با گذشت ۴۶ سال از تاسیس سازمان انتقال خون کشور و ایرانیان از بدو تاسیس این سازمان تاکنون ۵۲ میلیون واحد خون اهدا کرده‌اند. در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران از نظر شاخص اهدای خون سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی است و با اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت، رتبه نخست اهدای خون را در این منطقه به خود اختصاص داده است.
بشیر حاجی‌بیگی با اشاره به آغاز هفته انتقال خون در کشور، گفت: ۴۶ سال از زمان تاسیس سازمان انتقال خون در سال ۱۳۵۳ می‌گذرد که با گذشت از مرز ۴۰ سالگی، این سازمان به مرز رشد، پیشرفت و بالندگی رسیده است. به‌ طوری که در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران در عرصه سلامت کشور به ‌خوبی دیده می‌شود.
به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه سالروز تاسیس سازمان انتقال خون ایران در ۹ مرداد ۱۳۵۳، در تقویم ملی ایران روز ملی اهدای خون نام‌گذاری شده است، گفت: از روز ۹ مرداد تا ۱۵ مرداد هفته انتقال خون نام‌گذاری شده است.
سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: در حال حاضر سازمان انتقال خون ایران وظیفه تامین خون و فراورده‌های بیش از ۹۰۰ بیمارستان و مرکز درمانی را در سطح کشور بر عهده دارد. در سال ۱۳۹۸ نزدیک به سه میلیون و ۵۲۵ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما در مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شد و تمامی خون‌ها و فرآورده‌های تزریق شده به بیماران بستری در بیمارستان‌های کشور را مردم به صورت داوطلبانه اهدا کردند.
اهدای ۵۲ میلیون واحد خون از ابتدای تاسیس سازمان انتقال خون تاکنون
وی ادامه داد: در حال حاضر طبق آمار تجمعی، میزان اهدای خون در کشور، از بدو تاسیس سازمان در سال ۱۳۵۳ تاکنون به ۵۲ میلیون واحد خون رسیده است. در حال حاضر در کشور اهدای خون هیجانی در مراکز انتقال خون جای خود را به اهدای خون آگاهانه و مسئولانه داده است. همچنین از سال ۲۰۰۷ در کشور اهدای خون پولی و جایگزین جای خودش را به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون جایگزین داده است. در عین حال سال‌هاست که در مراکز اتقال خون سراسر کشور با استفاده از سیستم خودحذفی محرمانه، گام بلندی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون‌های مردم ایران از طریق شناسایی و حذف اهداکنندگان پرخطر به‌ویژه در فاز پنجره بیماری‌ها برداشته‌ایم.
اهدای سالانه بیش از دو میلیون واحد خون در کشور
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر ۱۰ میلیون از خون‌های اهدایی جهان در منطقه مدیترانه شرقی اهدا می‌شود، گفت: سهم ایران از این میزان اهدای خون سالانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است. بر این اساس ۲۰ درصد خون‌هایی اهدایی در منطقه مدیترانه شرقی مربوط به کشور ایران است.
ذخیره‌سازی بیش از ۴۰۰۰ خون بند ناف در سازمان انتقال خون
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۹ بانک خون بند ناف سازمان انتقال خون ایران راه‌اندازی شد، گفت: از زمان تاسیس بانک خون بند ناف تا کنون بیش از ۴۰۰۰ خون بندناف با کیفیت بالا و به‌صورت کاملاً مکانیزه، پردازش و ذخیره‌سازی شده است. اولین پیوند بندناف نیز در بیمارستان شریعتی تهران در سال ۱۳۹۱ انجام شد و تا کنون ۱۷ مورد پیوند با استفاده از سلول‌های خون بند ناف ذخیره شده با موفقیت انجام شده است.
اهدای خون مستمر در کشو به ۶۰ درصد رسید
سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان اینکه در حال حاضر شاهد افزایش چشمگیر سهم اهدای خون مستمر در کشور هستیم، گفت: به ‌طوری که در بعضی از استان‌ها مانند سمنان، اهدای خون مستمر به نزدیک ۸۰ درصد رسیده است و در حال حاضر شاخص اهدای خون مستمر در کشور نزدیک به ۶۰ درصد است. حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون و افزایش شاخص اهدای مستمر یکی از شاخص‌های مهم در ارتقای مراکز انتقال خون دنیا حسوب می‌شود و کشور ما در منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را در زمینه اهدای خون مستمر به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از دستگاه‌های آفرزیس برای تهیه پلاکت به روش پلاکت‌فرزیس تولیدی در کشور ما نهادینه شده، به‌طوری که در حال حاضر جهت تهیه پلاکت به روش فرزیس، ۳۱ استان کشور دارای دستگاه‌های آفرزیس هستند. باید توجه کرد که با توجه به گسترش مراکز خون و آنکولوژی در کشور و مصرف بالای پلاکت در بیمارستان‌ها این اقدام کارساز بوده است.
قدم سازمان انتقال خون برای دریافت پلاسما از بیماران کرونایی
حاجی‌بیگی گفت: فرایند تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی نیز در ۱۵ استان کشور از سال ۱۳۹۵ راه‌اندازی شده است و در حال حاضر در ۲۴ استان کشور تهیه پلاسمای هایپرایمیون از بیماران بهبود یافته از کووید ۱۹ جهت مصرف در بیمارستان‫های کشور در حال انجام شدن است. باید توجه کرد که تهیه پلاسما به روش پلاسما فرزیس تولیدی با تهیه پلاسمای هایپرایمیون تفاوت دارد. برای تهیه پلاسمای هایپر ایمیون احتیاج به افراد خاص داریم که جانشین ندارند و نادر هستند و در خون و پلاسمای این افراد پادتن یا آنتی بادی خاصی وجود دارد که در یک زمان معین می‌تواند جان بیماران بستری در بیمارستان‌ها را نجات دهد. بر همین اساس پلاسمای هایپرایمیون بیماران بهبود یافته از بیماری کووید ۱۹ مصرف مستقیم بیمارستانی دارد. در حال حاضر ۹ مرکز انتقال خون استانی کشور مجهز به دستگاه‌های پرتودهی خون هستند که گام بلندی جهت تهیه خون و فرآورده‌های آن برای بیماران خاص و سرطانی و پیوندی محسوب می‌شود. همچنین از سال ۱۳۸۷ استفاده از کیسه‌های فیلتردار جهت تهیه فرآورده‌های کم لکوسیت در سازمان انتقال خون و جهت استفاده بیماران خاص مخصوصاً بیماران تالاسمی در کشور آغاز شده است.
وابستگی ۷۰ کشور دنیا به اهدای خون جایگزین و پولی
حاجی بیگی ادامه داد: تخمین زده می‌شود ۱۷۷ میلیون اهدای خون در سال در جهان انجام می‌شود که سهم کشور ما در سال نزدیک به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون است که در میان ۲۳ کشور عضو منطقه مدیترانه شرقی رتبه اول را داریم. در حال حاضر ۸۳ درصد از خون‌های اهدایی در دنیا از طریق اهدای داوطلبانه و بدون چشمداشت اهدا می‌شود و ۱۶ درصد از طریق اهدای خون جایگزین و بقیه به صورت پولی و با پرداخت پول انجام می‌شوند. هنوز در دنیا ۷۰ کشور به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته‌اند.
شاخص اهدای خون ایرانیان سرآمد منطقه مدیترانه شرقی
وی همچنین گفت: در حال حاضر اهدای خون و دسترسی جهانی به تزریق خون سالم به عنوان بخشی از دستیابی به پوشش همگانی بهداشت محسوب می‌شود. میزان اهدای خون به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت در کشورهای با درآمد بالا ۳۲ نفر است و در کشورهای با درآمد متوسط به بالا این میزان ۱۵ نفر در ۱۰۰۰ نفر جمعیت است. در کشورهای با درآمد پایین نیز ۸ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت خون اهدا می‌کنند. متوسط نرخ اهدای خون در کشورهای مدیترانه شرقی ۱۵ نفر به ازای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت بوده، در حالی که شاخص اهدا به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت در ایران ۲۵ نفر است که بر این اساس ما در منطقه مدیترانه شرقی سرآمد هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام