سرمقاله

ترامپ یا بایدن؟

جلال‌خو ‌ش چهره

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز گذشته در نشست خبری با رسانه‌های داخلی و خارجی در مورد ادعاهای منتشرشده در یکی از روزنامه‌های صبح تهران مبنی بر این‌که سفیر آلمان در تهران یک افسر اطلاعاتی است که با تل‌آویو نیز در ارتباط است، گفت: مرجع  تشخیص، مسائل امنیتی و مسائل مرتبط با این موضوع وزارت اطلاعات است و یک رسانه نمی‌تواند بر اساس گزارش‌های خود چیزی را به کسی در این زمینه منتسب کند.
موسوی در مورد افزایش حملات تروریستی داعش در عراق نیز گفت: نگران جان‌گرفتن مجدد تروریست‌های تفکیری به خصوص داعش در عراق هستیم و این احتمال وجود دارد که اتفاقات اخیر با درخواست مشروع دولت و ملت عراق مبنی بر خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی به خصوص نظامیان آمریکایی از این کشور مرتبط باشد. وی همچنین در مورد تلاش‌های آمریکا مبنی بر عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران و نیز گفته علی شمخانی دبیر شورای‌عالی امنیت ملی که این موضوع می‌تواند به مرگ نهایی برجام ختم شود، توضیح داد: آنچه از سوی ایشان مطرح شده مهم و دقیق است. اگر بخواهند مانع تحقق این دستاورد شوند و منافع ما در این زمینه تامین نشود طبیعی است که ایران در برابر این موضوع واکنش قاطعی نشان می‌دهد و همان‌طور که اشاره شده در آن صورت چیزی از برجام باقی نمی‌ماند و آن وقت ایران در ارتباط با این گونه اقدامات تدابیری که اتخاذ کرده است را اجرا می‌کند.
موسوی همچنین در مورد اقدامات اخیر دولت آلمان علیه حزب‌الله لبنان و تعدادی از مساجد  در این کشور اروپایی از جمله یورش پلیس این کشور به این مساجد اظهار کرد: ما احساس می‌کنیم که آلمانی‌ها خود را یک بدهکار تاریخی به صهیونیست‌ها می‌دانند و در این چارچوب عمل می‌کنند و متاسفانه متوجه نیستند که این اقدامات در نقاط مختلف دنیا از سوی مسلمانان و افکار عمومی با چه واکنش‌هایی مواجه می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: در ارتباط با موضوع ذکرشده با اعضای باقی‌مانده در برجام در حال رایزنی و گفت‌وگو هستیم. ما معتقدیم که کار آمریکایی‌ها خلاف است و مبنای قانونی ندارد و بعید است که دنیا تن به زورگویی آمریکا در این زمینه بدهد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ارتباط با وضعیت تعدادی از شهروندان افغانستانی که گفته می‌شود در مرز بین ایران و افغانستان برای آنها مشکلاتی ایجادشده و آنها به رودخانه افتاده‌اند، گفت: در ارتباط با این موضوع در تماس نزدیک با مقامات افغانستانی هستیم. مقامات مرزی و سیاسی ایران با همتایان افغانستانی خود در این زمینه در تماس هستند. ادعاهای مطرح‌شده در ارتباط با این موضوع، از سوی مرزبانی ایران رد شده و این موضوع صحت ندارد که این اتفاق از سوی مرزبانی ایران رخ داده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر این که گفته می‌شود  دو تبعه کُرد ایرانی توسط پهپادهای ترکیه در مرز ایران و عراق کشته شده‌اند و چرا وزارت خارجه نسبت به این موضوع واکنش نشان نداده است، اظهار کرد: طبق اطلاعاتی که مقامات استانی به ما داده‌اند تعرضی به خاک ایران نشده است و این نکاتی که شما گفتید از جمله محل جان باختن و چگونگی جان باختن این دو هموطن که من تایید رسمی آن را ندارم، باید توسط مراجع ذی‌صلاح بررسی شود که این موضوع در حال انجام است. اگر جزئیات این موضوع مشخص شود در این زمینه اطلاع‌رسانی می‌کنیم .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام