سرمقاله

ترامپ یا بایدن؟

جلال‌خو ‌ش چهره

الهام برخوردار
شمارش معکوس برای پایان کار دهمی‌ها و آغاز فعالیت مجلس یازدهم شروع شده است. در این میان، بسیاری از نمایندگان مجلس دهم در تلاش هستند تا در این روزهای پایانی در راستای رسالت نمایندگی خود مطالبات مردمی را پیگیری کرده و لوایح نیمه‌کاره را تعیین‌تکلیف کنند. اما در آن سو یازدهمی‌ها هم در تکاپوی انتخاب رئیس مجلس و تقسیم‌بندی فراکسیونی هستند. شاید بتوان گفت یکی از نمایندگانی که این روزها در بررسی طرح و مصوبات مجلس به جدّ پیگیر بوده علی مطهری است که حالا نامه‌های او به دبیر شورای نگهبان یک فضای جنجالی و پرسش‌وپاسخ بین مجلس و شورای نگهبان به وجود آورده است.
مطهری در یکی از نطق‌های جنجالی خود در نشستِ علنی مجلس خطاب به شورای نگهبان گفته بود در مجلس یازدهم هستند نمایندگان حر و آزاده‌ای که به رفتار شما اعتراض خواهند کرد. اما آیا با وجود جوّ تمام اصولگرایی مجلس آینده و حضور پررنگ طیف تندرو چه اندازه اجازه داده می‌شود افرادی همچون علی مطهری، پروانه سلحشوری یا محمود صادقی خیلی جسورانه به دنبال مطالبه مردم در قوه مقننه باشند.
اصولگرایان که حالا مجلس آینده را در غیاب رقیب به طور کامل در اختیار دارند از هر فرصتی برای حمله به دهمی‌ها و جریان اصلاحات استفاده می‌کنند و مدعی هستند این مجلس یکی از ناکارآمدترین مجالس تا به حال بوده است. اما اصلاح‌طلبان که با توجه به موانع مختلف مجبور به ائتلاف با نیروهای معتدل شدند، معتقدند این ائتلاف لااقل از حضور پررنگ تندروهای در مجلس کنونی جلوگیری کرد. طیفی که حالا در غیاب رقیب خود نه تنها به طور کامل به بهارستان راه یافته‌اند؛ بلکه حتی مدعی کسب صندلی ریاست نیز هستند. همان طیفی که بارها طرح استیضاح روحانی پیش کشیده‌اند و موفق نشدند. این طیف با وجود آنکه در اقلیت بودند، اما از قدرت بالایی در تهدید و جنجال در مجلس، برخوردار بودند. در مقابل آنها اما نمایندگانی حضور داشتند که در بسیاری از موارد مقابل این تندروی‌ها ایستادند و تا آخرین روزهای عمر مجلس پیگیر مطالبات شدند. یکی از این چهره‌هایی که اخیرا نطق‌های جنجالی و تندی داشته علی مطهری است. او هفته گذشته در نطق میان دستوری خود یک‌بار دیگر به خاطر حوادث آبان‌ماه و اعتراضاتی که به خاطر گرانی بنزین در کشور رخ داد، بحث استیضاح وزیر کشور که به دست فراموشی سپرده شده بود را در آخرین نفس‌های این مجلس پیش کشید.
تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات در مجلس شورای اسلامی یکی از جنجالی‌ترین مصوبات مجلس در هفته‌های اخیر بوده است و از سوی مخالفان به خصوص شورای نگهبان با انتقادهای تندی مواجه شده. عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و آیت‌الله احمد جنتی، رئیس این شورا از جمله چهره‌هایی بودند که واکنش تندی نسبت به مصوبات مجلس در رابطه با اصلاح قانون انتخابات مجلس داشتند.
این نماینده مجلس که به دلیل اظهارنظرهایش در انتخابات مجلس یازدهم ردصلاحیت شده و چند روزی است که در اعتراض به رفتار و عملکرد شورای نگهبان نامه‌نگاری‌های داشته است، در ادامه اظهارات خود روز گذشته در نامه‌ای سرگشاده خطاب به دبیر شورای نگهبان نوشت: در صحبت اخیرتان مطالبی درباره طرح مجلس در خصوص اصلاح قانون انتخابات گفته‌اید که قابل تامل و حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس است. گویی نه این است که شورای نگهبان صرفاً باید مصوبه مجلس را از نظر انطباق با شرع و قانون اساسی بررسی و اظهارنظر کند؛ بلکه نیت‌خوانی می‌کنید که این طرح با هدف بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان طراحی و تصویب شده است. به شما و آقای کدخدایی که از همان ابتدا از این طرح ابراز نگرانی کرد حق می‌دهم که نگران باشید؛ چرا که سال‌ها مطلق‌العنان تحت عنوان مبهم «نظارت استصوابی» هر کاری که خواسته‌اید کرده‌اید و اکنون بناست این نظارت بر اساس معیارهای مشخص انجام شود.
مطهری در ادامه این نامه نوشت: شما پاسخ دهید که چه کرده‌اید که هم اصولگرا و هم اصلاح‌طلب، هم ردصلاحیت شده و هم ردصلاحیت نشده در جریان بررسی این طرح در مجلس فریادش از ظلم شورای نگهبان بلند بود و نگران حاکم شدن اختناق و خفقان و کاهش سرمایه اجتماعی انقلاب و نظام بودند. در آخر، مکنون قلبی خود را بروز داده‌اید و آن اینکه گفته‌اید امیدوارم مجلس یازدهم اقدام به اصلاح قانون انتخابات کند؛ یعنی از پیش مصوبه اخیر مجلس دهم را رد کرده‌اید و تمایل خود برای اصلاح قانون انتخابات توسط مجلس خودساخته را اعلام کرده‌اید. در این صورت تکلیف شرط عدالت در اعضای شورای نگهبان چه می‌شود؟
درواقع طرح اصلاح انتخابات یکی از مصوباتی بود که در مجلس دهم بررسی و تصویب شد، اما فعلا سرنوشت آن مشخص نیست و علی مطهری امیدوار است که در مجلس آینده نمایندگانی پیگیر آن باشند و این اصلاحات باعث بالارفتن سطح مشارکت مردمی در انتخابات باشد و ایرادات در بررسی صلاحیت نمایندگان از سوی شورای نگهبان رفع شود. اما برخی از فعالان سیاسی معتقدند چنین انتظاری را نباید از مجلس آینده داشت؛ چرا که طیف تندروی اصولگرایان حالا با وزنه سنگین‌تری در مجلس آتی حضور دارند. چرا نباید خیلی به اعتدال در مجلس یازدهم امیدار بود؟ برای پاسخ به این سوال رفتار این طیف تندرو اصولگرایی را در مجلس یازدهم مرور می‌کنیم.
طرح‌ها و لوایح زیادی در مجلس دهم به بحث و بررسی گذاشته شد که با مخالف و ایجاد رعب و وحشت برای موافقان آن از دستور کار مجلس خارج می‌شد؛ یعنی در شرایطی که اکثریت مجلس دهم جزو لیست ائتلافی امید محسوب می‌شدند اما بازهم در بررسی لوایح و تصویب آنها با مشکلات زیادی در مقابل تندروهای جریان اصولگرا مواجه می‌شدند. برای مثال در بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم(CFT) مجلس با موج تندروی برخی اصولگرایان مواجه شد. پهن کردن طومارهایی درجایگاه هیئت رئیسه مجلس توسط شماری از نمایندگان عضو فراکسیون ولایی که در اعتراض به بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم دست به این اقدام جنجالی زده بودند، فضای پارلمان برای لحظاتی متشنج شد. همچنین بسیاری از نمایندگان اصلاح‌طلب و برخی چهره‌های معتدل در بررسی لوایح مختلف پیامک‌های تهدیدآمیزی را دریافت کردند.
محمود صادقی و پروانه سلحشوری از آن دسته نمایندگانی بودند که همیشه به خاطر اظهارات و پیگیری‌ها هزینه داده و مورد هجمه تندروهای مجلس قرار می‌گرفتند. یعنی با توجه به اینکه گفته می‌شد مجلس دهم یک مجلس اصلاح‌طلبی است، اما همیشه نمایندگان این جریان از سوی یک طیف تندرو مورد شدیدترین حملات و تهدیدها قرار می‌گرفتند.
پروانه سلحشوری نماینده اصلاح‌طلب مجلس همیشه به خاطر نطق‌های انتقادی‌اش مورد حمله تندروهای مجلس قرار می‌گرفت. او در آخرین نطق خودش در مجلس شورای اسلامی که به شرایط جامعه و حوادث آبان‌ماه اشاره کرد، با حملات و فریادهای تندروهای مجلس مواجه شد که فریادکشان به سمت او حرکت کردند و در نهایت با همراهی دیگر نمایندگان توانست در صحن خارج شود. بنابراین با توجه به احتمال جوی به مراتب شدیدتر در مجلس آتی که به طور کامل در اختیار یک جریان قرار دارد و طیف تندرو نیز حالا دارای قدرت بیشتری است، چقدر احتمال دارد ما شاهد نمایندگانی از این دست باشیم که در راستای رسالت و وظایف نمایندگی خود حاضر باشند در مقابل تندروی‌ها بایستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام