سرمقاله

جدال برجامی در شورای امنیت

محمدرضا ستاری

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، برای اشغال بخش‌هایی از کرانه باختری عجله دارد. اما محافل رسانه‌ای و اندیشکده‌ای اسرائیل درباره تبعات منفی تصرف بخش‌هایی از کرانه باختری بر مواضع اسرائیل در مقابل برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی می‌کنند.
به گزارش فرارو، نتانیاهو برای اجرای یکجانبه طرح «معامله قرن» تلاش می‌کند. بر اساس این طرح، اسرائیل می‌تواند بخش‌هایی از کرانه باختری را تصرف کند. نخست وزیر اسرائیل، تاریخ یکم ژوئیه (۱۱ تیر) را موعد آغاز تصرف سرزمین‌های فلسطینی‌ها در کرانه باختری اعلام کرده است. حدود سه هفته پیش، نتانیاهو طی دیداری با رهبران شهرک‫نشن‌ها اعلام کرد که همه شهرک‌های کرانه باختری را از اول ژوئیه تصرف خواهد کرد. نتانیاهو در عین حال، تصریح کرد که تصرف بخش‌های دیگری که طبق طرح معامله قرن به اسرائیل اختصاص یافته‫طاند، کمی طول خواهد کشید.
اظهارات نتانیاهو به این معناست که رژیم صهیونیستی در مرحله اول، سه درصد قلمرو کرانه باختری را اشغال خواهد کرد.این سه درصد حدود ۱۳۲ شهرک را شامل می‌شود.در طرح معامله قرن، تقریبا ۳۰ درصد اراضی کرانه باختری به اسرائیل داده شد که عمدتا بخش دره اردن را شامل می‌شود.این ۳۰ درصد بعدا تصرف خواهد شد.
طرح اشغال برخی مناطق کرانه باختری، با مخالفت گسترده فلسطینی‌ها و همچنین جامعه بین المللی مواجه شده است. با این حال، دولت نتانیاهو، شرایط را برای تصرف قلمرو فلسطینی‌ها مناسب می‌بیند. ایلی کوهن، وزیر اطلاعات اسرائیل، طی گفت‫‫وگویی با رادیو اسرائیل، گفته است تصرف بخش‌هایی از کرانه باختری در دو تا سه ماه آینده انجام خواهد شد.به نوشته سرویس عربی وبگاه «سی ان ان» کوهن گفت: «یک فرصت تاریخی در برابر اسرائیل قرار گرفته است تا این طرح را تا موعد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به سرانجام برسانیم.»
اما طرح الحاق برخی مناطق کرانه باختری به اسرائیل بسیاری از کشور‌ها را نگران کرده است.حتی دولت آمریکا که در حال حاضر روابط بسیار نزدیکی با دولت نتانیاهو دارد، از حمایت قاطعانه و آشکار از طرح اشغال برخی مناطق کرانه باختری خودداری کرده است؛ هر چند که طرح اشغالگری جدید نتانیاهو به معامله قرن آمریکا متکی است.
در داخل اسرائیل نیز برخی از تبعات الحاق کرانه باختری نگران هستند. این نگرانی عمدتا به ایران و مسائل منطقه‌ای مربوط می‌شود. انستیتوی مطالعات سیاستی و استراتژیک هرتزلیا، به تازگی درباره ریسک‌های تصرف بخش‌هایی از کرانه باختری گزارشی منتشر کرده است.به گفته روزنامه «ایندیپندنت عربی» در این گزارش بر این گزاره تاکید شده که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، به توانایی اسرائیل در مقابله با تهدیدات فعلی، و در راس آن‌ها برنامه هسته‌ای ایران، آسیب می‌زند.عاموس گیلیاد، رئیس انستیتوی هرتزلیا، گفته است که کارزار نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری و کنار گذاشتن جبهه جهانی علیه خطر ایران، موضع اسرائیل در مقابل ایران را تضعیف می‌کند و متقابلا موضع ایران را تقویت می‌کند.
انستیتوی هرتزلیا با اشاره به گزارش آژانس بین‫المللی انرژی اتمی درباره افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به مقدار ۵۰ درصد، ادعا می‌کند که اگر ایران بخواهد قابلیت‌های هسته‌ای خود را به کار گیرد، می‌تواند با استفاده از ذخایر اورانیوم خود ظرف چند ماه بمب هسته‌ای بسازد.همچنین، هرتزلیا به تلاش‌های آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران اشاره کرد و نوشت در چنین شرایطی اسرائیل به طرح الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری مشغول می‌شود. از دیدگاه انستیتوی هرتزلیا، این وضعیت درنهایت به رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران منجر خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام