سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

اختلال میسوفونیا یک نوع اختلال است که در آن افراد واکنش غیرطبیعی شدید و منفی نسبت به صداهای طبیعی عادی مانند جویدن یا تنفس نشان می‌دهند.
درمان اختلال میسوفونیا به چه صورت است؟
هیچ دارو یا درمان خاصی برای اختلال میسوفونیا(Misophonia) وجود ندارد. تقلید صداهای توهین‌آمیز یک پاسخ ناخودآگاه است که برخی افراد ممکن است نسبت به این وضعیت از خود نشان دهند. نکاتی برای مدیریت حساسیت صدا در زیر آورده شده است که به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
استفاده از هدفون
پوشیدن گوش‌بند برای محدود کردن نفوذ سروصدا
تمرین خودمراقبتی با استراحت کردن
کاهش استرس
ترک کردن محل موردنظر در صورت امکان
مراجعه به پزشک جهت درمان
توجه داشته باشید که تلاش برای نادیده گرفتن صداهای مورد آزار توسط یک فرد مبتلا به اختلال میسوفونیا بی‌نتیجه بوده و بعید به نظر می‌رسد که مفید واقع شود.
علائم مرتبط با این نوع اختلال
مشخصه اصلی میسوفونیا یک واکنش تند و شدید به فرد یا افرادی است که این صداهای آزاردهنده را ایجاد می‌کنند. واکنش فرد مبتلا به اختلال میسوفونیا نسبت به فردی که صداهای آزاردهنده را ایجاد می‌کنند، بسیار شدید است، البته برخی از آن‌ها نسبت به این مسئله تنها دچار ناراحتی شده، اما اکثر آن‌ها به شدت خشمگین و عصبانی می‌شوند. این اختلال در مردان و زنان به طور مساوی رخ داده و علائم معمولا در اواخر دوران کودکی یا سال‌های اولیه نوجوانی به وجود می‌آیند. شروع اختلال میسوفونیا در بسیاری از افراد با حساسیت نشان دادن به یک صدای خاص است، اما به مرور صداهای دیگر نیز برای فرد آزاردهنده می‌شوند.
مطالعات، واکنش‌های نامبرده زیر را به عنوان نشانه میسوفونیا مشخص کرده‌اند:
تحریک شدن به خشم
حالت تهاجمی به سروصدا
تبدیل نفرت به خشم
فکر کردن به این صداها موجب اضطراب و استرس در این افراد می‌شود. به طور کلی افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا ممکن است اضظراب، افسردگی و عصبانیت بیشتری نسبت به سایر افراد داشته باشند. مطالعات نشان داده‌اند که بروز این اختلال در افراد، علاوه بر علائم حسی، معمولا برخی علائم فیزیکی را نیز با خود به همراه دارد که در زیر به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:
احساس فشار در سراسر بدن به خصوص قفسه سینه
تنگی عضلات، افزایش فشار خون، تندی ضربان قلب، افزایش دمای بدن
شایع‌ترین عوامل مورد آزار برای این افراد
برخی از صداها نسبت به صداهای دیگر بیشتر در افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا حساسیت ایجاد می‌کنند.
محققان در آمستردام به عنوان رایج ترین عامل‌های میسوفونیا موارد زیر را شناسایی کرده‌اند:
1- صداهای مربوط به خوردن که ۸۱ درصد از این حساسیت‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد؛
2- صدای تنفس یا صدای بینی که ۶۴.۳ درصد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛
3- صدای موبایل ۵۹.۵ درصد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.
افرادی که به اختلال میسوفونیا مبتلا هستند، به علت رنج زیادی که می‌برند سعی می‌کنند کمتر در گروه‌ها و جمع حاضر شوند چرا که اغلب واکنش‌های خود نسبت به صدا‌های زننده را نمی‌توانند کنترل کنند. اطرافیان نزدیک این افراد نقش بسیار موثری در روبه‌رویی با این اختلال دارند. بی‌صدا کردن تلفن همراه، کاهش صدا‌های تکرارشونده، کاهش صدای غذا خوردن، جویدن و سایر موارد نقش مهمی در واکنش این افراد دارند. خانواده و نزدیکان افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا باید به آن‌ها کمک کرده و پشتیبان آن‌ها باشند تا افراد بدانند که در این مسیر تنها نیستند و دیگران آن‌ها را درک می‌کنند. متاسفانه در حال حاضر تنها راه روبه‌رویی با این اختلال آزاردهنده، پیشگیری از تحریک فرد توسط این صداهای آزاردهنده است و نه بیشتر و این موضوع تلاش قابل ملاحظه‌ای از همراهان و آشنایان این افراد را می‌طلبد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام