سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از بازگشایی تالارهای کتابخانه ملی از هفته پیش رو و گسترش ارائه خدمات به صورت پلکانی خبر داد.
به گزارش «ابتکار» و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با میزان اسماعیل‫، رئیس کتابخانه ملی مالزی از طریق ویدئوکنفرانس گفت‌وگو کرد.
در این گفت‌وگو درخصوص موضوعات مختلفی از جمله تاثیر شیوع ویروس کرونا بر روند فعالیت کتابخانه‌ها و اقدامات صورت‌گرفته در کتابخانه‌ها برای مدیریت بحران حاضر تبادل نظر شد.
دیجیتال‌سازی ۱۰۰ میلیون برگ سند در کتابخانه ملی
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه طی این مدت تقریباً همه فعالیت‌های کتابخانه ملی ایران به صورت دیجیتال به اعضا و سایر افراد ارائه می‌شد، اظهار کرد: در دوران شیوع کرونا و قرنطینه خانگی به دنبال فرآیند دیجیتال‌سازی، تعداد ۱۰۰ میلیون برگ سند، ۱۵۰ هزار جلد کتاب، ۲۳ هزار جلد کتاب کودک، ۳۷ هزار جلد کتاب خطی و نسخه‌های قدیمی و ۱۱۰ هزار جلد پایان‌نامه دانشجویی در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بارگذاری شد.
او با تاکید بر ضرورت توجه به مهیا ساختن فضای بحث‌های علمی، گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موضوع کرونا را به عنوان یک بحث فراگیر مورد توجه قرار داده است؛ بر همین اساس جلسات متعددی با حضور دانشمندان و صاحب‌نظران در عرصه‌های مختلف البته به صورت ویدئوکنفرانس پیش‌بینی شده که طی هر هفته برگزار می‌شود.
ضرورت مستندسازی اطلاعات کرونا برای آیندگان
او به تغییر و تحولات پیش‌آمده در اقتصاد کشور به دنبال شیوع ویروس کووید ۱۹ و تغییر سبک زندگی مردم اشاره کرد و افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همه موارد مذکور را درنظر می‌گیرد تا از خلال بحث‌های مطرح‌شده موارد را مستندسازی کرده و به صورت سند نگهداری کند.
بروجردی در همین رابطه به تشکیل کمیته کرونا در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اشاره و تصریح کرد: اطلاعات دریافتی و تولیدی این کمیته درنهایت به صورت اسناد برای آیندگان نگهداری می‌شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به شعار این سازمان در روزهای کرونایی مبنی بر «کتابخانه ملی در خانه هر ایرانی» از باز گشایی تالارهای کتابخانه ملی ایران در آینده نزدیک (هفته پیش رو) با یک‌سوم ظرفیت با اولویت پژوهشگران و نیز لحاظ کردن محدودیت‌ها و شرایط ویژه در راستای حفظ سلامت اعضا و کارکنان خبر داد و گفت: بر همین اساس تالارهای کتابخانه ملی ایران از هفته آینده از ساعت ۸ صبح تا ۱۵ فعال خواهد بود و خدمات مورد نیاز را به اعضا ارائه خواهد داد.
او با بیان اینکه کتابخانه ملی ایران به صورت پلکانی دایره خدمات خود را گسترش می‌دهد، یادآور شد: مقررات و مقدمات لازم برای پیشبرد این مهم از قبیل لزوم به همراه داشتن ماسک و دستکش، رعایت فاصله سه‌متری در تالارهای گفت‌وگو بین اعضا، ضدعفونی همه وسایل و ملزومات و سنجش دمای بدن افراد هنگام ورود به کتابخانه ملی ایران پیش‌بینی شده است. این شرایط تا زمان مرتفع شدن بحران حاضر ادامه می‌یابد.
دیجیتال‌سازی تعداد ۱۳ میلیون برگ سند در کتابخانه ملی مالزی
در ادامه میزان اسماعیل ضمن با اشاره به تعطیلی کتابخانه ملی مالزی به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده قرار است کتابخانه ملی مالزی از نهم ماه ژوئن (سه‌شنبه، ۲۰ خرداد) فعالیت خود را از سر بگیرد.
او با استقبال از تبادل تجربه و اطلاعات بین کتابخانه ملی ایران و مالزی،‌ گفت: اقدامات کتابخانه ملی ایران در دوران شیوع ویروس کرونا در راستای دیجیتال‌سازی بخش قابل توجهی از منابع و کتاب‌های موجود و نیز دسترس قرار دادن آن‌ها قابل توجه بوده و با توجه به تجربیات ایران می‌توان گفت تبادل اطلاعات می‌تواند بسیار مفید باشد.
رئیس کتابخانه ملی مالزی با اشاره به دیجیتال‌سازی تعداد ۱۳ میلیون برگ سند تحت عنوان یک‌هزار عنوان در کتابخانه ملی این کشور، ادامه داد: کتابخانه ملی مالزی حدود دو میلیون عضو دارد که در شرایط کرونا طی سه ماه گذشته ۳۰۰ هزار عضو آن به صورت آنلاین با کتابخانه ملی در تعامل بودند.
او بهره‌گیری از تکنولوژی را در شرایط حاضر برای پیشگیری از گسترش کرونا بسیار موثر دانست و گفت: امروزه بهترین روش پیشگیری در کتابخانه‌ها جدا کردن کتاب‌های امانتی برای مدت زمان ۲۴ تا ۷۲ ساعت از سایر کتاب‌ها است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام