سرمقاله

رفتار خوارج‫گونه برخی مدعیان!

محمدعلی وکیلی

محققان دانشگاه بهداشت و علوم اورگن آمریکا اخیرا موفق به توسعه چارچوب زیستی الهام گرفته از لگو شده‌اند که می‌توانند در ترمیم استخوان‌ها بسیار خوب عمل کنند.
به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، چارچوب‌های زیستی معمولا از پلیمرهای زیست سازگار ساخته می‌شوند و یا به طور معمول به صورت چاپ سه بعدی در یک قطعه جامد تولید می‌شوند یا به شکل یک ژل تزریق می‌شوند که سپس به یک ماده جامد تبدیل می‌شود.
در هر دو صورت هنگامی که این چارچوب زیستی در محل آسیب دیدگی استخوان قرار بگیرید، سلول‌های استخوانی مجاور به داخل چارچوب منتقل می‌شوند و با ریز ساختار سه بعدی آن ترکیب می‌شوند. سپس آن سلول‌ها مجددا تکثیر شده و به تدریج جایگزین پلیمر می‌شوند و سرانجام تمام آنچه باقی می‌ماند، استخوان خالص و طبیعی است.
پروفسور لوئیز برتاسونی، دانشمند دانشگاه بهداشت و علوم اورگن و تیم او طی این مطالعه رویکرد متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند. آنها بلوک‌های پلیمری تو خالی و باریک چاپ سه بعدی ایجاد کردند(مانند قفسه‌های کوچک) که می‌توانند مانند لگو در کنار هم جمع شوند تا ایمپلنت‌های دارای چارچوب زیستی در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف ایجاد کنند.
ساخت ایمپلنت‌هایی با این روش به طور قابل توجهی سریع‌تر و ساده‌تر از چاپ سه بعدی آنها در یک قطعه با اندازه خاص است.
برتاسونی دراین‌باره گفت: میکرو قفسه‌های چاپ سه بعدی می‌توانند دقیقاً در مکانی که شما می‌خواهید با مواد تشکیل دهنده پر شوند و سپس مانند بلوک‌های لگو در کنار هم جمع شوند تا به یک پیکربندی مطلوب و توزیع مواد به صورت سه بعدی منجر شوند. در نتیجه، این یک چارچوب ایجاد می‌کند که می‌توان سلول‌ها را دقیقاً به محل مورد نظر هدایت کرد.
در آزمایشات آزمایشگاهی که محققان روی موش‌های دارای آسیب استخوانی انجام دادند، مشخص شد که ایمپلنت‌های ساخته شده از بلوک‌ها، تقریباً سه برابر بیشتر از سایر روش‌ها رشد رگ‌های خونی را تحریک می‌کنند. امید است که پس از توسعه بیشتر، از این فناوری نیز بتوان برای ترمیم بافت‌های نرم در محل آسیب دیدگی و حتی ایجاد اندام‌های کامل برای پیوند استفاده کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام