سرمقاله

چه کسی رقیب آقای رئیسی خواهد شد؟

محمدعلی وکیلی

دانشمندان دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS به همراه محققانی از روسیه و آلمان جایگزینی موثر برای باتری های لیتیوم یونی گرانقیمت توسعه داده‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از اسپوتنیک، محققان راهی برای ایجاد باتری‌های سدیمی پیدا کرده اند که از یون‌های لیتیوم به طور قابل توجهی ارزان‌تر بوده و از ظرفیت ذخیره انرژی بیشتری در آینده برخوردار خواهند بود.
باتری‌های لیتیوم-یون در همه جا مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ در تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و سایر لوازم الکترونیکی و همچنین در اشکال مختلف صنعت حمل و نقل و فناوری‌های فضایی. در عین حال، لیتیوم یک فلز گرانقیمت است و به گفته کارشناسان، ذخایر آن کاملاً محدود است.
در حال حاضر هیچ جایگزین کارآمدی برای این باتری ها وجود ندارد. دانشمندان توضیح دادند که لیتیوم یک فلز قلیایی و یکی از سبک‌ترین عناصر جدول تناوبی است و به همین دلیل یافتن جایگزین برای آن دشوار است.
اکنون تیمی از دانشمندان دانشگاه ملی علوم و فناوری MISiS به همراه محققانی از روسیه و آلمان تحت رهبری پروفسور آرکادی کراشنینکوف جایگزین امیدوار‌کننده‌ای برای این فلز گران قیمت ساخته‌اند. این دانشمندان نشان داده‌اند که اگر اتم فلزات قلیایی به شکل مشخصی قرار بگیرند، می‌توان به یک ظرفیت انرژی قابل مقایسه با لیتیوم دست یافت.
به گفته نویسندگان این مطالعه، روش ویژه قرار دادن اتم‌ها شامل جمع شدن آنها در چندین لایه یکی بالاتر از دیگری است و این کار با انتقال اتم‌های فلز با ولتاژ بالا به فضای بین دو ورقه گرافنی امکان‌پذیر است.
ایلیا چپکازوف یکی از نویسندگان این مطالعه از MISiS گفت: اعتقاد بر این بود که در باتری‌ها، اتم‌های لیتیوم فقط می‌توانند در یک لایه قرار بگیرند، اما آزمایش‌های اخیر انجام شده توسط همکاران آلمانی ما نشان داده است که می‌توان بین لایه‌های گرافن ساختارهای پایدار لیتیوم چند لایه ایجاد کرد. بنابراین ما علاقه‌مند به مطالعه احتمال ایجاد چنین ساندویچی از سایر فلزات قلیایی شدیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام