سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

فقط چند روز تا امتحان باقی مانده است! کتاب‌ها و جزوه‌های نخوانده‌ی زیادی دارید. پروژه‌های نیمه کاره را روی هم تلنبار کرده‌اید و حتی نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید!
احتمالاً اولین راه حلی که به ذهن‌تان می‌رسد این است که روزی ۱۲ تا ۱۴ ساعت درس بخوانید! اما راه حل اصلی، بهتر درس خواندن است. بگذارید بهتر بگویم باید یاد بگیرید همان ساعات محدودی که درس می‌خوانید، مفید بخوانید. برای آن‌هایی که در طول ترم درس نخوانده‌اند، امتحانات پایان‌ترم تبدیل به کابوس و درس خواندن تبدیل به مسابقه می‌شود! احتمالاً خیلی از شما هم در این دسته قرار دارید.
اولین چیزی که باید تحت این فشار امتحانی سنگین بدانید این است که ۱۲ ساعت درس خواندن در روز، روش سالم و درستی نیست؛ و ضمناً خیلی به ندرت امکان دارد بتوانید به این میزان درس خواندن در روز عادت کنید.
موثرترین راه این است که با تمرکز کامل درس بخوانید و استراحت‌های کوتاه بین درسی داشته باشید. نباید روی این که چند ساعت درس خواندید تمرکز کنید. بلکه باید دقت کنید چقدر درس خواندید.
هر روز مقدار کمی از هر درس بخوانید. به عنوان مثال اگر عجله کنید و بخواهید کل فصل ۱ شیمی را در یک روز تموم کنید، هم خسته می‌شوید و هم برای امتحان فقط بخش کوچکی از آن در خاطرتان باقی می‌ماند.
مدت زمان استاندارد برای هر نوبت درس خواندن، ۲ ساعت است. هر ۲ ساعت درس خواندن هم می‌تواند به ۴تا ۲۵ دقیقه تقسیم شود که هر کدام با ۵ دقیقه استراحت بین درسی همراه است. اگر نیاز دارید بیشتر از ۲ ساعت درس بخوانید، بین هر ۲ ساعت، ۲۰ دقیقه استراحت کنید.
وقتی استراحت می‌کنید باید از هر چه فکر امتحان و استرس است فاصله بگیرید و ذهن‌تان را خالی کنید. اگر از وقت استراحت خود برای برنامه‌ریزی راند بعدی درس خواندن استفاده کنید یا در مورد درس با دوستان خود حرف بزنید، ذهن‌تان استراحت نمی‌کند؛ و اگر ذهن استراحت نکند، راند بعدی درس خواندن مفید نخواهد بود.
می‌دانیم هایلایت کردن مفاهیم مهم درس به یادگیری بهتر کمک می‌کند، اما وقتی نکات مهم را گوشه‌ی کتاب یا دفتر یادداشت خود می‌نویسید، باعث می‌شود درس‌هایی که می‌خوانید را دیرتر فراموش کنید. نکات مهم را بلند بخوانید و بعدش بنویسید. این کار نشان می‌دهد نه تنها نکات اصلی درس را دیدید، بلکه آن‌ها را شنیدید و یادداشت کردید.
وقتی مباحث، تمام روز جلوی چشم‌تان باشد، باعث می‌شود راحت‌تر بتوانید آن‌ها را یاد بگیرید و حفظ کنید. برای مفاهیم سخت‌تر فلش‌کارت درست کنید و با خودتان همه جا ببرید. وقتی در صف خرید ایستادید یا منتظر اتوبوسید، این فلش‌کارت‌ها را مرور کنید.
هر چیز جدیدی که یاد می‌گیرید لازم است طی ۲۴ ساعت دوره و بازیابی شود. اگر وقتی برای دوره کردن نگذارید، ۸۰ درصد مطالبی که خواندید از ذهن‌تان می‌پرد! این را ما نمی‌گوییم! علم می‌گوید!
اکثر دانشجویان و دانش‌آموزان، شب امتحان تا دیروقت بیدار می‌مانند تا تمام مطالب درسی را قبل از امتحان دوره کنند. لازم است بدانید آن چیزی که حافظه‌ی کوتاه‌مدت را به بلندمدت تبدیل می‌کند، خواب کافی است. پس برای یادآوری مطالب خوانده شده سر جلسه‌ی امتحان باید شب قبل حداقل ۷ یا ۸ ساعت خوب بخوابید.
سعی کنید با افرادی که انگیزه‌ زیادی برای درس خواندن دارند درس بخوانید. وقتی اطرافیان‌تان حواس‌پرت باشند و یا بدتر از آن، حواس شما را پرت کنند؛ باعث می‌شود نتوانید به خوبی برای امتحان آماده شوید. پس بهتر است با افرادی درس بخوانید که به شما انگیزه می‌دهند. می‌توانید با یکی از دوستان‌تان قرار بگذارید و هر روز اهداف درسی کوچکی را با هم مشخص کنید. از یکدیگر بپرسید چقدر درس خواندید و سوال‌های درسیتان را هم برطرف کنید.
یک روش سریع برای این که ببینید چقدر خوب درس یاد گرفتید این است که سعی کنید مطالبی را که خواندید برای کسی که چیزی از آن نمی‌داند توضیح دهید. هر جا که توضیح دادن برایتان سخت می‌شود، متوجه می‌شوید که باید دوباره آن را دوره کنید. پس استرس را کنار بگذارید و مشغول درس خواندن شوید!
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام