سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

نمایندگان از آخرین فرصت‌های خود برای بیان نطق و تذکر استفاده کردند. بسیاری در این نطق‌ها و تذکرات گزارش کار ارائه کردند و برخی هم نقدهای در گلو مانده را مطرح کردند.
دیگر تا پایان مجلس دهم چیزی نمانده است و اگر اتفاق و تصمیم خاصی شرایط را تغییر ندهد امروز (چهارشنبه) آخرین جلسه علنی مجلس دهم خواهد بود از آنجا که گزارش‌های قرائت نشده و طرح‌های بررسی نشده زیادی روی دست نمایندگان مانده است با نظر هیئت رئیسه نطق و تذکر از دستورکار حذف شد و همین موضوع موجب شد تا نمایندگان از آخرین فرصت‌های خود برای بیان نطق و تذکر استفاده کنند. بسیاری در این نطق‌ها و تذکرات گزارش کار ارائه کردند و برخی هم نقدهای در گلو مانده را مطرح کردند.
به گزارش خبرآنلاین، محمدرضا تابش نماینده مردم اردکان که پنجمین دوره نمایندگی خود را به پایان می‌رساند و به علت رد صلاحیت اجازه حضور در مجلس آتی را پیدا نکرد در آخرین نطقش گفت: به لطف شورای محترم نگهبان پس از پنج دوره نمایندگی مردم شریف اردکان در مجلس، تکلیف امانتداری بیشتر حق و رای مردم از دوشم برداشته شد، اگر چه پیش از آن خود با تلاش در جهت تصویب طرح محدود کردن دوره‌های انتخاب به سه دوره، نشان داده بودم که به دنبال ماندن بیشتر در این مسئولیت نیستم، بنابراین اکنون فرصت را مغتنم می‌شمارم و در این ایام پایانی ماه مبارک رمضان برای همه همکاران گرانقدر، موکلان عزیز و وفادارم در اردکان، همشهریان مومن و فهیم در یزد و عموم مردم دیندار و آگاه ایران، آرزوی توفیق و سلامت هر چه بیشتر دارم و از همه بخاطر قصورها و ناتوانی‌ها در پیگیری خواسته‌ها و حقوقشان طلب عفو و مغفرت می‌‫کنم.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این وقت کوتاه از خود، آیین و نظام اعتقادی و سیاسی خویش چیزی نمی‌گویم، چون هم به داوری خداوند بزرگ بیش و پیش از هر اعمال سلیقه و حتی استصوابی باور دارم و نظارت مردم حق‌شناس و آگاه حوزه انتخابیه‌ام و همه شهروندان ذی حق و صاحب نظر ایرانی را برتمامی کرده‌ها، اعتقادات و باورهای خویش بالاتر از هر رقابت سیاسی و جناحی می‌دانم.
احمد مازنی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به بزرگان، مسئولان، احزاب و رسانه‌ها با توجه به آغاز مجلس یازدهم اظهار کرد: علل عدم مشارکت حدود ۶۰ درصد از واجدین شرایط اخذ رای را بررسی کنید، چرا حدود ۸۰ درصد از رای‌دهندگان تهران که پایتخت جمهوری اسلامی ایران است به پای صندوق‌های رای نیامدند.
نماینده مردم تهران بیان کرد: میزان تاثیر عوامل مختلف در عدم مشارکت ۶۰ درصد مردم در انتخابات باید بررسی شود از جمله این عوامل می‌توان به تحریم ظالمانه بدخواهان، میزان مشارکت مردم در دوره‌های قبل برای تحقق وعده‌ها، عملکرد و جایگاه مجلس دهم، عملکرد دولت، رفتار افراطیون در تخریب مجلس و عملکرد شورای نگهبان اشاره کرد.
مازنی در پایان گفت: راستی مردم با چه چیزی قهر کردند و برای آشتی مردم با صندوق رای چه باید کرد.
مصطفی کواکبیان نیز در تذکری شفاهی، گفت: در روزهای پایانی مجلس دهم از اصحاب رسانه و مطبوعات که در ۴ سال گذشته اخبار نمایندگان را پوشش دادند، تشکر می کنم.
وی ادامه داد: به سردمداران و هیات حاکمه آمریکا می‌گویم‫ که علی‫رغم تلاش‌های گسترده نمی‌توانید قانون تحریم تسهیلاتی ایران را تفویض کنید.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خطاب به رئیس قوه قضائیه، تصریح کرد: به آقای رئیسی می‌گویم فرزند شهید حجت‫الاسلام صادقی، دکتر محمود صادقی است که پدرشان از شهدای هفتم تیر بودند که ان‫شاءالله در حکم ایشان تجدیدنظر شود و آقای رئیسی جانشین شایسته‌ای برای شهید بهشتی باشند. اکنون که آقای آملی لاریجانی گفته اند شکایتی از آقای صادقی ندارند بهتر است در حکم ایشان تجدیدنظر شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام