سرمقاله

ترامپ یا بایدن؟

جلال‌خو ‌ش چهره

وجود خاموش‌کننده‌ها در تمامی مراکز و ساختمان‌ها برای کاهش ریسک خطر ضروری است، به طوری این روزها در بسیاری از مجتمع‌های مسکونی، تجاری، ادارات و... انواع خاموش‌کننده‌ها تعبیه شده‌اند. هرچند واقعیت این است که تعدادی کمی از افراد در استفاده از آن‌ مسلط هستند و چگونگی کارکردن با آن را در صورت وقوع حریق می‌دانند.
سیدجلال ملکی در این باره اظهار کرد: فلسفه تجهیزات ایمنی و اطفایی، به‌ویژه خاموش‌کننده‌ها که قابل حمل هستند این است که در حریق‌های موضعی یا کوچک و در لحظات اولیه از آن‌ها برای اطفای حریق و جلوگیری از گسترش آتش‌ استفاده شود. وی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه درصد بسیار قابل توجهی از حریق‌ها از یک شعله کوچک آغاز می‌شود، گفت: حادثه پلاسکو با آن ابهت از یک اتصال برق کوچک شروع شد که اگر خاموش‌کننده‌ها و پمپ آب موجود در محل کار می‌کرد قطعا حریق در لحظات اولیه اطفا می‌شد.
ملکی با بیان اینکه خاموش‌کننده‌ها انواع مختلف دارند که به مرور زمان برخی از آن‌ها مثل انواع هالون‌ها که به محیط‌زیست آسیب می‌زدند دیگر استفاده نمی‌شود گفت: در گذشته انواعی از خاموش‌کننده‌ها با گازهای بی‌اثر شارژ می‌شد که کپسول‌ شارژ آن خارج از خاموش‌کننده قرار داشت و اصطلاحا به آن بالون کنار گفته می‌شد که این خاموش‌کننده‌ها نیز دستخوش تغییر شدند و انواع امروزی آن را هم در بسیاری از خانه‌ها و مجتمع‌های تجاری و... مشاهده می‌کنیم. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران با تاکید براینکه مواد اطفایی با توجه به موادی که در حال سوختن است متفاوت است گفت: جامدات را آب خاموش می‌کند که به آن‌ها خاموش‌‌کننده‌های نوع A  گفته می‌شود. برای اطفا حریق مایعات قابل اشتعال انواع پودرها و گاهی کف‌ها که خاموش‌کننده‌های گروه B هستند استفاده می‌شود. برای حریق‌های گاز نیز بهترین راه قطع گاز است و آتش‌ گاز خاموش می‌شود، البته این در شرایطی است که حریق فقط ناشی از سوختن گاز باشد و به اطراف سرایت نکرده باشد. وی افزود: البته خاموش‌کننده‌هایی که در اکثر ادارات، خانه‌ها و... وجود دارد خاموش‌‌کننده پودری است چرا که این نوع خاموش‌کننده می‌توانند جامدات را هم خاموش‌ کنند، اما اصل کارایی آن‌ها برای اطفای مایعات قابل اشتعال است؛ به همین دلیل برای اطفا حریق خودروهای قابل اشتعال نیز از خاموش‌کننده‌های پودری استفاده می‌شود. وی گفت: البته خاموش‌کننده‌های نوع A نیز استفاده می‌شود اما از آنجا که خاموش‌کننده‌های پودری، همان نوع B، مایعات را خاموش می‌کند و بر اطفا حریق جامدات نیز تاثیرگذار است. سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران اظهار کرد: لوازم برقی مثل مانیتور، رادیو، ضبط، اسپیکرها و.. را نیز با CO2 خاموش می‌کنند.
به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، زمانی که وسایل برقی دچار حریق شدند بهتر است از خاموش‌کننده‌های گروه A که پایه آن‌ها آب است استفاده نشود، البته در شرایطی که برق قطع شده باشد می‌توان از آب هم برای حریق وسایل برقی استفاده کرد. اما زمانی که این دسته از حوادث در خانه‌ها اتفاق می‌افتد معمولا به اصطلاح برق خود به خود قطع می‌شود اما طی حوادثی مثل آتش‌سوزی پست‌های برق که دارای برق‌های فشار قوی هستند اصلا نباید از آب برای اطفا حریق استفاده کرد و در این دسته حوادث فقط باید با سازمان آتش‌نشانی تماس گرفت. وی با بیان اینکه انواع و وزن خاموش‌کننده ها بسیار متفاوت است گفت: خاموش‌کننده‌ها از انواع یک کیلویی تا ۲۵۰ کیلویی که با خودروهای سنگین حمل می‌شود وجود دارد. ملکی با تاکید بر اینکه شارژ خاموش‌‌کننده‌ها اقدامی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود اظهار کرد: البته شارژ خاموش‌کننده‌ها با یکدیگر متفاوت است، خاموش‌کننده‌های CO2 تا زمان تمام شدن نیازی به شارژ مجدد ندارند.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران ضمن اشاره به شیوه صحیح شارژ خاموش‌کننده‌ها توصیه‌هایی را دراین باره ارائه داد. ملکی در این باره اظهار کرد: همه خاموش‌کننده‌ها روش شارژی دارند که حتی در صورت عدم استفاده از آن‌ها هرساله باید شارژ شوند. وی با بیان اینکه برای شارژ خاموش‌‌کننده‌ها باید به شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند مراجعه شود گفت: اگر خاموش‌کننده از نوع گاز باشد، برای شارژ دوباره آن، گاز آن را دوباره پر می‌کنند؛ اگر خاموش‌کننده از نوع پودری باشد که پودر آن را الک می‌کنند یا دوباره شارژ می‌کنند؛ چرا که این پودر در صورت استفاده نشدن نیز بعد از مدتی رطوبت می‌گیرد و کلوخه می‌شود.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران افزود:  یکی از تکنیک‌های استفاده از خاموش‌کننده‌های پودری این است که باید پیش از استفاده چندبار آن را سروته کرد تا اگر دچار کلوخگی شده رفع شود، در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که پودرها پشت لوله‌گیر کند و خارج نشود. وی با بیان اینکه خاموش‌کننده با پایه آب هم باید هر ساله شارژ شود گفت: آب داخل این نوع خاموش‌کننده از بین نمی‌رود اما مواد دیگری که داخل آن است باید شارژ شود. ملکی با تاکید بر اینکه اگر خاموش‌کننده‌ها هر لحظه و به هر مقداری استفاده شود باید دوباره شارژ شود گفت: حتی اگر دسته خاموش‌کننده هم فشار داده شود مواد داخل آن با یکدیگر ترکیب شده و آماده پرتاب خواهد بود، بنابراین مواد مخلوط شده و باید دوباره شارژ شود. به گفته سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، خاموش‌کننده‌های CO2 تنها نوعی هستند که تا زمانی که تمام نشود به دفعات می‌توان از آن استفاده کرد.
وی با تاکید بر لزوم شارژ خاموش‌کننده‌ها در مرکز معتبر گفت: باید اصالت و معتبر بودن این دسته از شرکت‌ها از سوی شهروندان بررسی شود. متاسفانه در این زمینه نیز برخی از افراد کلاهبرداری کرده و یا سعی می‌کنند اجناس بی‌کیفیت را به فروش برسانند. ملکی گفت: به خصوص به خاطر تحریم‌ها ممکن است جنس باکیفیت به سختی پیدا شود و برخی از شرکت‌ها از اجناس بی‌کیفیت استفاده کنند، به همین جهت شهروندان باید در این زمینه تحقیق کنند. کیفیت کار این شرکت‌ها را می‌توان از طریق اتحادیه فروش لوازم آتش‌نشانی و اطفای حریق استعلام کرد. وی در پایان تاکید کرد: هزینه‌ای که برای خرید خاموش‌کننده‌ها اختصاص داده شود در طولانی‌مدت تاثیر بسیار مثبتی بر کاهش خسارت‌های جانی و مالی ناشی از حریق خواهد داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام