سرمقاله

دو روی سکه اعتراض

ژوبین صفاری

به موازات تشدید انتقادهای داخلی و بین‌المللی از عملکرد دولت آمریکا در مهار ویروس کرونا، رئیس‌جمهوری آمریکا به مدیر سازمان جهانی بهداشت نامه نوشته و به این سازمان ضرب‌الاجل ۳۰ روزه داده است.
به گزارش فارس، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در صفحه توئیتر خود عکسی از نامه ارسالی خودش به «تدروس آدهانوم گبریسوس» مدیر سازمان جهانی بهداشت منتشر کرد و بار دیگر به این سازمان تاخته است.
بنا بر گزارش اسپوتنیک، ترامپ در این نامه‌ ضمن تکرار اتهام‌زنی‌های قبلی مقام‌های آمریکایی به این نهاد جهانی درباره جانبداری از چین، به سازمان جهانی بهداشت برای «انجام تغییرات اساسی» ضرب‌الاجل ۳۰ روزه داد.
رئیس‌جمهوری آمریکا تهدید کرد که در صورت عدم تعهد سازمان جهانی بهداشت به اعمال تغییرات اساسی، به صورت دائمی کمک مالی واشنگتن را متوقف و در عضویت آمریکا در سازمان جهانی بازنگری خواهد کرد.
او به سازمان جهانی بهداشت به دلیل «بی‌توجهی به گزارش‌های معتبر در خصوص شیوع ویروس (کرونا) در ووهان» تاخت. به ادعای ترامپ این گزارش‌های معتبر، در مغایرت مستقیم با دولت چین قرار دارند.
ترامپ همچنین سازمان جهانی بهداشت را متهم کرد، تحت فشار «شی جین پینگ» رئیس‌جمهوری چین در خصوص اعلام وضعیت اضطراری ناشی از شیوع ویروس کرونا ادعاهای تماماً نادرست و گمراه‌کننده مطرح کرده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا افزود: «تنها راه رو به جلو برای سازمان جهانی بهداشت این است که آیا می‌تواند واقعا نشان دهد از چین استقلال دارد یا نه».
وی در این نامه از اینکه سازمان جهانی بهداشت از چین به خاطر شفاف بودن در خصوص شیوع ویروس کرونا و تبعات آن تمجید کرده، به شدت تاخته و مدعی شد: «چین در این موضوع همه چیز بوده به جز شفاف بودن.»
ترامپ افزود: «چین همین حالا هم با امتناع از ارائه داده‌های دقیق و زمان‌مند، نمونه‌های ویروس و ندادن اطلاعات حیاتی درباره ویروس و ریشه‌هایش، به تضعیف مقررات بهداشتی بین‌المللی ادامه می‌دهد».
رئیس‌جمهوری آمریکا با تمجید از مواضع «هارلم بروندتلاند» مدیر سابق سازمان جهانی بهداشت در زمینه انتقاد از مواضع چین تصریح کرد: «او در انتقاد از چین به دلیل به مخاطره افتادن سلامت جهانی تردید به خود راه نداده بود و اگر این الگو تکرار می‌شد، جان‌های بسیاری در جهان حفظ می‌شد.»
مدیر و دیگر اعضای ارشد سازمان جهانی بهداشت پیش از این بارها اتهام‌زنی‌های ترامپ و مقام‌های آمریکایی به این نهاد امدادی بین‌المللی را رد کرده بودند.
دولت چین هم با رد قاطع اتهام‌زنی‌های آمریکا درباره شیوع ویروس کرونا و تاخت‌وتازهای آنها به سازمان جهانی بهداشت را رد کرده و خواستار تداوم همکاری‌های جهانی به منظور مقابله با ویروس کرونا شده است.
تشدید حملات لفظی ترامپ و دولتش به سازمان جهانی بهداشت و چین در شرایطی انجام شده که  پیش از این اقدام آمریکا در قطع کمک مالی به این سازمان انتقادهای بین‌المللی و حتی انتقاد متحدان اروپایی این کشور را به دنبال داشته است.
به گفته برخی مخالفان داخلی دموکرات ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای انحراف توجهات از ناکامی دولتش در مهار شیوع کرونا، در حال مقصر خواندن دیگران و سلب مسئولیت از شکست دولتش است.
همزمان با این تحولات، دانشگاه «جانز هاپکینز» روز دوشنبه اعلام کرد که ظرف ۲۴ ساعت گذشته با مثبت شدن نتیجه آزمایش ۲۱ هزار و ۸۴۱ مورد جدید، مجموع مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا به یک میلیون و ۵۰۸ هزار و ۵۹۸ نفر رسید. در همین بازه زمانی، ۷۹۱ مورد جدید به قربانیان کرونا در آمریکا افزوده شد تا مجموع جان‌باختگان ویروس در این کشور به ۹۰ هزار و ۳۵۳ نفر برسد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام