سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری


غلام بخت آور- شیوه بیماری کرونا دواثر مثبت بر صنعت بیمه دارد: اثر مستقیم و اثر غیر مستقیم اثر مستقیم به فروش و خسارت وارده به شرکت های بیمه در حوزه بیمه های اشخاص باز میگردد. اما اثر غیر مستقیم که بسیار مهم تر است بیانگر اثری است که شیوع این بیماری بر اقتصاد کشور گذاشته و از طریق آن بطور غیر مستقیم در آمد ها و هزینه های شرکت های بیمه را تحت تاثیر قرارکمی دهد.
1-اثر غیر مستقیم:
1-1 : کاهش صادرات غیر نفتی : شیوع بیماری کرونا برای کشور ایران که هم خود دچار بحران ناشی ازبیماری است و هم کشورهای طرف تجاری اش در صورت تداوم این وضعیت می تواند اختلال شدیدی در صادرات نفتیان ایجاد کند طبق امار 9 ماهه وزارت صمت سهم کشورهای چین ،عراق،امارات متحده عربی، افغانستان و ترکیه از صادرات غیر نفتی ایران به ترتیب 21درصد 20و13و7و 5درصد بوده و مجموعا این کشور ها بیش از 65درصددر آمد های صادراتی ایران را به خود اختصاص داده اند.در واقع این کشور ها در راس انها چین با شیوع بیماری کرونا درگیربوده ودرصورت کاهش یا توقف صادرات غیر نفتی به انها در امد های ارزی کشور کاهش یافته واین مسئله می تواندکشور را با مشکلات جدی مواجه سازد.
در این صورت ، صنعت بیمه در بخش بیمه های باربری ، بدنه و شخص ثالث خودروهای سنگین باربری و بیمه های کشتی و هواپیما دچار افت فروش خواهد شد.
1-2: کاهش در آمدهای صنعت گردشگری: باشیوع بیماری کرونا ، سفرهای داخلی و خارجی با افت شدیدی مواجه شده و حتی متوقف می شونداین مسئله نیز می تواند کاهش فروش بیمه های بدنه اتومبیل و بیمه های مسافرتی را بهمراه داشته باشد.
1-3: کاهش خرید از اصناف: براساس گزارش مرکز آمار ایران در 9 ماهه سال 98 سهم بخش خدمات عمده فروشی ، خرده فروشی و تامین غذااز تولید ناخالص داخلی کشور حدود 5/14درصد بوده است که درصورت شیوع و گسترش بیماری کرونا میزان خرید مردم از اصنافکاهش یافته و این اقشار هم با افت در آمد مواجه می شوند.
در عین حال این موضوع موجب کاهش درآمد های شرکت بیمه از محل فروشبیمه به خرد به اصناف (نظیر بیمه های اموال ومسئولیت) خواهد شد.گرچه در این وضعیت،فروش کسب وکاهرهای اینترنتی با رشد قابل توجهی روبرو می شود لذا لازم است برای انواع بیمه نامه های اینگونه اصناف چاره اندیشی می شود.
1-4کاهش تولید محصولات واردات محور: با شیوع بیماری کروناوافزایش احتمالی نرخ ارز باتوجه به اینکه بیش از 24درصد از واردات ایران از کشور چین استلذا صنایع ومحصولاتی که وابسته به واردات و نرخ ارز هستند با افت تولید روبرو می شوند که اثر این موضوع در کاهش نسبی فروش بیمه های اموال ، مسئولیت و اشخاص گروهی نمودار می شود.
1-5:ایجاد وحشت عمومی در جامعه :باشیوع بیماری کرونا، وحشت عمومی ونا اطمینانی در جامعه افزایش یافته و این امر موجب بروز موارد زیر در صنعت بیمه خواهدشد:
• افت در امدهای سرمایه گذاری در سهام شرکت های بورسی وفرابورسی
• افت ارزش سهام شرکتهای بیمه در بورس و فرابورس
• افزایش احتمالی خرید بیمه نامه های عمر انفرادی (بالاخص عمر وسرمایه گذاری) وسایر بیمه نامه های اشخاص انفرادی
2-آثار غیر مستقیم:
2-1-افزایش هزینه های درمانی (درصورتیکه دولت ، درمان رایگان بخشی از بیماران بالاخص بیماران کرونایی ناقل و با بیماری ضعیف که بیش از 80 در صد بیماران را تشکیل می دهند ، برعهده بگیرد)
2-2- افزایش نرخ مرگ ومیر و افزایش ضریب خسارت بیمه های زندگی
2-3-کاهش رغبت شبکه فروش بالاخص نمایندگان به فعالیت در فروش بیمه های خرد به دلیل ترس ازابتلا به بیماری کرونا
نکته پایانی:
• به علت بروز و شیوع این بیماری در بهمن و اسفند 98 و تعطیلی کسب وکار و تولید در فصل بهار و همچنین پایین بودن سهم فصل بهار در فروش شرکت ها ی بیمه ، در صورتی که وزارت بهداشت بتواند تا نیمه ای نفصل شیوع بیماری را کنترل نماید، شرکت های بیمه کمتر تحت تاثیر منفی قرار می گیرند اما در صورتیکه کنترل شیوع این بیماری به فصل تابستان به طولبیانجامد، به دلیل بالا بودن سهم ای فصل از درآمدهای شرکت های بیمه و لزوم ذخیره گیری با قاعده یک هشتم ، در آمد و سود شرکت های بیمه به شدت تحت تاثیر قرارخواهد گرفت.
• با توصیفات فوق ، در آمد و سود شرکتهای بیمه به طور نسبیاز شیوع بیماری کرونا بیشتر تحت تاثیر منفی قرارمی گیرند تا مثبت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام