات مالی و... با سرمایه خودشان کار می‌کنند و معتقدند باید به کار ادامه داد.
دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری با بیان اینکه این کانون از نظر قانونی نمی‌تواند درخواست تعطیلی کارمندان را در شرایطی که فعالیت بازار سرمایه ادامه دارد، بدهد، گفت: تا زمانی که بازار باز است پرسنل بازار سرمایه باید در محل کار خود حاضر باشند. اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا به این نتیجه برسد که فعالیت نهادهای مالی به سلامت عمومی جامعه لطمه می‌زند و تصمیمی در این راستا اتخاذ کند، بازار سرمایه هم به آن عمل خواهد کرد. از سوی دیگر تعطیلی بازار سرمایه می‌تواند اثرات روانی زیادی بر اقتصاد کشور داشته باشد.
نمی‌توان مردم را بی‌جواب گذاشت
همچنین حمیدرضا مهرآور، عضو هیئت مدیره کانون کارگزاران با تاکید بر اینکه کارگزاران پاسخگوی مردم هستند، اظهار کرد: نوع فعالیت ما به صورتی نیست که بتوان با یک سوم کارمندان به کار ادامه داد. ما پاسخگوی مردم هستیم و تا زمانی که فعالیت بازار سرمایه ادامه دارد نمی‌توان گفت کارمندان حضور نداشته باشند. اگر واحد مالی در محل کار حضور نیابد و مشتری چک خود را بخواهد، چه می‌توان کرد؟
وی گفت: برای برخی شغل‌ها امکان دورکاری وجود ندارد؛ زیرا باید جوابگوی مردم باشیم. شرایط ما رقابتی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام