سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی متهم به پرداخت رشوه و کلاهبرداری که بارها از حضور در جلسات محاکمه گریخته، بار دیگر در اقدامی خواستار عدم حضور خود در اولین جلسه دادگاه شده است.
به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه هاآرتص، نتانیاهو روز دوشنبه خواستار عدم حضور در اولین جلسه محاکمه خود در دادگاه منطقه‌ای قدس شد. در جلسه روز یکشنبه آینده، دادگاه اتهامات علیه نتانیاهو را اعلام خواهد کرد و موضوع پیگرد قانونی وی بررسی خواهد شد.
نتانیاهو که در سه پرونده فساد مالی به پرداخت رشوه، کلاهبرداری و سوءاستفاده از اعتماد عمومی متهم است، در درخواست روز دوشنبه دلیل عدم حضور خود را بررسی ابعاد تخصصی و فنی پرونده مطرح کرده است. وی همچنین مدعی شده که حضورش با توجه به محدودیت‌های ناشی از کرونا برای عموم هزینه‌بردار خواهد بود. 
جلسه محاکمه نتانیاهو ابتدا قرار بود برای بررسی از ۱۷ مارس  (۲۷ اسفند ۹۸) برگزار شود، اما پس از دستور امیر اوهنا وزیر سابق دادگستری رژیم صهیونیستی و هم‌پیمان نتانیاهو در حزب لیکود برای لغو جلسات دادگاه به عنوان بخشی از محدودیت‌های مبارزه با ویروس کرونا، این جلسه به ۲۴ مه (۴ خرداد) موکول شد.
اواخر ماه مارس گذشته، یاریو لوین دیگر عضو حزب لیکود (رئیس جدید پارلمان اسرائیل) در راستای اقدامات اضطراری به جهت جلوگیری از گسترش کرونا، فقط دستور برگزاری جلسات دادگاه افراد بازداشتی آن هم از طریق ویدئوکنفرانس را صادر کرد.
به نوشته روزنامه هاآرتص، حزب آبی‌سفید به رهبری بنی گانتس پس از توافق تشکیل کابینه با حزب لیکود به مسیر خود در راستای تصویب طرح‌هایی برای جلوگیری از فعالیت نتانیاهو در سمت نخست‌وزیری و همچنین تحقق بخشیدن به وعده انتخاباتی حزب در این خصوص ادامه خواهد داد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام