سرمقاله

جدال برجامی در شورای امنیت

محمدرضا ستاری

نخستین نشست جایزه «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» برگزار و جزئیات این جایزه اعلام شد. به گزارش «ابتکار» به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، مصطفی رحماندوست در این نشست که با حضور معاون فرهنگی، مدیران‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل، آفرینش‌های فرهنگی و نظارت بر انتشارات کانون در روز ۹ تیر ۱۳۹۹ در کتابخانه‌ مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: انتخاب کتاب سال در کانون قدمتی به اندازه عمر این مجموعه دارد و همواره از آغاز فعالیت کانون، کتاب‌های منتشرشده در طول سال در کمیته‌ای بررسی می‌شد و برترین‌ها انتخاب و به مراکز و کتاب‌خانه‌ها راه می‌یافت.
او ادامه داد: کمی بعدتر این رویداد به شکل دوسالانه برگزار و تعداد جایزه‌های بیشتری در بخش‌های مختلف به پدیدآورندگان اهدا می‌شد تا این‌که از جشنواره کتاب کودک و نوجوان فرزندی به‌نام فهرست کتاب‌های مناسب متولد شد و سازمان‌های فرهنگی دولتی و انجمن‌های غیردولتی هر سال اقدام به انتشار فهرستی از کتاب‌های مناسب می‌کردند.
دبیر جایزه «ماه و سال کتاب کودک و نوجوان» اضافه کرد: اما متاسفانه در هفت سال اخیر این چراغ خاموش شد و امروز بسیار خوشحالیم که دوباره این رویداد به شکلی تازه‌تر قرار است در کانون - که مجموعه‌ای مورد اعتماد خانواده‌هاست - برگزار شود و اطمینان داریم که نویسندگان، شاعران، ناشران، کودکان و نوجوانان و... نیز از این اتفاق خرسند خواهند شد.
رحماندوست در ادامه این نشست رسانه‌ای به بیان مراحل و چگونگی برگزاری این رویداد پرداخت و گفت: هر ماه کتاب‌هایی که به دبیرخانه می‌رسد از سوی هیئت انتخاب بررسی و برترین‌ها برای داوری انتخاب می‌شود و درنهایت هیئت داوران یک کتاب را به عنوان برتر ماه معرفی می‌کنند. در حال حاضر ۱۳۷۰ عنوان به دبیرخانه رویداد ارسال شده است که امیدواریم این تعداد با مراجعه حضوری و ثبت در سامانه رویداد به‌تدریج افزایش پیدا کند.
او افزود: تمام نویسندگان فارسی‌زبان در جغرافیای فارسی‌زبانان هم می‌توانند در این جایزه شرکت و آثار خود را به دبیرخانه رویداد ارسال کنند. در پایان هر فصل از میان کتاب‌های برگزیده هر ماه کتاب فصل و در پایان هر سال از میان کتاب‌های فصل، کتاب سال انتخاب می‌شود که به ترتیب جایزه مرغک سیمین و زرین دریافت می‌کنند.
اهدای جایزه «خلاقیت» در هر ماه به یک فرد برای خلاقیت در حوزه تالیف یا نشر و اهدای جایزه «مهدی آذریزدی» به کتاب بازنویسی منتخب از دیگر خبرهایی بود که رحماندوست در این نشست به آن اشاره کرد.
این شاعر کودک و نوجوان با بیان این که کتاب‌های تمام رشته‌ها در هیات انتخاب مورد بررسی قرار می‌گیرد، یادآور شد: امسال این جایزه تنها به کتاب‌های شعر و داستان (ترجمه و تالیف) کودک و نوجوان اهدا می‌شود اما فهرستی از کتاب‌های مناسب برای آگاهی مخاطبان و خرید برای کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی‌هنری کانون از سوی دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان منتشر می‌شود.
به‌ گفته‌ رحماندوست، تعدادی از کتاب‌های منتخب این رویداد - پیش از اعلام اسامی برگزیدگان - از سوی کانون خریداری و به کتابخانه‌های کانون در سراسر کشور ارسال شده است.
او با اشاره به این‌که این رویداد می‌تواند به خانواده‌ها و مخاطبان در انتخاب کتاب، هم به نویسندگان برای نوشتن کتاب‌های بهتر و هم به ناشران و مسوولان کمک کند، اظهار امیدواری کرد که این رویداد موجب تشویق و حرکت به سوی تولید کتاب‌های بهتر شود.
دبیر جایزه «ماه و سال کتاب کودک و نوجوان» کانون در عین حال از اهدای هولوگرام در سه سطح عالی، خوب و متوسط به منتخبان و برگزیدگان این رویداد خبر داد و گفت: ناشران می‌توانند این هولوگرام را بر روی کتاب‌های خود ثبت کنند.
او در ادامه بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا جایزه فصل بهار سال ۱۳۹۹ را نتوانستیم در موعد مقرر اهدا کنیم، تلاش می‌کنیم کتاب فصل بهار تا نیمه‌ مرداد و کتاب فصل تابستان نیز تا نیمه آبان معرفی شود.
رحماندوست جایزه ویژه ناشران و تصویرگران را نیز از دیگر بخش‌های این رویداد عنوان کرد و گفت: کتاب‌هایی که تصویرگری شاخصی داشته باشند یا ناشرانی که گرچه به نقطه‌ آرمانی نرسیده اما تلاش‌شان را در حوزه کتاب کودک و نوجوان انجام داده‌اند، می‌توانند نامزد دریافت این جایزه شوند.
این شاعر از اهدای جایزه «فرصت طلایی» برای نویسندگان و شاعرانی که تاکنون اثری از آن‌ها منتشر نشده است در این رویداد خبر داد و اظهار کرد: کسانی که برای اولین بار دست به قلم شده‌اند، اگر اثرشان شاخص باشد می‌توانند این جایزه را از آن خود کنند این در حالی است که نویسندگان باتجربه نیز اگر اثری دارند که تاکنون منتشر نشده می‌توانند در این بخش شرکت کنند.
رحماندوست جایزه «مداد پرنده» را دیگر جایزه‌ای عنوان کرد که در رویداد «کتاب ماه و سال کودک و نوجوان» به نویسندگان و شاعرانی که در سال‌های اخیر در این حوزه پرکار بوده‌اند - با انتخاب شورای سیاست‌گذاری - اهدا خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام