سرمقاله

رفتار خوارج‫گونه برخی مدعیان!

محمدعلی وکیلی

گروه سیاسی: دیروز در میان ادامه انتخاب نمایندگان مجلس در شوراهای گوناگون و البته تعیین سمت‌های خاصی که صاحبان آن‌ها از سوی مجلس تعیین می‌شوند، دو انتخاب مورد توجه قرار گرفت: انتخاب علیرضا زاکانی به ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس و مهرداد بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات کشور.
علیرضا زاکانی، عضو جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، سابقه نمایندگی در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس از تهران را در کارنامه دارد و در این دوره از شهر قم به مجلس راه یافته است. او که پیش‫تر دو بار برای انتخابات ریاست جمهوری 92 و 96 هم ثبت‌نام کرده بود، اما نتوانست تایید صلاحیت از سوی شورای نگهبان را کسب کند، در حالی به ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس رسیده است که به دلیل اظهارنظرها و انتقادها تند و تیزش به ویژه به اصلاح‌طلبان و همچنین دولت یازدهم و دوازدهم، گاهی حواشی خاص خود را هم داشته است. البته از سوی دیگر، جریان نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم و نیز چهره‌ای همچون قاضی مرتضوی نیز از انتقادهای او بی‫نصیب نبوده‌اند.
نکته جالب توجه در این انتخاب این است که محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره این انتخاب با اشاره به این که «در جلسه هیئت رئیسه مجلس که هیئت امناء مرکز پژوهش‌های مجلس هستند،  موضوع انتخاب رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در دستور کار قرار گرفت و  کلیه داوطلبان اعم از کسانی که کتبا و یا شفاها اعلام داوطلبی کرده بودند مورد  بررسی  قرار گرفتند»، زاکانی پس از دو مرحله رای‌گیری با اکثریت مطلق آرا به عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس انتخاب شده، اما تازه «قرار است  که در جلسه بعدی برنامه‌های خود را به هیئت امناء مرکز ارائه کند»! در نتیجه معلوم نیست بررسی کاندیداهای این سمت بر چه اساسی انجام شده است.
انتخاب دیگر مجلس که در صحن علنی و از سوی تمام نمایندگان انجام شد اما پرحاشیه‌تر بود. مهرداد بذرپاش، چهره‌ای نزدیک به محمود احمدی‌نژاد و البته جبهه پایداری است که از ابتدای فعالیت سیاسی‌اش، نامش با حاشیه عجیب بوده است. او که متولد 1359 و فرزند شهید منصور بذرپاش است، در دانشگاه صنعتی شریف و در گرایش تولید صنعتی، مدرک کارشناسی صنایع را گرفته، کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت اجرایی گرایش برنامه‌ریزی استراتژیک در دانشگاه علامه طباطبایی اخذ کرده و در همان دانشگاه دکترای مدیریت تکنولوژی گرفته و عضو هیئت علمی دانشگاه صداوسیماست. یکی از دلایل انتقادها نسبت به انتخاب او به عنوان رئیس دیوان محاسبات، نداشتن سوابق تحصیلی مرتبط با این جایگاه است. وی در دوران دانشجویی به عنوان رئیس بسیج دانشجویی دانشگاه شریف بسیار خبرساز بود و حتی روایت‌هایی از برخوردهای فیزیکی وی با دیگر دانشجویان مطرح است. با پیروزی اصول‌گرایان در انتخابات ۹ اسفند ۱۳۸۱ شورای شهر تهران و انتخاب محمود احمدی‌نژاد به عنوان شهردار تهران در سال، بذرپاش زمانی که تنها ۲۲ سال داشت، از سوی احمدی نژاد به عنوان مشاور شهردار تهران انتخاب شد. بذرپاش در سال ۱۳۸۵ و در سودای رسیدن به شهرداری تهران کاندیدای نمایندگی شورای شهر تهران شد اما در این آرزوی خود ناکام ماند. وی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد توانست خود را بالا بکشد و ابتدا از سوی احمدی‌نژاد به عنوان مشاور رئیس‌جمهوری معرفی و پس از آن در فروردین ۱۳۸۶ با حکم احمد قلعه‌بانی مدیرعامل وقت سایپا به عنوان مدیرعامل شرکت پارس خودرو منصوب شد و تنها چند ماه بعد و در بهمن ۱۳۸۶ در حالی که تنها ۲۸ سال سن داشت به عنوان مدیرعامل سایپا جای احمد قلعه‌بانی را گرفت و تا سال ۱۳۸۸ در این سمت حضور داشت. مدیریت بذرپاش در پارس خودرو و سایپا منتقدان فراوانی داشت. با روی کار آمدن دولت دوم احمدی‌نژاد، این مدیر خبرساز که مانند رئیس‌جمهوری وقت، گاه اظهار نظرهایش مشکلاتی را ایجاد می‌کرد، به دولت دهم رفت و در دوم مرداد ۱۳۸۸ از سوی احمدی‌نژاد به عنوان معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان انتخاب شد. با زمزمه‌های تلاش احمدی‌نژاد برای انحلال سازمان ملی جوانان و همچنین اختلاف‌نظر بذرپاش با رئیس دولت وقت بر سر اسفندیار رحیم‌مشایی در جلسه ۲۸ آذر ۱۳۸۹ دولت، وی از سوی احمدی‌نژاد از این سمت برکنار شد و جای خود را به فرحناز ترکستانی داد و پس از آن عزمش را برای نمایندگی مجلس جزم کرد.
بذرپاش در انتخابات ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ مجلس نهم از حوزه انتخابیه تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات کاندیدا شد و با کسب با ۳۵۱ هزار و ۵۲۵ رای به عنوان نفر بیستم تهران به دور دوم راه یافت و در مرحله دوم توانست به عنوان نماینده پارلمان انتخاب شود. او در مجلس نهم از سوی نمایندگان به عنوان عضو هیئت رئیسه انتخاب شد. وی همچنین مدیرمسئولی روزنامه اصولگرای «وطن امروز» را بر عهده دارد که با تیترها و برخی گزارش‌های جنجالی خود خبرساز می شود. این روزنامه به خصوص با روی کار آمدن دولت روحانی مواضع تندی علیه رئیس‌جمهوری، وزرا و البته اصلاح‌طلبان اتخاذ کرده است. عضویت در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ریاست هیئت مدیره بنیاد اجتماعی برکت احسان و ریاست فرهنگسرای خاوران از دیگر مسئولیت‌هایی است که بذرپاش در این مدت بر عهده داشته است.
با زمزمه‌های احتمال انتخاب بذرپاش به عنوان رئیس جدید دیوان محاسبات کشور، برخی از افراد انتقاداتی را به این تصمیم وارد کردند. به طور مثال احمد توکلی نماینده ادوار مجلس و رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به محمدباقر قالیباف رئیس مجلس یازدهم به این موضوع اعتراض کرد. وی در این نامه تاکید کرده است که «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که داوطلب باید حداقل بیست سال سابقه کار داشته باشد؛ در حالی که سابقه کار نامبرده به ۱۷ سال هم نمی‌رسد». توکلی، بذرپاش را به «سابقه‌تراشی» متهم کرده است. درمورد بذرپاش همچنین مسائلی همچون استفاده از بورسیه غیرقانونی برای ادامه تحصیلات مطرح است که البته با پیگیری رسمی منجر به نتیجه هم مواجه نشده است. ماجرای فیش‌های حقوقی نجومی در دوران مدیریت سایپا نیز که البته با تکذیب بذرپاش و حتی تهدید به شکایت رسانه مطرح‌کننده آن مواجه شد، از دیگر مواردی است که بر حاشیه‌های این چهره اصولگرا می‌افزاید. برخی معتقدند که انتخاب بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات به عنوان تکمیل زمینه‌سازی برای ساختن یک کاندیدای بالقوه ریاست جمهوری در آینده از سوی یک جریان خاص انجام شده است. به هر ترتیب هر چند از ترکیب مجلس یازدهم انتخاب‌های این چنین چندان دور از ذهن نبود، اما باید دید که آیا انتخاب‌های حاشیه‌دار برای سمت‌های حاشیه‌ای مجلس، حاشیه‌های جدیدی برای مجلس یازدهم و البته روابطش با دولت به وجود خواهد آورد یا خیر؟
گفتنی است، دیروز مجلس‌نشینان علی کامیار را نیز به عنوان دادستان دیوان محاسبات انتخاب کردند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام