سرمقاله

نمود شکاف گفتمانی در دناپلاس

ژوبین صفاری

تبریز – فلاح: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز در دیداری که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب با مدیران عامل صنعت آب و برق استان انجام گرفت، بر ضرورت صرفه جویی و مصرف بهینه آب و برق تاکید کرد.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم پس از استماع سخنان و گزارش مدیران عامل شرکت های آب و برق استان، طی سخنانی ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مسئولین آب وبرق، وزارت نیرو را یکی از وزارتخانه های مهم قلمداد کرد که ارتباط مستقیم با کل مردم جامعه داشته و خدماتش کاملاً حیاتی و حساس است.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همچنین با تاکید بر اینکه برنامه های مدیریت مصرف باید عملیاتی و قابل اجرا باشد، گفت: طرح و برنامه های آب و برق نباید از طرح های اقتصاد مقاومتی جدا باشد.وی خاطرنشان کرد: قطعی آب و خاموشی ها، مسائل زیست محیطی در اثر فرسودگی شبکه توزیع و مصرف بی رویه آب به علت کرونا از جمله چالش هایی است که در حوزه آب و برق وجود دارد.
امام جمعه تبریز همچنین با تقدیر از تلاش وزیر نیرو، تاکید کرد: وزارت نیرو وزارتخانه ای حیاتی بوده و نقش ویژه ای را در توسعه کشور ایفا کرده است که البته چالش های زیادی هم داشته که امیدواریم دولت در فرصت باقی مانده نویدبخش اقدامات جدید باشد.
وی یادآوری کرد: وزارت نیرو فعالیت های چشمگیری در آبرسانی و برق رسانی به مناطق روستایی و محروم داشته و در مهار و تامین آب توسط ساخت سدها، زهکشی، کنترل سیلاب، محافظت از منابع آب و کاهش هدررفت آب، افزایش ظرفیت تولید برق، نیروگاه و تامین برق پایدار طرح های بزرگی را اجرا کرده است.
امام جمعه تبریز ضمن دعوت از مردم و شهروندان به صرفه جویی در مصرف آب، اظهار کرد: اگر بخواهیم شکر نعمت خداوند را در خصوص آب به جای آوریم این همان صرفه جویی است.وی افزود: با شیوع بیماری کرونا شیوه زندگی مردم در خصوص مصرف آب تغییر پیدا کرده که لازم است با مدیریت صحیح و استفاده از ابزارها و تکنولوژی های بروز در زندگی مردم تغییرایجاد شود تا در مصرف آب صرفه جویی گردد.
امام جمعه تبریز ضمن تاکید بر اصلاح شبکه آبرسانی برخی از محلات تبریز از مهندس ایمانلو مدیرعامل و کلیه کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی و کسانی که در رابطه با تامین آب فعالیت می کنند، تشکر و قدردانی کرد .
پیش از سخنان حجت الاسلام آل هاشم، رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی با اشاره به دستورالعمل یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی، گزارشی از فعالیت ها و اقدامات انجام یافته را برشمرد و اظهار کرد: شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی در 63 شهر و ۱۵۰۰ روستا برای چهار میلیون نفر جمعیت، ارائه خدمات می نماید.علیرضا ایمانلو افزود: آب شرب شهروندان کلانشهر تبریز از سه منبع اصلی سد نهند، زرینه رود، نهند و چاه های اطرف شهر تامین می شود.
وی همچنین گفت: برای تامین آب تبریز، آبرسانی از ارس به این کلانشهر لازم است تا با استفاده از حقابه کشور مشکل کمبود آب تبریز برطرف شود.رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفا آذربایجان شرقی، ادامه داد: میزان تولید و تامین و توزیع آب در پیک مصرف در سطح استان حدودا 9 مترمکعب در ثانیه و در تبریز نیز در حدود 5 مترمکعب در ثانیه می باشد که با شیوع بیماری کرونا حدود 37 درصد مصرف آب شرب افزایش یافته و در بعضی از مناطق که بیش از 400 متر اختلاف ارتفاع در آنها وجود دارد، موجب افت فشار می شود .
ایمانلو با اشاره به نحوه استحصال و سختی های فراروی در تامین و توزیع آب برای شهروندان گفت: هم اینک آب مورد نیاز کلانشهر تبریز به صورت فرااستانی و با صرف هزینه و انرژی زیاد تامین می شود لذا لازم است مشترکین و همشهریان نهایت صرفه جویی را در استفاده صحیح آب مدنظر داشته باشند .
وی همچنین به برخی رفتارهای ناصحیح در زمینه مصرف آب اشاره کرد و افزود: با توجه به کمبود منابع آبی، بروز خشکسالی، افزایش جمعیت و صنایع، جا دارد با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم در خصوص نحوه استفاده درست از آب، از هدرروی هرچه بیشتر آب جلوگیری شود .رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آبفا استان اضافه کرد: در ۲ ماه ابتدای دوران کرونا تا ۳۷ درصد و اکنون ۱۸.۵ درصد افزایش مصرف داریم.
ایمانلو در ادامه به صرفه جویی 10 درصدی در مصرف آب توسط مشترکین و رعایت الگوی مصرف اشاره کرد و از شهروندان در خواست کرد توصیه های شرکت آب و فاضلاب استان را جدی بگیرند تا در خصوص آب مصرفی دچار مشکل نشویم.
مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت و ضرورت اجرای طرح شبکه فاضلاب در استان و دفع بهداشتی فاضلابهای خانگی گفت: امروزه ایجاد شبکه فاضلاب یکی از ضروری ترین تاسیسات مورد نیاز جوامع بشری جهت رعایت بهداشت عمومی محسوب می گردد که در این راستا 65 درصد از جمعیت شهری استان و80 درصد شهروندان تبریزی از پوشش تاسیسات جمع آوری و دفع فاضلاب برخوردار می باشد و امیدواریم با تلاش همکاران بتوانیم این رقم را به 100 درصد برسانیم.
ایمانلو در خصوص اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب تبریز نیز گفت: یکی از اهداف مهم اجرای مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب کلانشهر تبریز، استفاده از پساب تولیدی بعنوان تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز احیای دریاچه ارومیه است که ان شاء الله در صورت اختصاص اعتبارات لازم و بموقع بتوانیم قسمت مایع آنرا که تامین کننده بخشی از منابع آبی دریاچه ارومیه می باشد، به بهره برداری برسانیم .
ایمانلو در پایان با اشاره به انتقال آب ارس به تبریز گفت: با توجه به نیاز روزافزون کلانشهر تبریز، تامین منابع جدید آبی برای این شهر ضروری است و یکی از منابع پیش‌بینی شده انتقال آب از طرح آبرسانی ارس به تبریز است که ضرورت دارد در اجرای آن تسریع شود .
لازم به ذکر است در ادامه این دیدار، هر یک از مدیران عامل شرکت های صنعت آب و برق، گزارشی از عملکرد و فعالیت های شرکت های زیرمجموعه خود را بحضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه محبوب تبریز ارئه کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام