سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

کارگردان نمایش «پنهان خانه پنج در» که این روزها در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه است، کار برای گروه‌های تجربی و اندیشه‌ورز تئاتر را در وضعیت کرونایی فعلی بسیار سخت دانست.
به گزارش مهر، نمایش «پنهان‌خانه پنج در» نوشته حسین کیانی و با کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه از اواخر بهمن روی صحنه رفت اما کرونا باعث شد تا برای ۴ ماه کارش متوقف شود. پس از آنکه در تیرماه سالن‌های تئاتر اجازه فعالیت گرفتند، در حالی که بسیاری از گروه‌ها ترجیح دادند آثارشان را در زمانی بهتر روی صحنه ببرند، این نمایش کار خود را برای بار دیگر از سر گرفت تا جریان تئاتر ادامه داشته باشد.
آرش فلاحت‌پیشه بازیگر و کارگردان تئاتر با اشاره به اینکه بعد از ۴ ماه تعطیلی ما با مشکلات بسیاری مواجه بودیم، گفت: باید با نیمی از طرفیت سالن کار را روی صحنه می‌بردیم، مردم اعتماد نداشتند به سالن‌های نمایش بیایند. دیگر پولی هم برای تبلیغات برایمان باقی نمانده بود. اما ما با همه این‌ها کنار آمده بودیم اما اینکه دوباره هر لحظه زمزمه تعطیلی مجدد بیاید، ما را بیش از همه این‌ها آزار داد. اوایل قرنطینه صحبت از این شد که برای تمام گروه‌هایی که متضرر شدند و کارشان به دلیل کرونا متوقف شده، کمک‌هزینه‌هایی از سوی دولت در نظر گرفته می‌شود که کمی شرایط برایشان تسهیل شود تا دوباره بتوانند آثارشان را اجرا کنند. اما یکی از مسئولان به ما گفت که دل خوش نکنید، دولت آنقدر گرفتاری دارد که اصلاً به اینجا نمی‌رسد. ما هیچ وقت هیچ امیدی به کسی نداشتیم. در این سال‌ها که تئاتر کار می‌کنیم، آموخته‌ایم که هیچ وقت به هیچ وعده‌ای امیدوار نباشیم. همیشه خودمان با کار و تلاش سعی کردیم شرایط را به نفع خودمان تغییر دهیم و به جای آنکه پذیرای وعده‌ها باشیم خودمان پیشنهاد بدهیم.
این بازیگر و کارگردان تئاتر ادامه داد: در هر صورت ما تصمیم گرفتیم در همین شرایط کارمان را بار دیگر روی صحنه ببریم تا بتوانیم مطالبه‌هایمان را مطرح کنیم. همیشه انجمن هنرهای نمایشی برای هر اثری که روی صحنه می‌رود کمک‌هزینه‌ای را پرداخت می‌کند. مطرح شد که گروه‌هایی که نمایش‌شان را بعد از تعطیلی ۴ ماهه روی صحنه ببرند، نیمی از این کمک هزینه را زودتر از زمان همیشگی دریافت می‌کنند که البته محقق هم شد. در جلسه‌ای که با آقای آشنا داشتیم هم قرار شد که نیم دیگر این کمک هزینه را هم زودتر پرداخت کنند. این تنها اتفاق خوشایند این دوران بود.
وی درباره چگونگی اوضاع تئاتر پساکرونایی نیز اظهار کرد: همه چیز به مدیریت برمی‌گردد. مدیریت هم می‌تواند تئاتر را زمین بزند و هم می‌تواند از شرایط کنونی به نفع اتفاقات مثبت استفاده کند. می‌گویند کرونا باعث شد انسان‌ها بار دیگر به خویشتن خود رجوع کند و به گذشته‌شان بیندیشند. در تئاتر ما هم این اتفاق رخ داد. ما بی‌مهابا با سرعت سرسام‌آور به پیش می‌رفتیم. سالن‌های تئاتر به ویژه سالن‌های خصوصی به سالن‌های عروسی تبدیل شده بودند. کم مانده بود که سالن‌ها به هر ابتذالی تن بدهند تا تماشاگر را به سالن‌های تئاتر بکشانند. این توقف از این بابت بسیار خوب بود. گرچه بخش‌های دیگرش دردناک بود.
کارگردان «پنهان خانه پنج در» متذکر شد: کسانی به واسطه پول‌شان وارد برخی از تئاترهای خصوصی شدند، کاسبانی و کلاشانی که فقط چهره‌ها را می‌آوردند و دور هم شاد بودند. اما حالا دیگر این افراد نمی‌توانند در چنین شرایطی کار کنند. چون می‌ترسند، آن‌ها جایی سرمایه‌گذاری نمی‌کنند که زیان ببینند. این افراد حالا رفته‌اند سمت بازار دلار و طلا. دیگر تئاتر برایشان آورده ندارد. در این شرایط، امکان فعالیت برای گروه‌های تجربی و اندیشه‌ورز بیشتر فراهم است. این شرایط برای ما یادآور روزهای خوب تئاتر است که تنها تالار شهر، تالار وحدت، سنگلج و مولوی فعال بودند. این همه تئاترهای کم‌مایه روی صحنه نمی‌رفت.
وی سپس درباره مخاطرات دوران پساکرونا گفت: از منظر دیگر این شرایط بسیار خطرناک است. ما احساس کردیم اگر یک سال دیگر هم در خانه بنشینیم چیزی درست نمی‌شود و همه چیز بدتر می‌شود؛ زندگی به روال عادی ادامه دارد اما سالن‌های تئاتر و سینما بسته هستند. کم کم مردم تئاتر را فراموش می‌کنند. کم کم به دلیل پدیده‌های نوظهور و احمقانه‌ای مانند تئاتر آنلاین که هیچ ربطی به تئاتر ندارد بروز می‌کنند، مختصات تئاتر هم تغییر می‌کند و هندسه تازه‌ای به خود می‌بیند که دیگر نمی‌توان آن را اصلاح کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام