سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

تامین مسائل رفاهی، معیشتی و امنیتی میلیاردها انسان در سراسر جهان از جمله دغدغه‏‌هایی هستند که توسط جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته شده‌‏اند. اهمیت توجه به مسئولیت‌های اجتماعی سازمان‌ها به حدی رسیده است که هم اکنون به عنوان یکی از مولفه‌ها و شاخص‏‌های اصلی سنجش و رتبه‌بندی بنگاه‌های برتر محسوب می شود.
در مقایسه با سایر بنگاه ها، بانک ها نقشی کلیدی در نهادینه‫سازی تولید و مسئولیت اجتماعی در جوامع ایفا می‫کنند. نقش بانک‫ها به عنوان تسهیل‌گر و محرک چرخه‫های اقتصاد و تجارت، به عنوان نهادهای مولد ثروت و همچنین به عنوان فراهم‫آورندگان خدمات برای اجتماعات محلی، ملی و بین‫المللی بیانگر اهمیت این موسسات در به جریان اندازی حرکت فکری افزایش تولید و مسئولیت اجتماعی در کل جامعه است.
افزایش حمایت‫های اجتماعی بانک‫ها
مدیر‌عامل بانک رفاه کارگران، با اشاره به اینکه این بانک به عنوان یک بانک اجتماعی و مسئولیت‫پذیر، حضور همه جانبه در مناطق درگیر ویروس کرونا دارد گفت: بانک رفاه همواره نقش موثر و فعالی در ایفای مسئولیت های اجتماعی داشته و در ارتقای جایگاه اجتماعی بانک نزد افکار عمومی جامعه بسیار موفق عمل کرده است. وی با اعلام این مطلب افزود: در سال های اخیر، توجه به مسئولیت اجتماعی بنگاه‌ها به طرز چشمگیری افزایش یافته است و حمایت اجتماعی بنگاه از یک حسّ مسئولانه صرف به یک اولویت غیر قابل اجتناب در دستور کار مدیران مبدل گشته است. للـه‌گانی با اشاره به بحران ویروس کرونا در داخل کشور و عرصه بین‫المللی خاطر نشان کرد: اگر‌ چه بانک ها و بازارهای مالی در معرض نوسانات شدید هستند و با مشکلاتی از قبیل بدهی های پرداخت نشده و مسائل مربوط به ساختار ترازنامه مواجهند ولی موظفند با این مشکلات به صورت مسئولانه به مقابله بپردازند. به علاوه، بانک ها وظیفه دارند در قبال مشکلاتی که برای جامعه و شهروندان اجتماعی خود به وجود می آید، پاسخگوی نیازها باشند. وی ادامه داد: برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و جهش تولید، بانک مرکزی به عنوان ناظر و سایر بانک ها در زیرمجموعه، با اختصاص درست منابع و طرح های تشویقی/ حمایتی می‫توانند در دراز مدت در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی و تولیدات داخلی تاثیر گذار باشند.
ایجاد ‫مرکز حمایت اجتماعی و اشتغال‫زایی مناطق محروم‫
مدیرعامل بانک رفاه کارگران یادآور شد: ایجاد اشتغال یکی از مهم ترین مباحث اقتصاد کشور است که بانک رفاه نیز با ایجاد ‫مرکز حمایت اجتماعی و اشتغال زایی مناطق محروم‫ درصدد حمایت از واحدهای تولیدی و کمک به ایجاد اشتغال به ویژه در مناطق محروم و کم برخوردار است تا بتوانیم در سالی که با عنوان ‫جهش تولید‫ نام‫گذاری شده، وظیفه و مسئولیت خود را انجام دهیم. وی اظهار کرد: تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، امهال و تمدید تسهیلات واحدهای تولیدی تا یک سال، افزایش سهم بخش تولید از کل تسهیلات، تسهیل فرآیند پرداخت تسهیلات به واحدها و بنگاه‌های تولیدی از لحاظ شرایط مختلف اعتبارسنجی و درکل اولویت قرار دادن بخش تولید از برنامه‌های اصلی بانک رفاه برای کمک به جهش تولید است.
وی افزود:: با این افزایش سرمایه، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه و سایر تسهیلات به کارگران زحمتکش و بازنشستگان در سال جدید بیش از ۱۰ برابر خواهد شد و در آینده نیز وضعیت بهتر و مطلوب ‌تری خواهند داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام