سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

چند عضو جدا شده از حزب حاکم متعلق به رئیس‌جمهوری فرانسه روز گذشته اعلام کردند که یک بلوک پارلمانی جدید را در مجلس سفلای پارلمان این کشور تشکیل داده‌اند و این باعث از بین رفتن اکثریت قاطعی امانوئل ماکرون و حزبش در این پارلمان شده است.
به گزارش ایسنا،‌ به نقل از خبرگزاری رویترز، این امر همچنین فشارها را بر حزب میانه‌روی متعلق به امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به منظور در پیش گرفتن سیاست‌های چپ‌گراتر افزایش داده است.
اعضای جدا شده از حزب ماکرون موسوم به حزب «جمهوری پیشرو»(LaREM) در پارلمان فراکسیون پارلمانی جدیدی موسوم به گروه «اکولوژی، دموکراسی، همبستگی» با حضور برخی چهره‌های سرشناس عرصه سیاست فرانسه از جمله دو سیاستمدار سابقا وفادار به ماکرون به نا‌م‌های «سدریک ویلانی» و «پائولا فورتزا» تشکیل دادند. حزب ماکرون که بعد از پیروزی این بانکدار سابق در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه ۲۰۱۷ شکل گرفت، در ماه‌های اخیر با جدایی چندین تن از اعضایش از جمله برخی نمایندگان ناراضی از سلطه سفت و سخت ماکرون بر تصمیم‌گیری‌های این حزب و سیاست‌های حامی تجارت او مواجه شده است.
وزیر خارجه فرانسه این اقدام را تاسف‌آورخواند و گفت که با این حال ماکرون و ادوار فیلیپ نخست‌وزیر همچنان بر حمایت متحدانی نظیر حزب میانه‌رو  MODEM حساب می‌کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام