سرمقاله

نمود شکاف گفتمانی در دناپلاس

ژوبین صفاری

شبکه بلومبرگ مدعی شد آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به شورای امنیت سازمان ملل داده است که موجب تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به طور نامحدود خواهد شد و مذاکرات بر سر این پیش‌نویس به زودی آغاز خواهد شد.
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه بلومبرگ، برخی دیپلمات‌ها مدعی شدند که آمریکا رونوشت قطعنامه‌ای را به اعضای شورای امنیت سازمان ملل داده است که موجب تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران به طور نامحدود خواهد شد.
طبق رونوشت پیش‌نویس این قطعنامه که به رویت بلومبرگ رسیده است، با نزدیک شدن به پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر پیش‌نویس آمریکا از تمامی کشورها می‌خواهد که «از تامین، فروش و انتقال مستقیم یا غیر مستقیم» تسلیحات به ایران و از ایران [به کشورهای دیگر] خودداری کنند مگر آنکه کمیته شورای امنیت این اقدام را ظرف سی روز و به طور جداگانه تایید کند.
رونوشت آمریکا از این قطعنامه درپی این مطرح شده است که چین و روسیه که از اعضای دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، پیش از این گفته‌اند که از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران حمایت نخواهند کرد چرا که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را به خاطر خروج یک‌جانبه از توافق هسته‌ای مقصر می‌دانند. دیپلمات‌ها انتظار درگیری و مناقشاتی را در چند ماه آینده در شورای امنیت دارند و آن هم به این دلیل است که آمریکا تهدید می‌کند اگر این قطعنامه تصویب نشود، سازوکار بازگردانی تحریم‌ها در توافق هسته‌ای را به کار خواهد گرفت و در این صورت، تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران دوباره اعمال خواهد شد. به گفته دیپلمات‌ها، شورای امنیت مذاکرات بر سر قطعنامه را روز چهارشنبه آغاز خواهد کرد. پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی آمریکا ارائه شده است، ادعاهای مطرح شده در گزارش اخیر دبیرخانه سازمان ملل درباره نقش ایران در برخی حملات انجام گرفته در تاسیسات نفتی عربستان سعودی را مورد توجه قرار داده است.
این پیش‌نویس همچنین این ادعا را مطرح می‌کند که «چنین حملات و اشاعه تسلیحاتی و مواد مربوطه توسط ایران تهدیدی جدی علیه صلح وامنیت بین‌المللی ایجاد می‌کند».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام