سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

سرمایه‌گذاری ۲.۲ میلیارد دلاری برای ارتقای چیپ‌های بومی
تنش‌ها میان چین و ایالات متحده آمریکا بالا گرفته و دولت ترامپ می‌خواهد مانع از تامین تراشه‌های موردنیاز هواوی شود. این موضوع باعث شده که این شرکت و همچنین چین بدنبال ساخت چیپست‌ها توسط تولیدکنندگان داخلی باشند و در همین راستا، دولت پکن تصمیم به سرمایه‌گذاری ۲.۲ میلیارد دلاری در شرکت SMIC گرفته است.
با وجود اینکه هواوی می‌تواند با تکیه بر SMIC تراشه‌های موردنیاز خود را تامین کند، این سازنده چینی از نظر فناوری تفاوت زیادی با شرکت‌های مطرح فعال در این حوزه دارد. برای مثال SMIC می‌تواند تراشه‌های ۱۴ نانومتری تولید کند، در حالی که TSMC قادر به ساخت تراشه با معماری ۵ نانومتری است و احتمالا این شرکت تایوانی می‌تواند پردازنده‌های گوشی‌های سری میت ۴۰ را در اختیار هواوی قرار دهد.
دولت آمریکا روز جمعه فروش تراشه‌‌هایی که برای ساخت آن‌ها از سخت افزار یا نرم‌افزار آمریکایی استفاده شده را ممنوع کرد، البته تا ۱۲۰ روز آینده هواوی می‌تواند همچنان آن‌ها را تحویل بگیرد. با توجه به این موضوع، احتمالا به اندازه کافی تراشه‌های 5 نانومتری موردنیاز گوشی‌های سری هواوی میت ۴۰ در اختیار آن قرار می‌گیرد.
برای اینکه SMIC بتواند با شرکت‌های مطرح مانند TSMC رقابت کند، نیاز به سرمایه زیادی دارد که چین آن را تامین می‌کند. براساس جدیدترین گزارش منتشر شده، چین ۲.۲۵ میلیارد دلار در شرکت SMIC سرمایه‌گذاری می‌کند تا در آینده نزدیک قادر به تولید تراشه‌های قدرتمند موردنیاز شرکت هواوی باشد. این سرمایه‌گذاری علاوه بر سرعت بخشیدن به برنامه‌های این شرکت، ظرفیت تولید پردازنده‌های ۱۴ نانومتری را نیز افزایش می‌دهد. این شرکت هم اکنون تولید پردازنده‌های ۱۴ نانومتری کرین 710A هواوی که در گوشی‌هایی مانند آنر پلی 4T استفاده می‌شود را برعهده دارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام