سرمقاله

جدال برجامی در شورای امنیت

محمدرضا ستاری

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که عضو تیم به اصطلاح «معامله قرن» هم هست، در سفر به امارات متحده عربی مدعی شد تحریم تسلیحاتی ایران نباید پایان یابد و جهان باید تهدیدهای ایران را جدی بگیرد.
برایان هوک این ادعاها را در گفت‌وگو با خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس مطرح کرده و افزوده است: تحریم تسلیحات سازمان ملل متحد علیه ایران باید در جای خود باقی بماند تا مانع از تبدیل شدن آن به معامله‌گر تسلیحاتی برای رژیم‌های سرکش و سازمان‌های تروریستی در سراسر جهان شود.
البته هوک در این ادعای ساختگی خود اشاره نکرده است بزرگترین فروشنده سلاح در جهان کدام کشور است و تسلیحات در اختیار تروریست‌های تکفیری خودساخته‌ای همچون داعش، از کجا تامین شده‌اند.
هوک مدعی شده است اگر تحریم تسلیحاتی ایران که قرار است ماه اکتبر منقضی شود، دوباره تمدید گردد، در این صورت جهان می تواند تهدیدهای ایران برای تلافی را نادیده بگیرد؛ موضوعی که وی آن را «تاکتیک مافیایی» خواند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در هجدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، به طور یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی و توافق انجام شده، به مشارکت این رژیم در برجام پایان داد و اعلام کرد تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران در شدیدترین شکل به اجرا در خواهد آمد تا اینگونه بحران ساختگی آمریکا را بار دیگر ادامه دهد.
اما جمهوری اسلامی با اتخاذ استراتژی درست، کوشید تا این توافق را سرپا نگهدارد و در همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایر اعضای باقی‌مانده در چارچوب این توافق اقدام کرد.
حال که نفس‌های دولت ترامپ به شماره افتاده و ماه‌های آخر خود را سپری می‌کند به دنبال آن افتاده تا به هر شکل ممکن، برجام را از بین ببرد تا در‫صورت شکست در انتخابات، دولت بعدی نتواند به آن بازگردد.
از این رو به دنبال آن است ممنوعیت تسلیحاتی ایران که در ۲۷ مهرماه به پایان می‌رسد را برای مدت نامحدودی تمدید کند. هرچند که در گام نخست، هوک در دیدار با اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به در بسته خورد و هیچ یک از آنها با روند پیشنهادی آمریکا موافقت نکردند.
برایان هوک که برای سفر دوره‌ای به خاورمیانه در ابوظبی به سر می‌برد، شامگاه گذشته با عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر خارجه امارات متحده عربی دیدار کرد و قرار است با دیگر مقامات این کشور دیدار کند.
وی به این خبرگزاری آمریکایی از مقصد بعدی خود اطلاعاتی نداد اما با توجه به طرح رژیم صهیونیستی در الحاق بخش‌های اشغالی کرانه باختری، به نظر می‌رسد هدف اصلی هوک، هماهنگی با امارات برای پیشبرد آن باشد.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران که همواره از کارایی سیاست به فشار حداکثری بر ایران تمجید می‌کند، در پاسخ به این سوال که اگر درآمد ایران کم شده است چگونه هزینه خرید این تسلیحات را خواهد پرداخت، مدعی شد: کاهش درآمد تهران نشان‌دهنده چیز خوبی برای منطقه است و بر توانایی آن در حمایت از نیابتی‌های منطقه‌ای آن همچون سوریه تاثیر گذاشته است.
هوک که مدعی است توانسته‌اند بر نفوذ منطقه‌ای ایران تاثیر بگذارند، گفت: ما این حکومت را از طریق استراتژی خود روی شاخه‌های یک معضل قرار داده‌ایم. آنها باید بین سلاح در دمشق یا کَره در تهران، یکی را انتخاب کنند.
رژیم آمریکا که تاکنون در سایه ایران هراسی میلیاردها دلار سلاح به کشورهای عربی خلیج فارس فروخته است، این بار در ابوظبی هم بر این طبل می‌کوبد تا شاید بتواند دلارهای نفتی بیشتری را برای حمایت از دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که در انتخابات پیش رو، در مخمصه بدی قرار گرفته است، به دست آورد.
دولت فعلی آمریکا نشان داده است هرجا که به لحاظ مالی دچار مشکل می‌شوند به سرعت راهی کشورهای خاص عربی حوزه خلیج فارس می‌شوند و شیوخ دست و دلباز هم میلیاردها دلار پول به جیب آنها سرازیر می‌کنند.
هوک استراتژی ایران هراسی را اینگونه القا می‌کند که «اگر ما طبق قوانین ایران بازی کنیم، ایران برنده خواهد شد. این یک تاکتیک مافیایی است که در آن مردم از مرعوب شدن چیزی ترسناک، اقدامات بدتری انجام می‌دهند.»
وی که به دنبال طراحی توطئه برای کشاندن پای ایران به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت همچون ممنوعیت ارسال تسلیحات به یمن بوده است، به نظر می‌رسد همچنان این فیلمنامه را دنبال می‌کند که بازیگران آن برخی از کشورهای منطقه هستند.
قرار است این گزارش در نشست روز سه‌شنبه شورای امنیت که با موضوع منع گسترش سلاح‌های اتمی برگزار می‌شود به بحث گذاشته شود.
ایران ادعاهای مطرح شده در این گزارش را رد کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام