سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

«آنجا میان دو جهان» نوشته سروناز علم‌بیگی منتشر شد.
به گزارش ایسنا، در معرفی نشر اتفاق از این کتاب آمده است: علم‌بیگی دنیای پرتخیل نقاشی‌های خود را به قلمرو ادبیات آورده است. او در کتاب «آنجا میان دو جهان»، خواننده را با خود به سرزمین میان دو جهان رویا و واقعیت می‌برد و با شخصیت‌های گوناگون که میان دو جهان سرگردانند آشنا می‌کند.
سروناز علم‌بیگی که نقاش و سازنده فیلم‌های مستند است، پایان فروردین در انتظار گشایش نمایشگاه نقاشی‌هایش در گالری اعتماد و رونمایی از دومین کتاب «دیدار هنرمند» بود. با این حال گالری اعتماد و نشر نظر از تعویق نمایشگاه و رونمایی کتاب برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خبر دادند و آن را به آینده موکول کردند.
او فارغ‌التحصیل رشته نقاشی است و از سال ۱۳۷۹ فعالیتش را به عنوان هنرمند آغاز کرده است. آشنایی و گرایشش به مستندسازی هم به سال ۱۳۹۱ برمی‌گردد. علم‌بیگی خود را چنین معرفی می‌کند: «نقاشم و مستندساز. از طریق نقاشی‌هایم پیچیدگی‌های جهان درون را کشف می‌کنم و برای آشنایی با جهان بیرون، از فیلم‌سازی مستند کمک می‌گیرم. برخورد این دو جهان را معمولاً دستمایه کارهایم قرار می‌دهم.»
همچنین داستان‌های پیوسته «در محضر اجنه» نوشته سیدعبدالعظیم موسوی منتشر شد.
به گزارش ایسنا، این کتاب در ۱۷۶ صفحه با شمارگان ۵۵۰ نسخه و قیمت ۲۹۹۰۰ تومان توسط نشر آموت به چاپ رسیده است.
بخشی از متن کتاب که در پشت‌ جلد نیز آمده است: چوبدستی به جای دم قیاس حجت نیست؛ اما عمق مسئله را معلوم می‌کند. «استا موسا» چون مدت زیادی ریاست دکتر تمام شده بود؛ کراسوس اجنه را به خط کرد تا دم‌شان را اندازه بگیرد؛ ببینید دم کی از همه بلندتر است؛ دور بعد رئیس جلسه شود.
استا: از آن موقع که پای ما به جلسه شما باز شد تا حالا ده دفعه ما را چرخاندید؛ دیدید دم نداریم. نه این‌که ما کشته‌مرده ریاست باشیم. یا ما را برنگردانید تا چیز نداشته را بگیرید یا این‌که چوبدستی ما را به جای دم قبول کنید و چوبدستی را اندازه بگیرید!
کراسوس: برگرد استا موسا! تبعیض و پارتی‌بازی نداریم. برای همه دم اندازه می‌گیریم. نمی‌شود مال شما را چوب اندازه بگیریم. عدالت پس چه شود؟ نداری تقصیر خودت است. برگرد!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام