سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت نمایشگاه بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه: «ما نمی‌خواهیم به صورت هیجانی تصمیم‌گیری کنیم و کاملا مطیع ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم.» تاکید کرد: «تاکنون نامه‌ای برای عدم برگزاری نمایشگاه به دستمان نرسیده است.»
به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به نقل از سلامت نیوز، بهمن حسین‌زاده در گفت‌وگویی و در واکنش به اظهارات زالی فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران مبنی بر ممنوعیت برگزاری هر نوع نمایشگاه و تجمعات در تهران تا پایان هفته آینده، گفت: «ما نمیخو‌اهیم به صورت هیجانی تصمیم‌گیری کنیم و کاملا مطیع ستاد ملی مقابله با کرونا هستیم. تاکنون نامه‌ای برای عدم برگزاری نمایشگاه به دستمان نرسیده است. متاسفانه این ویروس همه‌گیر شده ولی ما نمی‌توانیم چرخ اقتصاد و صنعت و اصناف را متوقف کنیم.»
وی ادامه داد: «ما باید پروتکل‫هایی در این ارتباط تنظیم کنیم و با رعایت کردن این پروتکل‌ها بتوانیم با این ویروس مبارزه کنیم و فعالیت خود را هم همچنان ادامه دهیم به همین منظور ما ۴ پروتکل نوشتیم که با حضور پزشکان،‌ هلال احمر، مسئولان و متخصصان حوزه صنعت نمایشگاه این پروتکل‌ها تدوین شده است. این پروتکل‌ها شامل پروتکل غرفه‌سازی، پروتکل بازدیدکنندگان، پروتکل مشارکت‌کنندگان و پروتکل سایت‌داران است. این پروتکل‌ها را به وزارت بهداشت فرستادیم که متخصصان وزارت بهداشت این پروتکل‌ها را بررسی کردند و در تیرماه به تایید وزارت بهداشت رسیده است و رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت این پروتکل‌ها را به کل کشور ابلاغ کردند و به بنده هم نامه زدند که به کل نمایشگاه‌های کشور پروتکل‌ها را اعلام کنم.»
حسین‌زاده گفت: «در نمایشگاهی که قرار است برگزار شود ما ۶۵ هکتار فضا داریم که ۱۳ و نیم هکتار آن فضای سبز است. ما این فضاها را گندزایی و ضدعفونی کردیم. ۴۰ سالن داریم که ورود و خروج هر سالنی را گیت گذاشته‫ایم و ضدعفونی‌کننده‌های دست را در دسترس قرار داده‌ایم و از لحظه ورود افرادی که وارد نمایشگاه می‌شوند تب سنجی می‌شوند باید ماسک داشته باشند. همزمان با برگزاری هر نمایشگاه فضا را مجددا ضدعفونی می-کنیم. اجرای این پروتکل‌ها میلیاردها تومان برای ما هزینه داشته است.»
وی در ادامه گفت: «سالن‌های نمایشگاه استاندارد هستند و ارتفاع سالن‌های ما بیش از ۷ متر است و فضا بسیار بزرگ است. از سوی کارگروه امنیتی و اجتماعی ستاد کرونا تایید شد که نمایشگاه‌های تخصصی با حضور افراد متخصص و بدون حضور افراد عادی برگزار شود. همزمان با برگزاری نمایشگاه پخش آنلاین از طریق شبکه‌های مجازی و شبکه‌های تلویزیونی را داریم. تاکنون سه نمایشگاه برگزار کردیم که کل بازدیدکنندگان ما ۶۰۰ نفر هم نشده است و فقط متخصصان با کارت دعوت آمدند».
وی گفت: «متاسفانه یکی از خبرنگاران صدا و سیما در مصاحبه‌ای با زالی از برگزاری نمایشگاه با ۶۰۰ غرفه خبر داده بود این در حالی است که در هیچکدام از نمایشگاه‌های ما این تعداد غرفه نداشته‌ایم. یک نمایشگاه به نام ایران کلین و مواد ضدعفونی و بهداشتی داریم که در کل۱۳۰ الی ۱۵۰ شرکت برای ۱۶ هزار مترمربع غرفه دارند که اگر این تعداد شرکت را بر ۱۶ هزار متر مربع فضا تقسیم کنیم هر شرکتی ۱۰۶ متر فضا برای غرفه خود دارد و فاصله‫ها رعایت می‌شود در حالی که فاصله اجتماعی بین افراد ۲ متر در نظر گرفته شده است. نمایشگاه مانند بازار سرپوشیده نیست و اصلا تجمع اتفاق نمی‌افتد. ما کاملا نظارت داریم. حتی بازدیدکننده‌ها از تعداد کادر ما کمتر هستند.»
وی تاکید کرد: « در حال حاضر آیا بازار تهران یا پاساژها در این یک هفته محدودیت‌های کرونایی تعطیل شده است؟ در سال جهش تولید ما به تولیدکنندگان رونق می‌دهیم اگر ما نمایشگاه را تعطیل کنیم چه کسی در سال جهش تولید می‌خواهد به تولید رونق دهد؟ چه کسی می‌خواهد زحمات صنعت را در سال جهش تولید نشان دهد و بتواند رونق اقتصادی ایجاد کند؟ ضمن اینکه باید گفت در نمایشگاه هیچ همایش و سمیناری برگزار نمی‌شود و تنها درحد تبادل دانش و تکنولوژی است. امسال اولین نمایشگاه در۲۴ خرداد ماه جاری با عنوان جهش تولید و دستاوردهای مبارزه با کرونا برگزار شد. نزدیک به ۱۹۰ شرکت در این نمایشگاه حضور داشتند و عمدتا شرکت-های دانش بنیان بودند. اگر یادتان باشد یک زمانی در ابتدای شیوع کرونا حتی لباس گان مخصوص کادر درمان بخش کرونا را نداشتیم که خوشبختانه توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید شد و این نمایشگاه برای نشان دادن تلاش‌های این شرکت‌ها ضمن ادای احترام به کادر درمان بود.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام