سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

سخنگوی سازمان آتش‫نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران توصیه‌ها و هشدارهایی را در خصوص راه‌اندازی کولرهای آبی با توجه به فصل گرما، ارائه کرد.
سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا درباره خطر نصب غیر تخصصی کولرهای آبی اظهار کرد: پس از شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور، بسیاری از شهروندان برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تصمیم گرفتند تا ارتباط خود را با سایر افراد محدود کنند، همین امر باعث می‌شود حالا که در آستانه افزایش دمای هوا قرار داریم، بسیاری از شهروندان تصمیم به تعمیر کولرهای آبی خود بگیرند. سخنگوی سازمان آتش‫نشانی تهران با تاکید بر اینکه اینکه هرساله همزمان با افزایش دمای هوا گزارش‌هایی درباره برق گرفتگی حین راه‌اندازی غیر تخصصی کولرها به سازمان آتش‫نشانی اعلام می‌شود و این روزها ممکن است با افزایش این گزارش‌ها روبه‌رو شویم، گفت: باید به این نکته توجه کرد که راه‌اندازی کولرها نیازمند تجربه و تخصص است، این در حالی است که بسیاری از شهروندانی که تخصص و تجربه‌ای در زمینه راه‌اندازی کولر و کار با برق را ندارند اقدام به راه‌اندازی کولرها می‌کنند. وی ادامه داد: بی‌توجهی و راه‌اندازی بدون تخصص کولرهای آبی موجب بروز حوادثی از جمله برق گرفتگی می‌شود.
به گفته سخنگوی سازمان آتش‫نشانی تهران احتمال برق گرفتگی حین سرویس کردن کولرهای آبی، به علت وجود رطوبت در کولرها بسیار بالا است و اگرچه که راه‌اندازی مجدد کولرها اقدام ساده‌ای به نظر می‌رسد، اما نیازمند تخصص و تجربه است. به گفته ملکی، قطع برق کولرها حین انجام سرویس مجدد یکی از نکات مهمی است که عدم توجه به آن موجب وقوع حوادث بسیاری شده است. نشت آب از کولرها نیز باید بررسی شده و کف کولر آبی عایق کاری شده باشد، همچنین اگر محل نصب کولر در ارتفاع، لبه پنجره یا بالکن قرار دارند باید توجه داشت تا از راه‌های ایمن  نسبت به نصب و سرویس کولر آبی اقدام کرد. وی با تاکید بر جدی گرفتن خطرات راه‌اندازی مجدد کولرهای آبی اظهار کرد: راه‌اندازی غیرحرفه‌ای کولرها نه تنها موجب ایجاد خسارت مالی بلکه ممکن است خطرات جانی نیز به همراه داشته باشد. به همین جهت باید برای راه‌اندازی مجدد کولرها از افراد متخصص کمک گرفته شود. البته با توجه به شرایط پیش آمده و در اولویت بودن سلامت افراد، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی نیز رعایت شود. به گفته سخنگوی سازمان آتش‫نشانی تهران، سرویس کولرهای گازی نیز نیازمند تخصص لازم است و در این مورد نیز باید از افراد متخصص کمک گرفت‫ چرا که برق‌کاری و سیم‌کشی جزو کارهایی است که تکنیسین‌های مربوطه باید انجام دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام